Paylaş

Amazon, Hindistan’daki gıda dağıtım hizmetini durduruyor

< 1 Dakika
Amazon
Amazon, 2020 yılında Hindistan’da açtığı gıda dağıtım işini kapatacağını duyurdu.

Amazon Food olarak bilinen hizmetin 29 Aralık tarihinden itibaren durduracağı söylendi. Geçiş sürecinde hem bu hizmeti kullanan tüketicilerin hem de ortaklarının etkilenmemesi için elinden geleni yapacağı ifade etti.

Firma, Hindistan’da geçen yıl 18 milyar ila 20 milyar dolar elde ettiğini açıklamıştı. Ama yine de rakibi ve Walmart tarafından 16 milyar dolara satın alınan Flipkart’ının gerisinde kaldı ve beklenen getiriyi alamadı.

E-Ticaret devi, Hindistan’ın bazı bölgelerinde gıda dağıtım operasyonlarını 2020 yılının Mayıs ayında başlattı. Şirket, bu hamlesiyle Zomato ve Swiggy gibi sektörün büyük oyuncularıyla rekabet içinde olmayı planlıyordu. Hindistan’a 6,5 ​​milyar dolardan fazla yatırım yapan şirket, Amazon Food adı verilen gıda dağıtım hizmetini Bengaluru’nun belirli bölgelerinde başlatmıştı. Şirket ilk olarak geçen yıl Hindistan’da hizmete başlamayı planlamıştı, fakat daha sonra bu planlar mart ayına ertelendi. Covid-19 pandemisi nedeniyle ise beklenen tarihte başlatılamamıştı.

Şirketin Hindistan’a yatırım planları 2020 yılının Ocak ayında Amazon‘un kurucusu Jeff Bezos, şirketin Hindistan’da yer alan küçük işletmelere 1 milyar dolar yatırım yapacağını açıklamıştı. Yeni Delhi’de düzenlenen bir konferansta açıklamalar yapan Jeff Bezos, şirketin Hindistan’da yer alan küçük işletmelere toplamda 1 milyar dolar yatırım yapacağını açıklamıştı. Ama bu Covid-19 pandemisinin henüz başlamadığı bir dönemde yapılan bir yatırımdı.

Amazon Alexa için yaptığı geliştirme odaklı yatırımları azaltabilir

Şirket, geçen ay Amazon CEO’su Andy Jassy, maliyetleri düşürmek amacıyla şirket içinde önemli bir inceleme başlattığı haberiyle gündeme geldi. İncelemenin önemli nedenlerinden birinde ise Amazon’un donanım ve akıllı ev stratejisinin en önemli parçası olan Alexa vardı. Şirketin donanım birimi son yıllarda 5 milyar doların üzerinde zarar yaşadı.

Söz konusu zararı azaltmak isteyen firma, e-ticaret devinin en popüler ürünleri arasında yer alan Alexa’yı inceleme altına aldı. İncelemenin ana konusu ise Alexa’nın geliştirilme süreci. Kısacası e-ticaret devi, inceleme ile birlikte Alexa’ya yapılacak olan yatırımın mantıklı olup olmayacağını anlamaya çalışıyor. İnceleme sonucunda olumsuz bir karar çıkması durumunda ise şirketin Alexa için yaptığı geliştirme odaklı yatırımlar azalabilir.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Sitede Ara