worldef-banner 2024 istanbul
Ara
Close this search box.

“Girişimciler Etsy’de ‘mağaza aç’ butonuna basmalı!”

Dünyanın en büyük el işi odaklı online pazaryeri Etsy’de satış, sınır ötesi ticaret için önemli bir kilometre taşı olarak görülüyor. Etsy’de satış için bazı kurallar, kriterler ve hassasiyetler var! Bu alanda uçtan uca hizmet veren sayılı platformlardan biri olan BR Medya Eğitim ve Danışmanlık Ajansı, WORLDEF E-TİCARET’e konuk oldu.

etsy

BR Medya Kurucusu Ali Akkuş, Etsy’de satış için stratejik bilgiler verdi. Akkuş, “Girişimciler Etsy’de ‘mağaza aç’ butonuna bir an önce basmalarıdır. Ne yazık ki o tuşa basmadan da hiçbir şey olmuyor. Her şey konuşulduğu gibi kalıyor. Beklemeyin, hiç geç kalmadınız, basın o tuşa!” diyor.

Etsy’de satış için neler yapılmalıdır? Girişimciler işe nereden başlamalıdır? Etsy’de satış için şirket şartı var mı? Bu ve benzer birçok sorunun cevabını ve daha fazlasını Ali Akkuş’tan dinleyelim!

Türkiye’nin ilk Etsy ajansı BR Medya’nın hikayesi

BR Medya, 2018 yılında makale hizmetleri ile sektöre adım attı. İlk yıllarda markaların 360 derece sosyal medya yönetimi ve SEO çalışmalarını üstlendi. 2018 yılı sonlarında Etsy’de boşluk gören marka, bu alanda yeteneklerini geliştirmeye başladı. Etsy konusunda Türkçe eğitim ve içerik bulunmamasını bir fırsat olarak gören BR Medya’nın diğer yıllardaki hikayesini Ali Akkuş’tan dinleyelim:

“E-ihracat tarafında Sefamerve kurucusu Sayın Mehmet Metin Okur hocamı örnek alarak başladım diyebilirim. 2019 Kasım ayında resmi olarak BR Medya Eğitim ve Danışmanlık Ajansı’nı kurarak, aslında Türkiye’nin ilk Etsy ajansı olarak piyasaya çıktık. Sosyal medya yardımlaşma ve tedarik grupları kurduk ve sektöre giriş yaptık. Eğitim tarafında WORLDEF, Ticaret Bakanlığı, TİM, ihracat birlikleri, kalkınma ajansları, belediyeler, üniversiteler ve kendi oluşturduğumuz topluluklar ile eğitimlere devam ettik. 2022 Aralık ayında Ticaret Bakanlığı ve TİM bünyesinde Etsy Pazaryeri Teşvikleri için eğitim verme şansı buldum. E-İhracat Daire Başkanı Sayın Hasan Önal önderliğinde Etsy Teşviki hazırladık. Bugün onlarca firma bu teşvikten yararlanıyor, bu da bizim için fazlasıyla gurur verici oldu.”

BR Medya hangi hizmetleri veriyor?

BR Medya Eğitim ve Danışmanlık Ajansı, 360 derece e-ihracat danışmanlığı hizmetleri veriyor. Ana odağı Etsy olan marka, aynı zamanda Rus e-ticaret platformu Ozon’un sertifikalı global teknik partneri. Markaların A’dan Z’ye e-ihracat tarafındaki tüm süreçlerini yönetiyor. Nihai ürünün üretim aşaması, paketlenmesi, pazaryerlerinde listelenmesi, dışarıdan trafik çekmesi, satılması, son tüketiciye ETGB’li (Elektronik Ticaret Gümrük Beyannamesi) şekilde gönderilmesi dahil tüm süreçleri BR Medya üstleniyor.

