worldef-banner 2024 istanbul
Ara
Close this search box.

Zalando’nun geliri azalıyor, kârlılığı artıyor

Online moda platformu Zalando, bu yılın ilk çeyreğine ait mali sonuçlarını açıkladı. Platformun geliri yüzde 0,6 düşüşle 2,2 milyar avroya geriledi. 2023 yılının ilk çeyreğindeki gelir 2,3 milyar avroya ulaştı. Ancak platformun düzeltilmiş FVÖK'ü yüzde 1,3'lük bir marja karşılık gelen 28,3 milyon avroya yükseldi.

zalando

Zalando’nun geliri azalırken, FVÖK’ü neredeyse iki katına çıktı. Şirket, diğer e-ticaret şirketlerine destek sağlamaya odaklanacağını duyurdu. Bunu gerçekleştirmek için lojistik altyapısını, yazılımını ve hizmet yeteneklerini açtı.

GMV 3,3 milyar euroya ulaştı

Bu yılın ilk çeyreğinde Zalando’nun brüt mal hacmi (GMV) yüzde 1,3 artışla 3,3 milyar avroya yükseldi. Şirketin düzeltilmiş FVÖK’ündeki önemli artış, daha düşük sipariş karşılama maliyetleri ve daha verimli envanter yönetiminden kaynaklandı. Bu, brüt kâr marjının iyileşmesine yol açtı.

Zalando’nun ilk çeyrekteki net zararı 8,9 milyon avro oldu

Zalando’nun düzeltilmiş FVÖK’si artarken şirket hâlâ zararla faaliyet gösteriyor. İlk çeyrekte net zararı 8,9 milyon avro oldu. Bu, net zararın 38,5 milyon avro olduğu geçen yılın aynı dönemine kıyasla önemli bir gelişme.

Aktif müşteri sayısı azaldı

Şirketin gelirindeki azalmanın aktif müşterilerin azalmasından kaynaklandığı görülüyor. Son 12 ayda bu miktar 51,2 milyondan 49,5 milyona geriledi. Sipariş sayısı da hafif bir düşüşle 56,7 milyondan 55,2 milyona geriledi. Ancak ortalama sepet büyüklüğü 57,3 avrodan 60,4 avroya çıktı.

“Büyümeye geri dönüyoruz”

Zalando CFO’su Dr. Sandra Dembeck, “Ekosistem stratejimizi yürütürken, ilk çeyrekte müşterilerimizden ve iş ortaklarımızdan aldığımız olumlu tepkiler bizi heyecanlandırıyor. Büyümeye geri dönüyoruz. B2C müşterileri kalite çeşitlerimize, dijital araçlarımıza, önerilerimize ve ilham verici içeriğimize daha fazla ilgi gösteriyor. B2B müşterileri benzersiz teklifimize kaydoluyor. Her iki büyüme vektörümüz de güçlü ve sonuçlara katkıda bulunuyor. Bu da planlarımızın gücünü gösteriyor.” dedi.

Zalando, bu yıl GMV’sini ve gelirini yüzde 0 ile 5 arasında artırmayı hedefliyor. Marj ilerlemesi ile kârlı büyümeye odaklanmayı planlıyor. Düzeltilmiş FVÖK’ün yıl sonuna kadar 380 ila 450 milyon avroya ulaşması bekleniyor.

Days
Hours
Minutes
Seconds

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Editor Seçimleri

İlginizi Çekebilecek Haberler

teknosa
Markalar

Teknosa, e-ticarette 2 kat büyüme hedefliyor

Teknosa, 2023 yılında başlattığı ‘Dijital Odaklı Dönüşüm’ programıyla hedeflerini büyütüyor. Şirket 1 milyar TL’lik yatırım planlarken, e-ticaret hacmini iki katına çıkarmayı hedefliyor. Teknosa, e-ticaret brüt

Days
Hours
Minutes
Seconds