worldef-banner 2024 istanbul
Ara
Close this search box.

WORLDEF, 2020 yılında e-ticaret ve e-ihracat ekosisteminin nabzını tuttu

worldef-2020-yilinda-e-ticaret-ve-e-ihracat-ekosisteminin-nabzini-tuttu
WORLDEF, Türkiye İş Bankası ana iş ortalığı ile 2020 yılında e-ticaret ve e-ihracat ekosisteminin nabzını tuttu.

“WORLDEF 2020 Faaliyet Raporu” yayınlandı. Raporda, WORLDEF’in, ekosisteme katkı sunan 2020 faaliyetleri yer aldı.

2020’de ses getiren uluslararası etkinliklere imza attı

WORLDEF, 2017 yılında, e-ticareti ve e-ihracatı KOBİ’lere ve perakende markalarına daha ulaşılabilir yapma vizyonu ile yola çıktı. Ekosistemde eğitim, etkinlik ve danışmanlık hizmetlerinde uluslararası öncü platform olma hedefi taşıyan WORLDEF, bu çerçevede Covid-19 pandemisine rağmen 2020 yılında e-ticaret ve e-ihracat ekosisteminde ses getiren uluslararası etkinliklere imza attı. Platform; çok taraflı iş birlikleri geliştirme, paydaşlar ve partnerler arası ortaklıklara zemin hazırlama, KOBİ’lerin ve perakendecilerin yeni pazarlara açılabilmesi için rehber olma ve sektörler arası adil rekabet için gerekli enformasyonu sağlama gibi misyonlar üstlendi.

WORLDEF, vizyonu çerçevesinde hedeflerine ilerliyor

Uluslararası e-ticaret ve e-ihracat ekosistemini temsil eden bir platform olmayı amaçlayan WORLDEF, bu temsiliyeti, ekosistemin değerlerinin ve sorumluluklarının bilinci ile taşıyor. Farklı ölçeklerdeki firmalar ve bireyler için e-ticaret ve e-ihracat odağında eğitim, danışmanlık ve etkinlik faaliyetleri yürütürken, firmaların dijitalleşmesi ve e-ticarete daha fazla yakınlaşması için gerekli proseslerde aktif olarak rol üstleniyor. Ekosistemin etik değerleri, kültürü ve hukuku çerçevesinde çözüm odaklı yaklaşımlar benimseyen WORLDEF, sosyal sorumluluklarının da bilinci ile vizyonu çerçevesinde hedeflerine doğru yol almaya devam ediyor.

WORLDEF’in 1 Yılı

WORLDEF, 2020 yılında koronavirüs (Covid-19 ) pandemisine rağmen faaliyetlerine devam etti. Bu çerçevede WORLDEF’in 2020’deki faaliyetlerinden bazıları şunlar;