“Döviz kazanmak büyük bir lüks”

BR Medya Kurucusu Ali Akkuş, e-ticaret girişimcilerinin e-ihracat yaparak döviz gelir elde etme yönelimlerine paralel olarak e-ticaret girişimcilerine çeşitli önerilerde bulundu: “Yüzlerce kişiye verdiğimiz eğitim ve marka yönetimi sonrası güzel bir deneyim kazandık. Döviz kazanmak gerçekten günümüz şartlarında çok büyük lüks diyebilirim. Herkesin hayali dolar kazanmak; fakat bu anlamda çok fazla bir atılım ne yazık ki olmuyor. Etsy özelinde konuşacak olursak; el yapımı, kişiselleştirilmiş, kişiye özel, niş tasarımları baz alıyorum. Bu ürünlere Türkiye’de ulaşmak çok basit diyebilirim. Sokağa çıktığımızda bile herhangi bir dükkanda el yapımı ürünler bulmamız çok basit. Dükkan veya satıcıları geçtim, ailemizde bile bir çok el işi, nakış üretimi yapan birçok insan illaki vardır.”

“Esnaf Muafiyet Belgesi alarak Etsy’de satış yapabilirsiniz”

Etsy’de herhangi bir şirket kurmadan mağaza açılabildiğine işaret eden Ali Akkuş, şöyle devam etti; “Devletimizin sağladığı çok fazla fayda da mevcut. Örnek vermek gerekirse; herhangi bir resmi kurumda memuriyet durumumuz yoksa Esnaf Muafiyet Belgesi alarak bile Etsy’de satış yapabiliriz. Esnaf Muafiyet Belgesi el emeği ürün üreten kullanıcılara vergi dairesi tarafından verilen bir belgedir. Fakat dikkat etmemiz gerekenlerden biri; bu belgenin 9/10 maddesinde alınmış olması yani internet satışlarını da kapsıyor olması önemli.

Bu belgeyi aldıktan sonra belgeyle bir bankaya giderek ticari bir hesap açtırıyoruz ve vergi otomatik olarak buradan kesiliyor. Birçok satıcı sisteme girmekten korkuyor ne yazık ki. Nasıl satacağım, nasıl olacak ne yapacağım gibi birçok soruyla karşılaşıyoruz. Burada satıcıların kesinlikle korkmasına gerek yok. Mağaza açmak için herhangi bir firmaya para ödemenize de gerek yok!”

“Girişimciler Etsy’de ‘mağaza aç’ butonuna bir an önce basmalıdır”

Akkuş, “Ajans olarak mağaza açılışında firmalara ücret ödenmemesi için kendi YouTube kanalımızda çok detaylı bir mağaza açılış videosu yayınladık, bunu da inceleyebilirler. Kanalımızın ismi ‘BR Medya’. Bizler gibi birçok içerik üreticisi Etsy’de nasıl ürün listelenir, nasıl satış yapılır gibi konularda birçok içerik yayınlıyor. Bazı videolarda hatalı bilgiler olsa da genel olarak bilgi sahibi olabilirsiniz. Girişimcilere yapacağım önerilerden en önemlisi ise ‘mağaza aç’ butonuna bir an önce basmalarıdır. Ne yazık ki o tuşa basmadan da hiçbir şey olmuyor. Her şey konuşulduğu gibi kalıyor. Beklemeyin, hiç geç kalmadınız, basın o tuşa!” dedi.

“Etsy gibi kullanımı basit pazaryerlerinden başlamak mükemmel bir deneyim olacaktır”

Sektörün deneyimli isimlerinde Ali Akkuş, pazaryerleri üzerinden e-ihracat yapmanın avantajları ve dezavantajları konusunda da değerlendirmelerde bulundu; “Girişimciler için Etsy gibi kullanımı basit pazaryerlerinden başlamak mükemmel bir deneyim olacaktır.” diyen Akkuş, şöyle devam etti: “Çünkü herhangi bir şirketleşme ücreti ödemenize gerek kalmaz, kendinizi muafiyet belgesi ile deneme şansınız olur, tedarikçiyle çalışırsanız, bir stok derdiniz olmaz.

Kişiye özel ürünler üretiyorsanız üründe bir sıkıntı olmadığı sürece iadeniz olmaz. Aslında bu gibi risklerden direkt arınıyorsunuz. Kendi web siteniz üzerinden satış yapmanız biraz daha ileri bir aşama diyebilirim. Çünkü kurumsal ve güvenilir bir site hazırlamanız gerekecek. Tasarımlar, ürün stokları, ödeme sistemleri gibi maddeler için büyük bir yatırım yapmanız gerekecek. Bir marka olmadan güven kolay kolay sağlayamazsınız, dönüşüm alamazsınız. Fakat pazaryerlerinde müşteriler bir sıkıntı yaşasa bile pazaryerinin onu riske atmayacağını bilerek alışveriş yapıyor. Unutmayın; müşteri her zaman haklıdır!”

