Paylaş

Amazon’dan Hindistan’da 4,4 milyar dolarlık yatırım sözü

AMAZON
Hindistan’da ikinci Amazon Web Services (AWS) bölgesini kuran Amazon, 2030 yılına kadar Güney Asya pazarına 4,4 milyar dolardan fazla yatırım yapılacağını açıkladı.
Takip Et

Amazon, dünyanın çeşitli noktalarında gerçekleştirdiği yatırımlarına bir yenisini daha ekledi. Platformdan yapılan açıklamada, Hindistan’daki ikinci AWS bölgesinin Haydarabad şehrinde kurulduğu belirtildi. Amazon açıklamasında, ek bir AWS bölgesinin, şirketin ülkede “daha fazla seçenek” sunmasına ve yılda 48 binden fazla kişiye istihdam sağlamasına olanak tanınacağı belirtildi.

Amazon, AWS yatırımlarına hız kazandırdı

Amazon, 30 coğrafi bölgede 96 kullanılabilirlik bölgesine sahip. Bulut bilişim yarışında rakipleri Microsoft ve Google’a karşı sürdürdüğü liderliği devam ettirmek isteyen şirket, bu alandaki yatırımlarına hız kazandırdı. AWS, son üç ayda İspanya’da 2,5 milyar dolar, İsviçre’de 5,9 milyar dolar, Tayland’da 5 milyar dolar ve BAE’de 5 milyar dolardan fazla yatırım yapılmasının planlandığını duyurdu.

Hindistan Başbakanı Narendra Modi, konu hakkında çeşitli değerlendirmelerde bulundu. Modi, veri merkezlerinin dijital ekosistemin önemli bir unsuru olduğunu belirterek, “AWS’nin Hindistan’daki veri merkezlerini genişletmeye yönelik yatırımları memnuniyetle karşılanan bir gelişme ve kesinlikle Hindistan’ın dijital ekonomisini harekete geçirmeye yardımcı olacak” dedi.

“AWS, Hindistan’ın dijital dönüşümünü destekliyor”

Hindistan, Amerika merkezli e-ticaret devinin en önem verdiği pazarlar arasında yer alırken, platformun en büyük rakiplerinden Google’ın Hindistan’da iki bulut bölgesi, Microsoft’un ise üç bulut bölgesi bulunuyor.

E-ticaret devinin Veri ve Altyapı Hizmetleri Başkan Yardımcısı Prasad Kalyanaraman, Hindistan’ın kendileri için çok önemli bir pazar olduğunu vurgulayarak, “AWS’nin Asya Pasifik Bölgesinde piyasaya sürülmesi, Hindistan’ın dijital dönüşümünü destekliyor ve 2011’de ilk ofisimizi açtığımızdan beri ülkedeki uzun vadeli yatırımımızın bir parçası. Hindistan’daki müşteriler ve iş ortakları artık uygulamaları dağıtmak için ek bölgesel altyapıya sahip olacak. Hindistan teknolojisi ve işgücünün geleceğine yatırım yapmaktan gurur duyuyoruz” sözlerini kaydetti.  

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler
Sitede Ara