Paylaş

ABD Cyber Week’te Çin’i geride bıraktı

2 Dakika
Cyber Week
Açıklanan son rakamlara göre ABD’de ki Cyber Week satışları, Çin’in Bekarlar Günü satışlarını geride bırakarak artış gösterdi.

Kasım ayı süresince ülkelerde çeşitli indirim günleri, kampanya dönemleri gerçekleştirildi. Dünyanın en büyük promosyon etkinliklerinden ikisi olarak tanımlanan Çin’de ki Bekarlar Günü ve ABD’de ki Black Friday’i de içeren Cyber Week hakkında karşılaştırmalar yapıldı. Açıklanan son rakamlara göre, ABD ve Çin’in kampanya dönemlerine dair rakamlarda ABD’de ki satışlar Çin’i geride bıraktı.

ABD’li tüketiciler online alışverişte 35,27 milyar dolar harcadı

ABD’li tüketicilerin, Şükran Günü’nden Siber Pazartesi’ye kadar olan süreci içeren Siber Hafta boyunca internette toplamda 35,27 milyar dolar harcadığı açıklandı. Bu rakam ile ABD’de e-ticaret satış rakamlarının, yüzde 7’den fazla olduğu belirtilen enflasyon ortamında geçen yıla göre yüzde 4’lük bir artış gösterdiği belirtildi.

ABD’de online alışveriş de elde edilen satış rakamının, Alibaba ve diğer Çinli e-ticaret firmalarının ev sahipliğinde gerçekleşen Çin’in Bekarlar Günü kampanya dönemi sırasında satışlardaki yüzde 2,9’luk artışını geride bıraktığı açıklandı.

Bain ve Adobe Analytics’ten alınan verilere göre, 2014’ten geçen yıla kadar Bekarlar Günü, Cyber ​​Week‘in ortalama yüzde 17’lik kazancına karşılık yıllık ortalama yaklaşık yüzde 34’lük büyüme oranları gerçekleştiriyordu.

130,2 milyon kişi online alışveriş yaptı

ABD’de, Cyber Week kapsamındaki büyük indirimlerde, yaklaşık 197 milyon tüketicinin en çok alışveriş yaptığı ürünler Pokemon oyuncakları, TV’ler, ayakkabılar ve fritözler olarak açıklandı. 2022 yılı Cyber Week dönemi içerisinde yer alan önemli indirim günleri Black Friday ve Cyber Monday alışveriş dönemlerinde tüketicilerin hem çevrimiçi hem de mağazalarda alışveriş yaptığı açıklandı.  ABD Ulusal Perakende Federasyonu yaptığı açıklamada, bu yıl 130,2 milyon kişi çevrimiçi alışveriş yaptı ve bu rakamın geçen yıla göre yüzde 2 arttığını belirtti.

ABD’li perakendecilerin promosyonlarını ve indirimlerini tüketici elektroniği ve giyim üzerine odakladığı açıklandı. Cyber Week kapsamında yer alan Black Friday’de gelecek Noel için yakınlarına hediye almak üzere ABD’li tüketicilerin alışveriş yaptığı belirtildi.

Jane Hali & Associates’in tahminleri ile Cyber ​​Week, yılın dördüncü çeyreğindeki toplam satışların yaklaşık yüzde 10’unu temsil eden ABD tatil sezonunun yalnızca bir parçası ve yaklaşan Noel ile satışların artışının süreceği öngörüldü.

Çin’de yeni e-ticaret platformları yükseliyor

Citi analistlerine göre, Çin’in en büyük e-ticaret oyuncusu Alibaba’nın satışları sabit kalırken, Douyin ve Kuaishou gibi daha yeni platformların, online alışverişte kısa videoların kullanıldığı e-ticaret platformlarının satışlarında bir miktar artış görüldü.

Çin’de Bekarlar Günü satışlarının düşük seyretmesinde Covid-19 salgınının yeniden şiddetlenmesinin etkili olabileceği belirtildi. Çin’in Bekarlar Günü ile ABD’nin Cyber Week haftasını Çin’de süren Covid-19 kısıtlamaları sebebiyle karşılaştırmanın adil olmayacağı da söylendi.

Paylaş
Mukaddes Oduncular
Mukaddes Oduncular
İçerik Editörü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Sitede Ara