 • ONLINE WORLD E-COMMERCE FORUM, 10 ülkeden 5 bin 642 firmayı “e-ticaret” ekseninde buluşturdu.
 • WORLDEF iştiraklerinden Türkiye’nin ilk e-ticaret kulübü olan ECOM LEADERS CLUB (ELC), ana iş ortağı Türkiye İş Bankası ve medya partneri Fortune Türkiye ile e-ticaret liderlerini kapalı devre özel etkinliklerde bir araya getirdi.
 • ELC bünyesinde düzenlenen VISION TALKS etkinliklerinde ünlü iş insanları, tecrübelerini e-ticaret liderleri ile paylaştı.
 • WORLDEF BUSINESS SCHOOL, Milli Eğitim Bakanlığı onaylı ilk ve tek e-ticaret ve e-ihracat okulu oldu.
 • WBS eğitmenleri tarafından 8 ülke ve 18 ilde 5 binden fazla katılımcıya 68 bin saat eğitim verildi.
 • WBS uzmanları tarafından Ticaret Bakanlığı’nın e-ticaret portalı e-ticaret.gov.tr’nin eğitim içerikleri ve videoları hazırlandı.
 • WORLDEF Prime platformunda 1180 kişiye özel e-ticaret eğitimleri verildi.
 • WBS WEBİNARLARI, her hafta e-ticaret ve e-ihracat ekosisteminden önemli isimleri ağırladı. Webinarlara 18 binden fazla kişi katıldı.
 • WORLDEF ENTERPRISE, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) tarafından akredite edildi.
 • Uluslararası pazaryerleri ile partnerlik geliştirerek, birçok firmaya bu pazaryerlerinde satış için e-ihracat yol haritası sundu.
 • İngiltere ve Amerika başta olmak üzere Fransa, İtalya, Hollanda, Dubai, Kanada, Bulgaristan ve birçok Avrupa ülkesinde şirket kurulumu için danışmanlık verildi.
 • Ekosisteme rehberlik eden SEKTÖR RAPORLARI sunuldu.
 • Bölgesel E-İHRACAT KONFERANSLARI, Anadolu iş çevrelerini e-ihracat ile tanıştırdı.
 • Sektörel stratejilere katkı sunmak üzere “WORLDEF AKADEMİK KURUL” kuruldu.
 • Kalkınma ajansları ve ihracat birlikleri başta olmak üzere birçok kamu kurumu ile projeler geliştirmek üzere WORLDEF KAMU İLİŞKİLERİ KOORDİNATÖRLÜĞÜ kuruldu.
 • Türkiye’nin ilk e-ihracat başucu kitabı “A’DAN Z’YE E-İHRACAT”, büyük ilgi gördü.
 • “TİCARETTE DİJİTAL DÖNÜŞÜM VE E-TİCARET” kitabı yayınladı.
 • Birçok firma, WORLDEF’e partner ya da sponsor olarak destek verdi.

Ömer Nart: WORLDEF, değişimin odağında küresel bir aktördür

WORLDEF Başkanı Ömer Nart

WORLDEF Başkanı Ömer Nart, faaliyet raporu için kaleme aldığı yazıda, WORLDEF’in, değişimin odağında küresel aktör olduğunu vurguladı. Ömer Nart’ın yazısı şöyle;

“Dünyada her sektörü her iş kolunu ve her devleti hızlı bir değişime zorlayan gelişmeler yaşıyoruz. Ekonomiden sosyal yaşama kadar her alanda bu değişimi hissetmek mümkün. Yeni bir dünya düzeni kurulurken sormamız gereken en önemli soru şu olmalı; bu düzende bir aktör olmak istiyor muyuz, istemiyor muyuz?

WORLDEF, bu değişimde yerini alarak, yeni kurulan düzende bir aktör olmaya karar verdi! Kurulduğu 2017 yılından bu yana kısa bir süre geçmesine rağmen ekosistemdeki her değişimde bir aktör olmayı başardı. Ekonomik gelişmeler, pandemi, dijitalleşme ve küreselleşmenin ortaya çıkardığı yeni durumlara hızlı bir şekilde adapte oldu.

Bu çerçevede e-ticaret ve e-ihracat ekosistemindeki değişimin öncüsü olan WORLDEF, yenilikçi bir vizyonla ekosistemin aktörlerine yol göstermeye devam ediyor. İnsanlar, şirketler ve devletler değişiyor. Küreselleştirme tüm hızıyla devam ediyor. Liderler politikalarını yeni düzene uyarlıyor. Geleneksel ne varsa küreselleşiyor. Ekosistemin her aktörü bu değişime ve yeniliklere hazır olmak zorunda!

WORLDEF, her döneme özgü değişimlerin ve yeniliklerin odağında yer almaya devam edecek!”

Days
Hours
Minutes
Seconds

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Editor Seçimleri

İlginizi Çekebilecek Haberler

worldef istanbul 2024
Haberler

WORLDEF ISTANBUL 2024 sona erdi!

WORLDEF ISTANBUL 2024, İstanbul Yenikapı Etkinlik Alanı’nda 3 gün boyunca global e-ticaret ekosistemini ağırladı. Etkinlikte 20 binden fazla ziyaretçi yer aldı.

Days
Hours
Minutes
Seconds