worldef-banner 2024 istanbul
Ara
Close this search box.

BAE’de e-ticaret gelirleri 2025’e kadar 17 milyar dolara ulaşabilir

bae'de e-ticaret

Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE) e-ticaret ortamı eşi benzeri görülmemiş bir büyüme yolunda ilerliyor. Tahminlere göre BAE’de e-ticaret 2025 yılında 17 milyar dolara ulaşabilir.

Dubai merkezli pazarlama ajansı ve hızlı ticaret start-up’ı YallaHub tarafından hazırlanan rapora göre, tüketiciler online alışverişin rahatlığına alıştıkça BAE’de e-ticaret pazarı 2025 yılında 17 milyar dolara yükselme yolunda ilerliyor. Hızlı ticaretin büyümesinin altını çizen rapor, internet kullanımının artması, akıllı telefon yaygınlığı ve tüketicilerin daha verimli online alışveriş deneyimlerine yönelmesi gibi kriterlere dayanıyor.

Tahminlere göre, 2024 yılında da BAE’de e-ticaret geliri için parlak bir gelecek öngörülüyor. Buna göre, 2024 yılı sonuna kadar BEA e-ticaret gelirinin 9 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Bununla birlikte 2024 ila 2028 yılları arasında yüzde 66’lık bir pazar penetrasyonunu ve yüzde 6,5’lik Bileşik Yıllık Büyüme Oranını (CAGR) tahmin ediliyor.

BAE’de e-ticarette önde gelen kategoriler (2023)

  • Oyuncak, Kendin Yap, hobi (%29)
  • Moda (%27)
  • Elektronik ve medya (%18)
  • Gıda ve kişisel bakım (%13)
  • Mobilya ve ev aletleri (%12)

Bu rakamlara göre, online ev ve çamaşır bakım ürünlerine olan talebin kayda değer bir artış göstermesi, tüketicilerin online alışverişe yönelik güçlü bir tercihine işaret ediyor. Kağıt mendil ve hijyen bakım ürünleri için gelirin 19,41 milyon dolara ulaşması beklenirken, e-ticaret saç bakımı pazarının 2024 yılı sonuna kadar 50 milyon dolardan fazla gelir kaydetmesi bekleniyor.

YallaHub’un CEO’su Leo Dovbenko, tüketicilerin bu ürünleri satın almak için dijital platformlara yönelme eğiliminin altını çizerek, fiziksel mağaza ziyaretlerine olan ihtiyacı ortadan kaldırdığını belirtti. Bu segmentteki gelirin, artan pazar penetrasyonuyla birlikte 2024 yılına kadar 75 milyon dolara ulaşacağı tahmin ediliyor.

MENA’da e-ticaret potansiyeli

Orta Doğu ve Kuzey Afrika (MENA) e-ticaret pazarı, 2026 yılına kadar 57 milyar dolara ulaşması beklentisiyle BAE’de e-ticaret büyümesini yansıtıyor. Dovbenko, gelişen e-ticaret ortamında markaların başarılı bir şekilde desteklenmesinde şirketin rolünü vurguluyor.

Rapor, tüketici tercihlerine uyum sağlayan markalar ve bu dinamik sektörde gelişmeye hazır hızlı ticaret gibi yenilikçi çözümlerle BAE’de e-ticaret pazarının önemli potansiyelinin altını çiziyor.

BAE’de tüketicilerin yüzde 50’si e-ticaret uygulamalarını tercih ediyor

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Editor Seçimleri

İlginizi Çekebilecek Haberler

ticari mesaj
Haberler

İstenmeyen ticari mesajlara 398 milyon lira ceza

Ticaret Bakanlığı, istenmeyen ticari mesajlara 398 milyon lira ceza kesti. Bakanlığa 2015-2023 yılları arasında 866 bin şikayet yapıldı. Ticaret Bakanlığı 2023 Yılı Faaliyet Raporundan derlemeye