Pazaryerleri komisyonlarına karşı yatırım taktiği

Pazaryerlerinin dezavantajları konusunda ise komisyonlara dikkat çeken Ali Akkuş, “Kendi sitenizde sadece altyapı masraflarınız ve ödeme sistemi kesinlikleri varken pazaryerlerinde yüksek komisyon kesintilerine maruz kalabiliyorsunuz. Fakat satış rakamlarınız da yüksek olacağı için çok dert etmeniz gereken bir konu olmaktan çıkıyor.” diye konuştu. Akkuş, bu konuda bir yatırım taktiğinden de bahsetti: “Satış sonrası kâr ettiğinizde mutlaka 3’te 1’ini kendi markanız için ayırın diyorum.

Kenara atmış olduğunuz bu yatırım bütçesiyle yavaş yavaş kendi altyapınızı da oluşturmaya başlayabilirsiniz. Pazaryerlerinden gelen satışlarda paket içerisine bir indirim kuponu ekleyin ve bu kupon sizin web sitenizde kullanabilecekleri bir kupon olsun. Web sitenize çekeceğiniz bu organik ziyaretçilerle de müşteri datası ya da pikseli de tutmaya başlayabilirsiniz. İlerleyen dönemlerde de kendi sitenize odaklanarak kâr marjınızı fazlasıyla arttırabilirsiniz.”

Etsy’de satış için nasıl bir yol izlenmeli?

BR Medya Kurucusu Ali Akkuş, “Etsy’de satışa başlamak için nasıl bir yol izlenmelidir?” sorusunu da cevapladı. “Etsy müşterisi diğer pazaryerlerine göre biraz daha farklı aslında. Biraz daha sıcak ve aile ortamı var gibi düşünebilirsiniz.” diyen Akkul, şu bilgileri paylaştı; “Etsy platformu bilindiği üzere el emeği, kişiye özel ürünler üreten üreticilerin ve sanatçıların satış yaptığı bir platform olarak piyasaya çıktığı için bu platformda satıcıların ürünlerine gerçekten kıymet veriliyor.

Müşteri sizin ürününüzü satın alırken bile ürünün ne kadar sürece üretilebileceğini görerek satın alım yapıyor. O sebepten buradaki üretim süreniz eğer zor üretilen bir ürünse, çok da önemli değil. Alıcı bunu bilerek alıyor. O sebepten dolayı el işi yeteneğiniz varsa mutlaka bu platformu değerlendirin. Bir önceki soruda da bahsettiğim gibi muafiyet belgesi gibi avantajlar varken şirket kurmadan da şansınızı deneyebilirsiniz.  Ürün ve fotoğraf fazlasıyla önemli. O ürüne mutlaka kendinizden bir şeyler katın. Herkes ile aynı olmamaya çalışın.”

Etsy’de satış için yol haritası:

  • Fotoğraftaki ürün ile giden ürün aynı olmalıdır.
  • Termin süreleri kesinlikle aşılmamalıdır. Hatta erken bile gönderme şansınız varsa mutlaka gönderin.
  • Mesajlara hızlı dönüş yapın. Hızlı etkileşim hızlı satış getirir!
  • Satış sonrası desteği kesmeyin. Müşteriye her zaman bildirim yapın ve güzel bir yorumu kapın!
  • Kaldıramayacağınız stok sayılarına lütfen girmeyin. Her yetiştiremediğiniz ürün sizin için eksi yazacaktır.

