Paylaş

20 iş batırdıktan sonra 39 milyar dolarlık girişim yarattı

[rt_reading_time postfix="Dakika" postfix_singular="Dakika"]
Girişim
Apoorva Mehda, Amazon’dan ayrıldıktan iki yıl sonra çevrimiçi yiyecek satma fikriyle milyarlarca dolarlık bir girişim yarattı. Ortakları Max Mullen ve Brandon Leonardo ile yerel dükkanlardan çevrimiçi olarak bakkaliye ürünleri almanızı sağlayan Instacart’ı kurdu.

Instacart’ın yönetim kurulu başkanı ve kurucusu Apoorva Mehta başarıya ulaşmak için 20 girişim kurdu, 3 iş değiştirdi.

1986 yılında Hindistan’da doğan Mehta, 2000 yılında ailesiyle Kanada’ya taşındı. Waterloo Üniversitesi’nde mühendislik okudu. 2008 yılında mezun oldu. Mezun olduktan sonra Blackberry ardından Qualcomm ile tasarım mühendisi olarak çalıştı. Ayrıca kısa bir süre çelik fabrikasında görev yaptı.

Daha sonra Seattle’a taşındı. Amazon’da mühendis olarak işe başladı. 2010’da Amazon’u bırakmaya karar verdi. Amazon’dan ayrıldı ve Seattle’dan San Francisco’ya taşındı. İki yıl boyunca Apoorva’un tek yaptığı şey girişim fikri bulmak üzerine çalışmak idi.

İstikrarlı olarak 20 iş fikrinde başarısız oldu

Mehda Apoorva, 20 iş fikrinde ‘istikrarlı’ bir biçimde başarısız oldu. Apoorva, sosyal oyun şirketleri için bir reklam ağı kurmayı denedi. Olmadı. Ayrıca avukatlara yönelik ‘LegalReach’ adlı bir sosyal ağ geliştirdi. Ama bu iş fikri için yapılan ön çalışmanın yetersiz olması sebebiyle girişim kapandı.

Apoora Mehda’nın kaderi 2012’de değişti. San Francisco’daki evinin yakınlarında market yoktu. O dönem arabası olmayan Mehda için alışveriş yapmak oldukça zahmetliydi.

Aslında Apoorva’nın amacı Amazon’a rakip olacak bir iş fikri geliştirmek idi. Mehda, Amazon’dan ayrıldıktan iki yıl sonra çevrimiçi yiyecek satma fikrine tutundu. Ortakları Max Mullen ve Brandon Leonardo ile yerel dükkanlardan çevrim içi olarak bakkaliye ürünleri almanızı sağlayan Instacart’ı kurdu.

Ekim 2015’te yapılan Webrazzi Summit’te Instacart’ın o dönem Pazarlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Murat Emirdağ, “unicorn olmaya giden yol” başlıklı oturumda şirketin potansiyelinden bahsetmişti.

2018’de Unata’yı satın aldı

Buna paralel olarak şirket, 2017 yılında izlenmesi gereken 15 şirketin arasına girmişti. Öyle ki şirket, 2018 yılının Ocak ayında Toronto merkezli kişiselleştirilmiş çevrim içi bakkaliye alışverişi deneyimi sunan Unata’yı satın aldığını duyurdu. Bir vitrin işlevi gören Instacart’ın aksine Unata’nın ürünü, üçüncü parti olarak başka platformların yeni alışveriş deneyimi üretmesine yardımcı oluyordu.

İşletmelerin Unata sayesinde kullanıcıların ilgisine sunduğu alışveriş deneyimine uygulama ve web sitesi gibi temel ürünlerin yanı sıra kuponlar, satın alma takibi, push bildirimler ve indirim önerileri gibi özellikler de eklenebiliyordu.

Pazarda korku rüzgarları estirdi

Aynı yılın sonunda 4,2 milyar dolar şirket değerlemesi üzerinden Coatue Management, Glade Brook Capital Partners ve önceki yatırımcılardan 200 milyon dolar yatırım aldı. Nisan 2018’de şirket, aralarında Albertsons, Kroger, Publix, Ahold ve H-E-B, ve  Sam’s Club’ın da olduğu ABD’nin en büyük 8 market zinciri ile ortak çalışmaya başladı.

