worldef-banner 2024 istanbul
Ara
Close this search box.

Hollanda’da e-ticaret harcamaları 35 milyar avroya yaklaştı

Hollanda'da e-ticaret hacmi, 2023 yılında yaklaşık 35 milyar avroya oldu. Hollandalı tüketiciler, 2023 yılından online alışveriş için 34,7 milyar avro harcadı. Bu rakam, 2022 yılı ile karşılaştırıldığında yüzde 3’lük bir artış anlamına geliyor. İnternetten alışveriş miktarı ise yüzde 1 artışla 365 milyon adede çıktı. E-ticaretteki büyümenin temel nedeni olarak online hizmet harcamalardaki artış gösteriliyor.

hollanda'da e-ticaret

Hollanda e-ticaret derneği Thuiswinkel.org ‘un verilerine göre, Hollanda’da e-ticaret hacmi 2022 yılında 33,3 milyar avro idi. Online satın alma sayısı ise, 347 milyon olarak kaydedilmişti. 2023 yılında bu rakam 365 milyon adede çıktı. Buna göre, Hollanda’da online satın alma miktarı, 2021 yılındaki seviyeye geri döndü.

Thuiswinkel’in raporuna göre, 2023 yılında ülkedeki e-ticaretten dair ürün satın almalar ve harcamalar, 2022 yılı ile hemen hemen aynı kaldı. O dönemde online ürünler için yaklaşık 21,2 milyar avro harcanmıştı. Hollanda’da e-ticaret hacmi, 2023 yılında yaklaşık 35 milyar avro oldu; online tüketiciler 34,7 milyar avro harcama yaptı. 2022 yılına göre yüzde 3’lük bir artış oldu. İnternetten alışveriş miktarı ise, 2022’ye göre yüzde 1 artışla 365 milyon adede çıktı.

Hollanda’da e-ticarette hizmetler sektörü büyüdü

Hollanda’da e-ticaretteki büyümenin temel nedeni olarak online hizmet harcamalardaki artış gösteriliyor. Ülkede hizmet sektöründeki online harcamalar yüzde 4 arttı. Thuiswinkel.org CEO’su Marlene ten Ham, “Hizmet sektöründeki büyüme esas olarak seyahate yapılan online harcamalardan kaynaklanıyor. Örneğin; geçen yıl paket tatillerde yüzde 21 daha fazla, bireysel uçak biletleri ve konaklamada ise yüzde 15 daha fazla harcama yaptık. Bu her zamankinden daha fazla…” dedi.

Ham, “Elbette bu enflasyonla ilgili ancak 2023’te şimdiye kadarki en fazla tatil rezervasyonu görüldü. Ayrıca, daha önce hiçbir zaman online eğlence ve etkinlik biletlerine yüzde 10’luk bir büyüme ile bu kadar çok harcamamıştık.” ifadelerini kullandı.

hollanda'da e-ticaret

Hollandalılar sınır ötesi e-ticarete 4 milyar avro harcadı

Rapora göre, Hollanda’da e-ticaret harcamaları için sınır ötesi e-ticaret harcamaları da 2022’ye göre yüzde 13 arttı. Buna göre, Hollandalı tüketicilerin, 2023’te yurt dışındaki online siparişler için neredeyse 4 milyar avro harcadığı anlamına geliyor. Sınır ötesi e-ticaret alışverişlerinin miktarı ise yüzde 17 artarak 40 milyon adede yükseldi.

Sonuç olarak, Hollandalı tüketiciler tüm online harcamaların yüzde 12’sini sınır ötesi e-ticaret alışverişlerinde harcadı. Sınır ötesi e-ticaret harcamalarının yüzde 25 kadarı da Alman online mağazalarında yapıldı. Yüzde 7’si ise (265 milyon avro) Çinli e-ticaret sitelerinde yapıldı. 2022 yılında bu pay hâlâ yüzde 5 seviyesindeydi.

Çin’deki online mağazalardan alışveriş miktarı arttı

Çin’deki online mağazalardan yapılan alışverişlerin miktarı da keskin bir artış göstererek, yüzde 18’den yüzde 22’ye çıktı. Bu, geçtiğimiz yıl bu çevrimiçi mağazalardan 8,9 milyon satın alma anlamına geliyor. Tüketiciler ağırlıklı olarak Ev & Yaşam, Kendin Yap & Bahçe ve Giyim kategorilerindeki ürünleri satın aldı.

“AB dışındaki ülkelerden harcamalar arttı”

Marlene ten Ham, bu durumu şöyle değerlendirdi: “Avrupa Birliği dışındaki diğer ülkelere yapılan harcamalarda da artış var. Geçtiğimiz iki yılda Hollandalı tüketicilerin Çin’deki online mağazalardaki online harcamalarının azaldığını gördük; çünkü artık 2021’den beri KDV’den muaf değiller. 2023’te büyük bir artış görüyoruz.”

E-Ticaretin dünya haritası: Hollanda

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Editor Seçimleri

İlginizi Çekebilecek Haberler

eczane
Markalar

Amazon, ilk fiziksel eczanesini Milano’da açacak

Amazon, 2024 yılının ikinci çeyreğinde ilk eczanesini Milano’da açacak. Eczane, Milano’nun merkezinde yer alacak ve çok çeşitli güzellik ve kişisel bakım ürünleri sunacak. Ayrıca, Amazon’un