worldef-banner 2024 istanbul
Ara
Close this search box.

Tüketicileri aldatan e-ticaret sitelerine ve uygulamalara reklam cezası

Reklam Kurulu, e-ticaret siteleri ve haksız uygulamalara yönelik incelemeleri sonucu tüketicileri aldatıcı ve yanıltıcı reklamlar ile haksız ticari uygulamalara 17 milyon 37 bin 891 lira ceza verdi.

reklam

Ticaret Bakanlığı bünyesindeki Reklam Kurulu, e-ticarette üyelik uygulamaları, hedefli reklamcılık ve tüketicilerin kişisel verilerinin rızaları olmaksızın alınmasına yönelik internet sitesi tasarımlarını inceledi. Toplantıda, e-ticaret siteleri ile tüketiciyi aldatan uygulamalar denetlenerek, bazı ceza kararları alındı.

Tüketiciler kişisel verilerini paylaşma konusunda endişeli

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, “Dijital Tüketicinin Korunması Projesi” kapsamında hazırlanan araştırma raporunda bahsedildiği üzere, dijital mecralarda her iki tüketiciden birinin kişisel verilerini paylaşma konusunda endişeli olduğu anlaşıldı. Ayrıca, internet üzerinden alışveriş yaparken “devam etme koşulu” olarak sunulan “üye olma” ve “elektronik ileti onayı”nı her 10 tüketiciden 7’sinin kabul etme eğiliminde olduğu; çerezler konusunda ise her 10 tüketiciden 4’ünün kabul etmeme eğiliminde olduğu sonuçlarına ulaşıldı.

Üyelik koşulu sunan siteler incelendi

Rapordan çıkan sonuçlar dikkate alınarak Reklam Kurulunca satın alma aşamasında tüketicilere üyelik koşulu sunan internet siteleri incelendi. Bu kapsamda tüketiciden satın alma işlemi için zorunlu ve gerekli olan bilgilerden daha fazla kişisel verinin talep edilip edilmediği; üyelikten çıkmak için üyeliğe girişte öngörülen yöntemlerden daha ağır koşullar öngörülerek üyelikten çıkmanın zorlaştırılıp zorlaştırılmadığı; üyelik sözleşmesi ile birlikte çerez ve ticari ileti onayının tüketici tercihine sunulup sunulmadığı; kişisel verilerinin hedefli reklamcılık ve pazarlama amacıyla üçüncü kişilerle paylaşılıp paylaşılmadığı hususları değerlendirmeye alındı.

12 dosyada idari para cezası, durdurma ve düzeltme cezaları uygulandı

İncelemelerde, akademisyen görüşlerinin yanı sıra yurt dışı uygulamalar da dikkate alındı. Reklam Kurulu tarafından değerlendirmeye alınan 12 adet dosyaya ilişkin olarak idari para cezası ile birlikte durdurma ve düzeltme cezaları uygulandı. Üyeliğin iptal edilmesi veya üyelikten çıkmanın zorlaştırılması; hedefli reklamcılık ve kişisel verilerin paylaşılması konusunda tüketicilere seçenek sunulmaması hususlarını içeren kararlara ilişkin detayların daha sonra Ticaret Bakanlığı internet sitesinden paylaşılacağı kaydedildi.

134 dosyada 119’u mevzuata aykırı bulundu, reklam cezası verildi

Reklam Kurulu toplantısında, tüketicileri aldatıcı, yanıltıcı, tecrübe ve bilgi eksikliklerini istismar edici reklamlar ile haksız ticari uygulamalar incelendi. Toplantıda gündeme alınan 134 dosyadan 119’u mevzuata aykırı bulunurken, söz konusu reklam ve ticari uygulamalar hakkında durdurma ve düzeltme cezaları ile birlikte toplam 17 milyon 37 bin 891 lira idari para cezası uygulanmasına karar verildi.

REKLAM KURULU KARARLARI

Ticaret Bakanlığı Reklam Kurulu yapay zeka reklamlarını incelemeye aldı

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Editor Seçimleri

İlginizi Çekebilecek Haberler

hepsiburada
Markalar

“2024, Hepsiburada için tavsiye yılı olacak”

Hepsiburada CEO’su Nilhan Onal Gökçetekin, Hepsiburada için 2024 yılının “tavsiye yılı” olacağını söyledi. Gökçetekin, “2024 yılında en önemli değişim online ödemelerde yaşanacak.” dedi.