worldef-banner 2024 istanbul
Ara
Close this search box.

Hepsiburada CEO’su Gökçetekin’den e-ticaret yasasındaki son düzenlemelere övgü

Hepsiburada CEO’su Nilhan Onal Gökçetekin, e-ticaret yasasında geçtiğimiz yıl yapılan düzenlemelerde övgüyle bahsetti. Gökçetekin, “İngiltere ve AB de benzer yasaları çıkardı. Sektörde sağlıklı rekabetin olmasını Türkiye’nin faydasına diye görüyoruz.” dedi.

gökçetekin

Hepsiburada CEO’su Nilhan Onal Gökçetekin, ekonomi gazetecileri ile iftar programında bir araya geldi. Gökçetekin, iftarda gazetecilere önemli açıklamalarda bulundu. Programla ilgili bazı haber portallarında yer alan haberlere göre, Gökçtekin, e-ticaret yasasında geçtiğimiz yıl yapılan bazı değişikliklerden övgüyle bahsederek, düzenlemenin getirdiği adil ve şeffaf rekabet koşulları sayesinde e-ticaret sektörünün daha sağlıklı bir şekilde büyüdüğünü kaydetti.

“Küçük şirketler nefes aldı”

Nilhan Onal Gökçetekin, şunları söyledi: “Herkese nefes alma ve büyüme imkanı tanıyan bir yasa olarak görüyoruz. Sağlıklı ve rasyonel rekabetin olması herkes için faydalı. E-ticaret yasası sektör tarafından pek çok mecliste tartışıldı ve destekleniyor. Türkiye yasanın pozitif etkilerini de görmeye başladı. Küçük şirketler nefes aldı, şimdiden önemli büyüme rakamları yakaladılar. Tüm sektörün ve özellikle küçük şirketlerin büyüme oranına etkisi kısmi olarak yürürlükte olduğu 2023’te pozitif oldu. Henüz uygulamanın başındayız.”

E-Ticaret Yasası resmen yürürlüğe girdi!

“Adil rekabet herkes için iyi”

Gökçetekin, farklı engelleme girişimlerine rağmen Anayasa Mahkemesi’nin de tekelleşmenin önüne geçmeyi hedefleyen yasanın anayasaya ve kamu yararına uygunluğunu iki kez teyit ettiğine dikkat çekerek, “Dünyada da Türkiye’yi takiben benzer yasalar ardı ardına geliyor, İngiltere ve Avrupa Birliği de benzer uygulamaları yürürlüğe aldı. Çünkü adil rekabet herkes için iyi. Sektörde sağlıklı rekabetin olması müşterilerin ve satıcıların dolayısıyla Türkiye’nin faydasına diye görüyoruz.” ifadelerini kullandı.

“2023 yılını yüzde 104 büyüme oranı ile kapattık”

Gökçetekin, satış hacimlerini enflasyonun üzerinde artırırken şirketin tüm finansal ve operasyonel göstergelerinde başarı elde ettiklerini kaydetti. Aynı zamanda son iki yılda da en çok tavsiye edilen e-ticaret markası olduklarını belirterek, şirketin finansal sonuçlarını şöyle değerlendirdi: “2023 yılını yüzde 104 büyüme oranı ile kapattık. Şirketimiz, 11,9 milyon aktif müşteriyle yılı tamamladı. Müşteri başına düşen sipariş sıklığı ise 2023 yıl sonu itibarıyla yüzde 44 artarak 9,5’e yükseldi. Böylece 2023 yılında sipariş sayısımız yüzde 41 büyümeyle 113 milyona çıkarken; yıl boyunca her saniye yaklaşık 4 siparişi müşterilerine ulaştırdık. Deprem Bölgesine Ticaret ve Teknoloji Gücü Programı kapsamında bölgedeki satıcı sayımız 10 bini, bölgeden toplam ticaret hacmi ise 4 milyar TL’yi geçti.”

Gökçetekin: Türkiye’de halka arz konusunda talep geliyor

Hepsiburada CEO’su Gökçetekin, Türkiye’de halka arz konusuna da değinerek, “Türkiye’yi dünya teknoloji borsası Nasdaq’da temsil eden ilk ve tek Türk şirketi olmaktan gurur duyuyoruz. Türkiye’de halka arz konusunda yatırımcılardan çok fazla soru ve talep geliyor. Şirket yönetimi olarak bu stratejik opsiyonu etraflıca değerlendiriyoruz.” dedi.

“Vadelendirme çözümlerimizle ödeme kolaylığı sunabiliyoruz”

Kredi kartı taksit sayısının azaltılması ve artan kredi maliyetlerinin yansımaları sorulan Gökçetekin, bu durumun müşterilerin alım gücünü etkileyebileceğini ifade ederek, “Biz şirket olarak farklı senaryolara uygun planlama yapıyoruz. Emin olduğumuz, net bir stratejimiz var. Biz bu stratejimizle her türlü gelişmeye adapte olabiliriz. Sektörün en deneyimli şirketi olarak farklı ekonomik ortamlarda çalışma tecrübemiz var. Hem bankalarla iş birliklerimiz hem de kendi vadelendirme çözümlerimizle müşterilerimize ödeme kolaylığı sunabilecek yetkinliklerimiz var.” cevabını verdi.

Kapıya vinçle kargo dönemi

Gökçetekin, “Büyük televizyonlar, buzdolapları da sipariş veriliyor. Biz burada en iyi lojistik deneyimini yaratma iddiasındayız. Vinç şirketiyle anlaşma yaptık. Büyük siparişleri müşteriye vinçle teslim ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Hepsiburada 2023 verilerini açıkladı; platform yüzde 104 büyüdü

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Editor Seçimleri

İlginizi Çekebilecek Haberler

pop-up
Markalar

Trendyol, ilk pop-up mağazasını Riyad’da açtı

Trendyol, Körfez Bölgesindeki ilk pop-up mağazasını Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da açtı. Açılış lansmanına ünlü dizi oyuncuları Simay Barlas ve Halit Özgür Sarı da katıldı.

amazon
Markalar

Amazon’a Polonya’da 7,8 milyon dolar para cezası

Polonya’da tüketici gözlemcisi UOKiK, Amazon’un Polonya’da müşterilerini, ürünün stok durumu ve teslimat tarihleri konusunda yanıltması sebebiyle 7,8 milyon dolar (31 milyon zloti) para cezasına çarptırdı.