worldef-banner 2024 istanbul
Ara
Close this search box.

Amazon, Singapur’daki bulut altyapısına 9 milyar dolar harcayacak

Amazon Web Services (AWS), Singapur'daki bulut bilişim altyapısını genişletmek için önümüzdeki 4 yıl içinde 9 milyar dolar yatırım planlıyor.

amazon

Singapur’da düzenlenen 10. AWS ASEAN Zirvesi’nde, Amazon Web Services (AWS), bulut teknolojisi ve hizmetlerine yönelik müşteri talebini karşılamak için 2028 yılına kadar Singapur’daki mevcut bulut altyapısına 11 milyar dolar tutarında ek yatırım yapmayı planladığını duyurdu. Böylece 2028 yılına kadar planlanan toplam harcamanın 20 milyar doların üzerine çıkacağı bildirildi.

AWS Ekonomik Etki Çalışmasına (EIS) göre, AWS’nin bulut altyapısına yaptığı toplam yatırımın 2028 yılına kadar iki katına çıkacağı tahmin ediliyor. AWS Singapur ayrıca, yapay zekanın yerel ekonomide benimsenmesini sağlamak için AWS AI Spring’i başlattı. Program, 2024-2026 yılları arasında her yıl 5 bin kişiyi yapay zeka yetenekleri konusunda eğitmeyi hedefliyor.

Amazon yatırımı Singapur’da her yıl 12 bin işi destekleyecek

AWS Singapur Ülke Müdürü Priscilla Chong, “Amazon Web Services, müşteri talebini desteklemek ve Singapur’un cazip bir bölgesel inovasyon lansman alanı olarak statüsünü güçlendirmeye yardımcı olmak için 2024’ten 2028’e kadar Singapur’daki bulut altyapısı yatırımlarını iki katına çıkarıyor.” dedi.

Amazon, yatırımının her yıl Singapur’daki işletmelerde yaklaşık 12 bin işi destekleyeceğini bildirdi. Ayrıca, yerel işletmelerin yapay zekanın benimsenmesini hızlandırmasına yardımcı olmak için Singapur hükümetiyle ortaklık kurulacak. E-ticaret devi, geçen hafta, bulut, reklam ve perakende işletmeleri büyüdükçe 2024’ün ilk üç ayında kârının üç katına çıktığını duyurmuştu.

AWS veri merkezlerine milyarlarca dolarlık yatırım

Şirket, aynı zamanda ABD’li mobil uygulama müşterilerine alışveriş ipuçları sağlayan “Rufus” adlı yapay zeka sohbet robotunu da test ediyor. Bu arada, satıcılara yönelik üretken yapay zeka özellikleri, ürün listelemeleri oluşturmalarına yardımcı oluyor.

Şirket, ayrıca, geçen hafta açıklanan kazanç açıklamasına göre önümüzdeki yıllarda Meksika, Suudi Arabistan ve ABD’deki AWS veri merkezlerine milyarlarca dolar yatırım yapmayı planlıyor.

Teknoloji devleri Güneydoğu Asya’ya odaklandı

Amazon ve Microsoft gibi teknoloji devleri, son dönemde Güneydoğu Asya’ya daha fazla yatırım yapıyor. Microsoft, Malezya’ya yapay zeka ve bulut bilişim yatırımı için 2,2 milyar dolar taahhüt etti. Küçük ama zengin ve altyapı açısından zengin Singapur, Güneydoğu Asya’da bir iş ve teknoloji merkezi haline geldi ve pandemi sonrasında statüsünü daha da sağlamlaştırdı.

Singapur, Güneydoğu Asya’da e-ticaret lideri olmayı hedefliyor

Days
Hours
Minutes
Seconds

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Editor Seçimleri

İlginizi Çekebilecek Haberler

teknosa
Markalar

Teknosa, e-ticarette 2 kat büyüme hedefliyor

Teknosa, 2023 yılında başlattığı ‘Dijital Odaklı Dönüşüm’ programıyla hedeflerini büyütüyor. Şirket 1 milyar TL’lik yatırım planlarken, e-ticaret hacmini iki katına çıkarmayı hedefliyor. Teknosa, e-ticaret brüt

Days
Hours
Minutes
Seconds