worldef-banner 2024 istanbul
Ara
Close this search box.

ABD’de e-ticaret harcamaları yılın ilk 4 ayında 330 milyar doları aştı

Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) e-ticaret harcamalarında dikkat çeken artış gözleniyor. ABD’de 2024 yılının ilk dört ayında e-ticaret harcamalarında 2023'ün aynı dönemine göre önemli bir artış gözlendi.

ABD'de e-ticaret

Yazılım şirketi Adobe Analytics, ABD’de e-ticaret harcamalarına ilişkin yeni veriler açıkladı. Adope tarafından derlenen veriler, ABD perakende sitelerine yapılan bir trilyondan fazla ziyaret, 100 milyon stok tutma birimi (SKU) ve 18 ürün kategorisini kapsayan online işlemlerin analizinden elde edildi.

ABD’de e-ticaret harcamalarında yıllık %6,8’lik büyüme öngörülüyor

Adope analizine göre, 1 Ocak 2024 ila 30 Nisan 2024 tarihleri arasında ABD’de e-ticaret harcamaları yıllık bazda yüzde 7 artışla 331,6 milyar dolara yükseldi.  2024’ün ilk yarısında online harcamalarda 500 milyar doların üzerinde bir artış bekleniyor. Bu da yıllık bazda yüzde 6,8’lik bir büyümeye işaret ediyor.

Adobe tarafından yapılan analize göre, 2024 yılının ilk 4 ayında ABD’de e-ticaret harcamalarındaki büyümeyi, elektronik ve hazır giyim gibi isteğe bağlı kategorilerdeki istikrarlı harcamalar ile birlikte online market alışverişlerinde devam eden artış da destekliyor. Rakamlar, enflasyona göre ayarlanmadı; ancak online enflasyon da hesaba katılırsa, tüketici harcamalarında daha yüksek bir büyümenin yaşanacağı öngörülüyor.

Adope’un analizinde neler var?

 • 2024’ün ilk dört ayında ABD’de e-ticaret tüketicileri elektronik ürünler için 61,8 milyar dolar (yıllık bazda %3,1 artış) harcadı.
 • Online hazır giyim için 52,5 milyar dolar (yıllık bazda %2,6 artış) harcandı.
 • Her iki kategori de toplam e-ticaret harcamalarının yüzde 34,5’ini oluşturuyor.
 • Bakkaliye ürünlerinde online harcamalar, yıllık yüzde 15,7’lik büyüme ile önemli ölçüde artış göstererek, 38,8 milyar dolara ulaştı.
 • Kozmetik sektörü, yıllık yüzde 15,6’lık büyümeyle 2023’te online harcamalarda 35 milyar dolar elde etmişti. Yükseliş eğilimi 2024’te de devam etti; tüketiciler 2024 yılının ilk dört ayında kozmetik ürünleri için online olarak şimdiye kadar 13,2 milyar dolar (%8 artış) harcadı.

ABD’de e-ticaret alışverişi ucuz ürünlere kayıyor!

Adobe’nin 2024’ün ilk dört ayı için belirlediği bir e-ticaret trendine göre, online harcamaların daha ucuz ürünlere kaymasının sebebi enflasyona bağlandı. Adobe tarafından takip edilen her bir kategori için fiyatlar en yüksekten en düşüğe doğru dört çeyreğe ayrıldı. Buna göre, en pahalı ve en ucuz çeyreklerde satılan birimlerin payları Ocak 2019’dan Nisan 2024’e kadar takip edildi.

Adobe, en ucuz malların payının kişisel bakım (%96 artış), elektronik (%64 artış), giyim (%47 artış), ev/bahçe (%42 artış), mobilya/yatak (%42 artış) ve bakkaliye (%33 artış) gibi kategorilerde önemli ölçüde arttığını tespit etti. Diğer taraftan spor malzemeleri (%28 artış), ev aletleri (%26 artış), aletler/ev tadilatı ürünleri (%26 artış) ve oyuncaklar (%25 artış) gibi en ucuz malların payı daha az artış gösterdi.

“Şimdi al sonra öde (BNPL)” trendi büyümeye devam ediyor

Adobe’un analizi, Ocak-Nisan 2024 dönemindeki 25,9 milyar dolarlık e-ticaret harcamasının BNPL’den (şimdi al sonra öde) kaynaklandığını gösteriyor. Bu rakam, önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 11,8 artış anlamına geliyor. Esnek ödeme seçeneğinde online harcamaların 81 milyar dolar ila 84,8 milyar dolar arasında artıracağı öngörülüyor. Bu alandaki büyümenin yıldan yıla yüzde 8 ila 13 arasında olacağı öngörülürken, 2024’ün geri kalanında güçlü bir BNPL büyümesi bekleniyor.

Adope’un diğer verileri

 • ABD’de e-ticaret analizinde, 2024’ün ilk dört ayında mobil harcamalar yıllık yüzde 9,8 artışla 156,9 milyar dolara ulaştı.
 • Önümüzdeki tatil sezonunda mobil cihazlardan yapılan alışverişlerin gelirlerinin, yüzde 52,5’lik payla masaüstü cihazlardan yapılan alışverişleri geçmesi bekleniyor.
 • Ücretli arama, perakendeciler için satışların en büyük itici gücü oldu. Online satışların yüzde 28,2’si bu kanaldan gerçekleşti.
 • Online alışverişe katkı sağlayan kanallar şöyle sıralandı; doğrudan web ziyaretleri (%19,6), bağlı kuruluşlar/ortaklar (%17,1), organik arama (%15,9), e-posta pazarlaması (%15,4).
 • Sosyal medya kaynaklı e-ticaret gelirleri, toplam satışların yüzde 5’inden az oldu; ancak bu pay yıllık bazda yüzde 5,2 arttı.
 • Organik arama, yıllık bazda yüzde 5,6 düşüş göstererek toplam satışların yüzde 15,9’unu oluşturdu.

“Online market harcamaları elektronik ve hazır giyim ile eşit düzeye gelecek”

Adobe Digital Insights Analisti Vivek Pandya, önümüzdeki üç yıl içinde online market kategorisinin “e-ticarette gelir açısından elektronik ve hazır giyim ile eşit düzeyde baskın bir güç olmasını beklediklerini” vurguladı. Pandya, “Adobe Analytics’ten gelen en son veriler, tahmin edilemeyen bir ekonomik ortamda, tüketicilerin online olarak yeni kategorileri benimsemesiyle birlikte dijital ekonomideki esnekliğin devam ettiğini gösteriyor.” dedi.

ABD’de e-ticaret satışlarında 2023-Q4 rakamları açıklandı

Days
Hours
Minutes
Seconds

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Editor Seçimleri

İlginizi Çekebilecek Haberler

teknosa
Markalar

Teknosa, e-ticarette 2 kat büyüme hedefliyor

Teknosa, 2023 yılında başlattığı ‘Dijital Odaklı Dönüşüm’ programıyla hedeflerini büyütüyor. Şirket 1 milyar TL’lik yatırım planlarken, e-ticaret hacmini iki katına çıkarmayı hedefliyor. Teknosa, e-ticaret brüt

Days
Hours
Minutes
Seconds