worldef-banner 2024 istanbul
Ara
Close this search box.

Amazon’a Polonya’da 7,8 milyon dolar para cezası

Polonya’da tüketici gözlemcisi UOKiK, Amazon'un Polonya'da müşterilerini, ürünün stok durumu ve teslimat tarihleri konusunda yanıltması sebebiyle 7,8 milyon dolar (31 milyon zloti) para cezasına çarptırdı. UOKiK, siparişlerini almayan müşterilerden şikayetler aldığını belirtti.

amazon

Amazon, online pazarında satış sözleşmelerinin imzalanması konusunda tüketicileri yanılttığı için Polonya’da para cezasına çarptırıldı. Sekiz milyon dolara yakın yaptırım, aynı zamanda e-ticaret devine, satın alma sürecine yanlış bir aciliyet duygusu aşılayabilecek teslimat tarihleri ve alışveriş yapanları ürünün bulunabilirliği gibi unsurlar konusunda yanıltabilecek aldatıcı tasarım unsurlarına da dikkat çekiyor.

Polonya’da Amazon’a sıkı takip

Ülkenin tüketici ve rekabet gözlemcisi UOKiK, satın aldıkları ürünleri teslim almayanlar da dahil olmak üzere alışveriş yapanlardan gelen şikayetlerin ardından Eylül 2021’den bu yana Amazon’un satış uygulamalarıyla ilgili şikayetleri inceliyor. UOKiK yetkilisi, Şubat 2023’te Amazon’un uygulamalarına ilişkin resmi bir soruşturma başlattı. Geçtiğimiz çarşamba günü açıklanan yaptırım, bu soruşturmanın sonucu.

UOKiK Başkanı Tomasz Chrostny, yaptığı açıklamada, “Ortalama bir tüketici, satıcılar tarafından sunulan satın alma seçeneklerinin, bulunabilirliğin ve teslimat sürelerinin yanıltıcı olmadığını varsayma hakkına sahiptir.” dedi. Chrostny, UOKiK’in, “teslimatın verilen zaman dilimi içinde ulaşacağına dair bir garanti olmaksızın verilmesi gereken süreyi belirten bir zaman sayacının ekranda görüntülenmesi” gibi uygulamaları sorguladığını kaydetti.

Amazon: Verilen cezaya itiraz ediyoruz

Amazon’un basın ofisi, Polonya’daki ceza kararına itiraz edileceğini duyurdu. Yapılan açıklamada, “Teslimatlarımızın büyük çoğunluğu zamanında ulaşsa da, müşterilerimiz nadir durumlarda bir gecikme veya sipariş iptali yaşamaları durumunda bizimle iletişime geçebilir ve biz de bunu doğru şekilde yapacağız.” denildi.

Açıklamada, şu ifadeler yer aldı; “Geçen yıl, UOKiK ile iş birliği yaptık ve Amazon.pl’deki müşteri deneyimini geliştirmeye devam etmek için çok sayıda gönüllü değişiklik önerdik. Faaliyet gösterdiğimiz tüm ülkelerdeki yasal standartlara sıkı sıkıya uyuyoruz. UOKiK’in değerlendirmelerine kesinlikle katılmıyoruz ve verilen cezaya itiraz ediyoruz.”

Amazon, koyu desen tasarım hileleri nedeniyle ceza aldı

UOKiK, Amazon’dan ürün sipariş eden tüketicilerin satın alma işlemlerinin teknoloji devi tarafından daha sonra iptal edilebileceğini; çünkü Amazon’un tüketicilere siparişlerinin onayını göndermesine rağmen (tüketiciler ödemeyi yaptıktan sonra bile) satın alma anını bir satış sözleşmesinin imzalanması olarak değerlendirmediğini tespit etti. Amazon için bir satış sözleşmesi ancak fiili gönderiyle ilgili bilgi gönderildikten sonra imzalanıyor.

Yaptırıma ilişkin uygulamayı detaylandıran basın bülteninde, Amazon’un bu göze çarpan ayrıntıyı tüketicilere açıkça iletemediğini ve bilgileri yalnızca “satın almanın son aşamasında” sağladığını tespit ettiğini söyledi. Ayrıca, bazen tüketicilerin bilgilere erişmesinin “zor” olduğunu da ortaya çıkardı; örneğin Amazon’un, sayfanın en altında görüntülenen metinde beyaz bir arka plan üzerinde gri bir yazı tipi kullanabileceğini belirtti; bu, “koyu desen tasarımı” olarak adlandırılan tasarımın klasik bir örneğidir.

“Amazon tüketicileri satış sözleşmesinin imzalanma anı konusunda yanıltıyor”

UOKiK, bu aldatıcı tasarım tercihini, Amazon’un alışveriş yapanlara “Şimdi satın al” veya “Satın almayı tamamlamaya devam et” yazan satış düğmelerinde gösterdiği; alışveriş yapan kişinin ürünü sipariş ederek Amazon ile bir sözleşme imzaladığını ima eden müstehcen mesajlarla karşılaştırıyor.

UOKiK yetkilisi, “Böylece Amazon tüketicileri satış sözleşmesinin imzalanma anı konusunda yanıltıyor. Birçok kişi için bunun olumsuz sonuçları da olabiliyor: Tüketici ürünü alamıyor, dolayısıyla kullanamıyor, artık geçerli olmayabilecek cazip fiyattan satın alma fırsatını kaybediyor ve geri dönene kadar parası donduruluyor.” ifadelerini kullandı.

Amazon’a 746 milyon avro ceza

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Editor Seçimleri

İlginizi Çekebilecek Haberler

amazon
Markalar

Amazon’a Polonya’da 7,8 milyon dolar para cezası

Polonya’da tüketici gözlemcisi UOKiK, Amazon’un Polonya’da müşterilerini, ürünün stok durumu ve teslimat tarihleri konusunda yanıltması sebebiyle 7,8 milyon dolar (31 milyon zloti) para cezasına çarptırdı.

gümrük vergisi
Haberler

Dijital ürünlerin ticaretine gümrük vergisi geliyor!

Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) Genel Direktörü Ngozi Okonjo-Iweala, online film ve yazılım gibi dijital ürünlerin ticaretine gümrük vergisi getirileceğini belirterek, yeni düzenleme için tarih verdi.