Sektörün öncü markaları ile yapılan ittifakın arkasında ise Amazon’a karşı açılmış bir savaş var. Zira Amazon’un 2017 yılında Whole Foods’u satın almasının ardından pazarda korku rüzgarları estirdi.

2020’de yatırımlar peş peşe geldi

Instacart’ın kaderi Covid-19 pandemisiyle tamamen değişti. Alışverişçilerin kanal tercihleri önemli bir değişim gösterdi. Sağlığın tüm endişelerin önüne geçtiği bir dünyada e-ticaret farklı bir önem kazandı. Popülerliğini artıran uygulamanın indirilme sayısı ise yüzde 296,5 oranında arttı. Şirket, 1 sene içinde 3 kat büyüdü. Gelirleri 1,5 milyar dolar oldu.

Haziran 2020’de 500 binden fazla kişiye istihdam sağlayan Instacart, DST Global ve General Catalyst’in liderliği üstlendiği yatırım turunda 225 milyon dolar yatırım aldı. D1 Capital Partners’ın da katılımcı olduğu yeni yatırım turundan sonra Instacart’ın değerlemesi 13,7 milyar dolara ulaştı.

Instacart, yeni yatırımı alışveriş yapanlara ve iş ortaklarına yatırım yapmak, reklam ve kurumsal işlerini geliştirmek ve müşteri deneyimine odaklanmak için kullanmayı planladığını açıkladı. Şirket ayrıca, müşterilerin yiyeceklerini zamanında almalarına yardımcı olmak için teknik ve operasyonel altyapıya yatırım yapacağını belirtti.

Haziran 2020’de topladığı 225 milyon dolar ve temmuz ayındaki 100 milyon dolardan sonra aynı yılın Ekim ayında D1 Capital ve Valiant Peregrine Fund’ın liderliği üstlendiği yatırım turunda 200 milyon dolar yatırım aldı. Şirketin değerlemesi, yeni yatırımla birlikte 17,7 milyar dolara ulaştı.

Alınan yeni yatırımın, müşteri deneyimini iyileştirmek için yeni özellikler ve araçlar sunmaya odaklanmak ve şirketin girişim ve reklam işlerini desteklemek için kullanılacağı açıklandı. Instacart CEO’su Apoorva Mehta, ekibinin geçtiğimiz yıl işi ölçeklendirme, tüketici talebini ve büyümeyi karşılamak için yaptığı çalışmalarla gurur duyduğunu söyledi.

Mart 2021’de Instacart, Andreessen Horowitz, Sequoia Capital, D1 Capital Partners ve diğer mevcut yatırımcılardan 265 milyon dolar yatırım aldı. Şirketin değerlemesi yeni yatırımla birlikte 39 milyar dolara ulaştı. Bu yatırım önceki son değerlemesi ise 17,7 milyar dolar olarak açıklanmıştı.

2021’de ürün tarafında kendini geliştirdi

Instacart, yatırımı duyurduğu blog gönderisinde 2020 yılına dair verileri paylaşmadı. Ancak şirket, 2021’de çalışan sayısını yüzde 50 oranında artırmak; reklamcılık için ölçeklemeye ve yatırım yapmaya devam etmek istediğini belirtti.

Instacart, ürün tarafında kendini geliştirdi ve platform, reçeteli ilaçlar, elektronik ürünler, ev dekoru, spor ve egzersiz ekipmanları ve daha fazlası olmak üzere geniş bir ürün yelpazesini aynı gün teslim etmeye başladı.

Aynı yıl 2021’de 26 milyar dolar satış yaptı. Aynı yıl gelirleri yüzde 20 artarak 1,8 milyar dolara çıktı. Ama eve sipariş veren sayısı Covid-19 pandemisinin etkisinin azalmasıyla satış büyümesi azaldı. Öyle ki oran yüzde 330’dan yüzde 15’e indi. 2022’de şirketin değerlemesi 13 milyar dolara indi. Şirketin değeri şu anda 25 milyar dolar bandında.

Paylaş
Mukaddes Oduncular
Mukaddes Oduncular
İçerik Editörü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler
Sitede Ara