Paylaş

E-ticarette başarının anahtarı: Müşteri deneyimi

[rt_reading_time postfix="Dakika" postfix_singular="Dakika"]
e-ticaret
E-ticarette yaşanan büyüme ve bu alanda artan girişim sayısı e-ticarette başarıya ulaşmak isteyen markaların çeşitli stratejiler geliştirmesine yol açıyor. Müşteri deneyimi, yoğun rekabet ortamında başarıya ulaşmak isteyen markaların dikkat etmesi gereken en önemli noktalardan biri olarak karşımıza çıkıyor.
e-ticaret

Dijital kanallara olan geçiş son yıllarda önemli bir hız yakaladı. Şirketlerin pek çoğu bu dönemde yatırımlarını dijital kanallar üzerinde ürettikleri projelere kaydırırken, online satışlarda da büyük bir patlama yaşandı. Pandeminin etkisi ile çok büyük büyüme oranları yakalayan e-ticaret ekosistemi, artan girişim sayıları ve tüketici alışkanlıklarında yaşanan değişim ile beraber çok yoğun bir rekabete sahne oluyor. Artan rekabet çeşitli stratejilerin doğmasına neden olurken, müşteri deneyimi markaların rekabette öne çıkmasında en önemli noktalardan biri.

E-ticaret markaları arasında yaşanan rekabet artıyor

Pandemi sonrası dönemde çok büyük büyüme rakamlarının ortaya çıktığı e-ticaret ekosistemi, gelişen teknoloji ve değişen tüketim alışkanlıkları ile beraber farklılaşmayı gerektiriyor. Ekosistemde yer alan girişimlerin sayısında yaşanan yükseliş, e-ticaret markaları arasında yaşanan rekabeti de artırmış durumda.

E-ticarette yaşanan büyüme ile beraber çok önemli bir konu haline gelen müşteri deneyimi, markalar açısından başarının anahtarı konumunda bulunuyor. Yoğun rekabet ortamından sıyrılarak başarıya ulaşmak isteyen markaların müşteri deneyimini iyileştirmek adına izlemesi gereken bazı noktalar var;

Tüketicilere kişiselleştirilmiş bir alışveriş deneyimi sunun

Anahtar kelime kişiselleştirmenin en önemli noktası ve mümkün olduğunca kullanıcıya uyarlanmalı. Web sitesinin bir satış elemanı gibi tüketicileri; İpuçları, açılır pencereler, kişiselleştirilmiş teklifler ve önerilen ürünlerin gösterimi ile yönlendirmesi müşteri deneyimini artırmada en önemli faktörler arasında. Tüketicilerin daha önce baktıkları ürünlere benzer ürünlerin önerilmesi,  en çok satanlar ve son trendler gibi kısımların tüketici ile buluşturulması da satış oranlarını artırabilir.  

Hızlı bir web sitesi müşteri deneyiminin en hassas unsuru

Online alışverişlerde hız faktörü en hassas konulardan biridir. Tüketicilerin alışverişleri sırasında hız konusunda herhangi bir aksaklık yaşaması platformu terk etmesine sebep olabilir. Tüketicilerin aradıklarını en kısa sürede ve kendilerine gerçekten en uygun olanı bulmalarının sağlanması müşteri deneyiminde bir adım önde olmanızı sağlayacaktır. Gezinme sürecini hızlı ve akıcı hale getirmek için; filtreler, dâhili site arama motoru, kategoriler ve bölümler kullanılabilir.

Tüm iletişim kanallarınızı bağlayın

E-ticaret platformlarında öncelikli amaç tüketiciyi 360 derece içeriye çekebilmektir. Mevcut iletişim kanalları arasındaki optimizasyon, sosyal platformları siteye bağlamanız ve siteyi tüm cihazlar için kullanışlı ve optimize hale getirmeniz gerekiyor. Kanallar arasında her zaman sağlıklı ve tutarlı bir iletişim olmalı, tüm kanallar üzerinden aynı mesaj gönderilmeli ve müşterinin kafasında herhangi bir soru işareti bırakılmamalı.

Şeffaflık güven yaratır

Platform ne kadar şeffaf bir politika izlerse tüketicilerin markaya duyduğu güvende o oranda artacaktır. Online kanallar üzerinde yer alan bilgiler net olmalı, tüketicilerin aklına takılabilecek her türlü sorunun cevabı web sitesinde yer almalı ve hızlı bir erişime sahip olmalı. Satın alma politikalarından detaylı ürün sayfalarına, şirket bilgilerine, sevkiyatlara, iade formüllerine, garantilere kadar sunulacak her şey tüketicilerin güvenini artıracaktır.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler
Sitede Ara