Ali Akkuş, Etsy’de satışlarda sıklıkla yapılan hatalara da değinerek, “En çok yapılan hatalardan bir tanesi kesinlikle fiyat kırarak ilerlemeleri. Ürününüz değerliyse kırmayın lütfen fiyatları. Hak ettiği yere mutlaka ulaşacaktır. Kargo desilerini iyi ölçün ve kargo fiyatlarınızı iyi belirleyin. Yoksa her satışta zarar edebilirsiniz. Ülke bazlı kargo fiyatlandırması mutlaka yapın. Ürünün içerisine farklı hediye bir gıda veya kimyasal ürün kesinlikle koymayın, kargonuz gümrükte kalabilir.” ifadelerini kullandı.

“E-ticarette yüzde 40 daralma var”

BR Medya Kurucusu Ali Akkuş, son olarak e-ticaret ve e-ihracat özelinde 2023 yılını değerlendirerek, 2024 yılı için öngörülerini paylaştı; “2023’ü e-ticaret ve e-ihracat olarak değerlendirecek olursam; kesinlikle 2022’ye göre yüzde 40’lık bir daralma söz konusu. Özellikle ABD vatandaşlarının para harcamama, bekleme politikası e-ihracat pazarını fazlasıyla etkiledi. Birçok mağazanın satışı ortalama yüzde 40 oranında düştü.

Sektörel değişkenlik gösterse de genel olarak aldığımız tüm yorumlar bu şekilde. 2024 yılının e-ihracat & e-ticaret anlamında hepimizin için en iyi şekilde olmasını umuyorum. E-ticaret yapan firmalar yavaş yavaş e-ihracat tarafına yönelmeye başlayacak diye düşüyorum.  Bize gelen taleplerin hep bu şekilde olduğunu görüyoruz. İç pazardan uzaklaşıp dış pazara yönelmelerde artış söz konusu olacak. Döviz kurunun artışı sebebiyle ilgi yüksek çizgilere doğru pik yapıyor. Üreticilerin de doğru politikalarla ilerlemesi ile üretim hacminin genişleyeceğini düşünüyorum. Talep artması üretimi fazlasıyla arttıracaktır.”

Ali Akkuş kimdir?

etsy

Ali Akkuş, 5 Aralık 1993 tarihinde Trabzon’da doğdu. Aslen Aydın/Nazillili olan ve İstanköy/Rodos göçmeni bir ailenin tek evladı olan Akkuş, polis memuru bir babasının tayin sebebiyle ailesiyle birlikte 1997 yılında Denizli’ye taşındı. İlk, orta ve lise öğrenimimi Denizli’de tamamladı. Niğde Üniversitesi Radyo Televizyon Teknolojisi bölümünde ilk sınıfı Niğde’de, ikinci sınıfı Erasmus Programı çerçevesinde Slovakya’da tamamladı. Slovakya’da İletişim Fakültesi “Mass Media Communication” bölümünde eğitim aldı. Ardından Girne Amerikan Üniversitesi İletişim Fakültesi İngilizce Radyo Sinema & Televizyon Bölümünü tamamladı.

Halkla İlişkiler alanındaki yüksek lisans eğitimini ailevi sağlık problemleri sebebiyle bırakmak zorunda kaldı. Küçüklükten beri bilgisayara tutkusu olan Ali Akkuş, ilk bilgisayar ile 1999 yılında tanıştı. 2005 yılında sınıf arkadaşlarını tanıtan ilk web sitesini açtı. Üniversite yıllarında içerik yazma tutkusunu geliştirdi. “Çok okur ve çok yazardım. Yavaş yavaş web site içerikleri üretmeye başlayarak sektöre giriş yaptım.” Diyen ali Akkuş, SEO ve SEM ve içerik teknikleri alanında kendini geliştirdi. Birçok büyük marka için SEO uyumlu içerikler yazdı. 2018 yılında BR Medya’yı kurdu.

Etsy’de satış yaparak nasıl başarılı olunur?

Days
Hours
Minutes
Seconds

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Editor Seçimleri

İlginizi Çekebilecek Haberler

teknosa
Markalar

Teknosa, e-ticarette 2 kat büyüme hedefliyor

Teknosa, 2023 yılında başlattığı ‘Dijital Odaklı Dönüşüm’ programıyla hedeflerini büyütüyor. Şirket 1 milyar TL’lik yatırım planlarken, e-ticaret hacmini iki katına çıkarmayı hedefliyor. Teknosa, e-ticaret brüt

Days
Hours
Minutes
Seconds