worldef-banner 2024 istanbul
Ara
Close this search box.

Hepsiburada’nın kadın girişimciliği projeleri BM’de anlatıldı

hepsiburada

Hepsiburada’nın yöneticileri, Birleşmiş Milletler 68’inci Kadının Statüsü Komisyonu (CSW68) toplantılarına katıldı. Bu kapsamda Hepsiburada ile Kadın Girişimcileri Derneği (KAGİDER) iş birliği ile bir etkinlik düzenlendi. Etkinlikte, Hepsiburada’nın kadın girişimciliğini ve deprem bölgesindeki kadınları desteklemeye yönelik çalışmaları paylaşıldı.

Hepsiburada’nın depremden etkilenen kadın girişimcilerin ve kadın kooperatiflerinin tekrar ayağa kalkması ve bölge ekonomisinin tekrar inşa edilmesi için kadınlara verdiği destekler dünya kamuoyu ile paylaşıldı. Ayrıca, 2017 yılından itibaren sürdürülen “Girişimci Kadınlara Teknoloji Gücü” programı ve 6 Şubat’ta depremlerinin ardından deprem bölgesindeki kadın girişimcileri desteklemeyi amaçlayan “Deprem Bölgesine Ticaret ve Teknoloji Gücü” programı hakkında bilgi verildi.

Bakan Göktaş, Gökçetekin’i kabul etti

hepsiburada

Diğer taraftan, Hepsiburada CEO’su Nilhan Onal Gökçetekin, CSW68 programı kapsamında ABD’de bulunan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş ile New York’taki Türk Evi’nde bir araya geldi. Gökçetekin, Göktaş’a Hepsiburada’nın kadınların güçlendirilmesi için yaptığı çalışmalar ile deprem bölgesindeki kadın girişimciliği ekosisteminin geliştirilmesi için yaptığı faaliyetleri anlattı.

Nasdaq’dan Hepsiburada’ya kutlama

hepsiburada

Öte yandan, dünyanın en büyük teknoloji borsası Nasdaq, Hepsiburada’nın kadın girişimcilere verdiği desteği Times Meydanı’ndaki dijital panolarda Hepsiburada logosu ve Türk bayrağı görselleriyle “Nasdaq, kadınların güçlendirilmesine yönelik çığır açan çalışmalarından dolayı Hepsiburada’yı tebrik ediyor.” mesajı yayımlandı. Hepsiburada, 2 Temmuz 2021 tarihinde Nasdaq borsasında işlem gören ilk Türk şirketi olmuştu.

Gökçetekin: Bayrağımızı Times Meydanı’nda dalgalandırıyoruz

Hepsiburada CEO’su Nilhan Onal Gökçetekin, Nasdaq’ın kutlama mesajından bir Türk şirketi olarak çok mutlu olduklarını belirterek, “E-ticaret platformu olarak ülkemizi Nasdaq Teknoloji Borsası’nda gururla temsil ediyoruz. Nasdaq’daki, bir kadın girişimci tarafından kurulmuş, bir kadın CEO tarafından yönetilen en büyük şirketiz. Çalışan gücümüzün yarısını da kadınlar oluşturuyor. Ülkemiz açısından, ülkemizi dünyaya tanıtmak adına önemli bir rol üstleniyoruz ve bununla gurur duyuyoruz. Bugün de bayrağımızı Times Meydanı’nda dalgalandırıyoruz.” ifadelerini kullandı.

“2030’da girişimci sayısını 120 bine çıkaracağız”

Hepsiburada CEO’su Gökçetekin, AA’ya yaptığı açıklamada, BM’nin CSW toplantılarını kadınların ekonomik anlamda gelişmesi için yaptığını belirterek, kendilerinin de hayata geçirdikleri örnek projelerle Türkiye’yi temsil ettiklerini bildirdi. Gökçetekin, 2017 yılında kadınların ekonomik gelişimini artırmak için bir girişimci programı kurduklarını anımsatarak, sözlerini şöyle sürdürdü: “Orada girişimci yetiştiriyoruz. Şu anda 50 bine yakın marka sahibi, muhteşem girişimciye sahibiz ve 2030 yılında bunu 120 bine çıkaracağız. Burada da hem KAGİDER hem de BM Kadın birimi sayesinde değişik bağlantılarımızı geliştirdik. Farklı işbirlikleri konuşuyoruz ve kooperatiflerle olan deneyimlerimizi artırmaya devam ediyoruz.”

“Muhteşem kadın girişimcilerimiz var”

Gökçetekin, 6 Şubat depremlerinin ertesi günü binlerce çalışanları ile bölgeye gittiklerini belirterek, depremin yaralarını ekonomi ve teknolojiyle iyileştirmek üzere orada üs kurduklarından ve kadın girişimci yetiştirmek üzere ihtisas merkezleri açtıklarından bahsetti. Bu kapsamda 5 bin kişiye ulaşmayı hedeflediklerini anlatan Gökçetekin, şu anda bu sayının 3 bin 300 olduğunu söyledi.​​​​​​​

Gökçetekin, doğal ipekten zeytin reçeline kadar birçok ürünü üreten kadın girişimcinin bulunduğunu kaydederek, şunları söyledi; “Muhteşem kadın girişimcilerimiz var ve depremin yaralarını Hepsiburada ile beraber sarıyorlar. Bir kadın etrafında yaklaşık 5-6 kişiye istihdam, 20’ye yakın kişiye pozitif sosyal etki sağlıyor. Biz bu konuda çok heyecanlıyız. Programımız 2 yıl sürecek ve deprem bölgesinde 5 bin, Türkiye’de ise 120 bin kadın girişimciyi mutlaka Hepsiburada ailesi olarak yetiştireceğiz.”

“Kadınları Hepsiburada platformuna davet ediyoruz”

Gökçetekin, Hepsiburada platformunda yer almak isteyen kadın girişimcilere yönelik ise şu açıklamalarda bulundu: “Hepsiburada’nın ‘İş Ortağım’ isimli bir programı var. Instagram’dan, internetten, telefonla bize her şekilde ulaşabilirler. Deprem bölgesinde fiziksel ihtisas merkezlerimiz var. Herhangi bir fikri olan bütün kadınları Hepsiburada platformuna davet ediyoruz. Biz onlara reklamlarını yapma, ürünlerinin fotoğrafını çekme, pazarlama, ‘Hangi ürünler daha iyi satar?’ gibi her konuda destek olabiliriz.”

Hepsiburada, NASDAQ borsasında işlem gören ilk Türk şirketi oldu

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Editor Seçimleri

İlginizi Çekebilecek Haberler

ticari mesaj
Haberler

İstenmeyen ticari mesajlara 398 milyon lira ceza

Ticaret Bakanlığı, istenmeyen ticari mesajlara 398 milyon lira ceza kesti. Bakanlığa 2015-2023 yılları arasında 866 bin şikayet yapıldı. Ticaret Bakanlığı 2023 Yılı Faaliyet Raporundan derlemeye