Ticaret Bakanlığı Reklam Kurulu yapay zeka reklamlarını incelemeye aldı

yapay zeka
Ticaret Bakanlığı Reklam Kurulu, yapay zeka reklamlarını ilk kez incelemeye aldı. Reklam Kurulu’nun 12 Eylül 2023 tarihli 337 sayılı toplantısında görüşülen 138 dosyadan 120’sinin mevzuata aykırı bulunarak söz konusu reklam ve ticari uygulamalar hakkında durdurma cezasının yanında idari para cezası uygulandığı açıklandı.

Ticaret Bakanlığı bünyesinde bulunan Reklam Kurulu’nun, vatandaşları mağdur edici davranışlar, tüketici algısını manipüle edici filler ile birlikte gündemine ilk kez yapay zeka kullanılarak oluşturulan reklamları aldığı açıklandı.

Bakanlık’tan yapılan açıklamaya göre, Reklam Kurulu tarafından incelemesi yapılarak mevzuata aykırı olduğu tespit edilen 120 dosyaya durdurma cezasının yanında 12.231.507-TL idari para cezası uygulandığı belirtildi.

Reklam Kurulu ilk kez yapay zeka tarafından oluşturulan reklamları incelemeye aldı

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, “Reklam Kurulu tarafından oluşturulma şekli ya da yayımlandığı mecradan bağımsız olarak, tüketicilerin satın alma kararlarını doğrudan veya dolaylı olarak etkileyen, yapay zeka tarafından oluşturulan bu içerikler incelemeye alınmış bulunmaktadır.” ifadeleri yer aldı.

İnceleme kapsamında 337 sayılı Kurul toplantısında ChatGPT tarafından oluşturulan, rakip ürün veya firmalara göre üstünlük algısı içeren ifadelere yer verilen ve nesnel araştırma sonuçlarına dayanmayan tanıtımlarla ilgili 3 dosya hakkında idari yaptırım uygulandığı bildirildi.

‘Örtülü reklamlar hakkında idari yaptırım uygulandı’

Son dönemlerde özellikle sosyal medya mecralarından ticari reklamı yasak olan alkollü içecek tanıtımlarının yapıldığının gözlemlendiği belirtilerek, Reklam Kurulu tarafından bu reklamların incelemeye alındığı aktarıldı.

Açıklamada, “Reklamı yasak olan bir alkollü içeceğin söyleşi-sohbet formatında tasarlanmış bir içerikle, ürün adına doğrudan yer vermeden dekor üzerine yerleştirilerek ürün ismi veya görseline yer verilmeksizin ürünle özdeşleşmiş sloganların kullanılması yoluyla tanıtımı yapılmış olduğu tespit edilmiş ve söz konusu örtülü reklamlar hakkında idari yaptırım uygulanmış bulunmaktadır.” bilgisine yer verildi.

‘Açık ve anlaşılır olma kriterini karşılamayan reklamlara yönelik idari yaptırım uygulanacak’

Bakanlık tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Reklam Kurulu tarafından, bu ay gerçekleştirilen kurul toplantısında sıralama sonuçlarına ilişkin reklamlı içeriklerde reklam olgusunun ortalama tüketici algısını istismar edebilecek şekilde açık ve anlaşılır olma kriterini karşılamaması nedeni ile idari yaptırım uygulanmış bulunmaktadır.” ifadeleri yer aldı.

Ticaret Bakanlığı’nın, tüketicilerin, karar verme süreçlerinde manipülatif eylemler sonucu mağdur edilmemesi ve tüketicilere erişimde ticari ahlaka uymayan eylemlerde bulunulmaması için çalışmalara devam edeceği belirtildi.

 

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Sitede Ara
Open chat
WORLDEF WhatsApp hattına hoş geldiniz; size hangi konuda yardımcı olabiliriz?