worldef-banner 2024 istanbul
Ara
Close this search box.

“Özbekistan e-ticaret için benzersiz bir iş ortamına sahip”

Özbekistan e-ticaret pazarının 2027 yılına kadar 1 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Uzmanlar, ülkede e-ticaret platformu yatırımı için yerel pazarın olgunlaştığını; ülkede e-ticaret için benzersiz bir iş ortamı olduğunu belirtiyor.

özbekistan e-ticaret

Özbekistan Yenilikçi Kalkınma Bakanlığı tarafından düzenlenen Taşkent Uluslararası Yatırım Forumu 2024’te (TMIF-2024) e-ticaret yatırımlarına yönelik bir panel gerçekleştirildi.

Panelde, sektör uzmanları ve hükümet temsilcileri Özbekistan’daki online ticaretin mevcut durumunu değerlendirdi. Katılımcılar, Özbekistan’ın yatırım ve elektronik platformların geliştirilmesi için olgunlaşmış “benzersiz” bir iş ortamına sahip olduğunu belirtti.

“Özbekistan e-ticaret platformlarının cirosu 2027’de 1 milyar dolara ulaşacak”

Panelde konuşan Ulusal Proje Yönetimi Ajansı Başkan Yardımcısı Davron Maksudov, şu anda ülkede yıllık cirosu 300 milyon dolar olan 50’den fazla pazaryerinin kayıtlı olduğunu belirtti. Bu pazaryerlerinin cirosunun 2027 yılına kadar 1 milyar dolara ulaşmasının beklendiğini belirtti.

Uzum Strateji ve İş Geliştirme Başkanı Nikolay Seleznev de, pazarın son yıllardaki önemli değişimine dikkat çekti. Seleznev, Özbekistan e-ticaret hacminin 2021 yılında 201 milyon dolar iken 2023 yılında 543 milyon dolara yükseldiğini vurguladı.

Özbekistan’da aralarında Apple, Google, Meta ve Booking.com’un da bulunduğu 57 yabancı teknoloji şirketi vergi amacıyla kayıt yaptırdı. Bu platformlar geçen yıl toplam 70 milyar dolar tutarında vergi ödedi.

Orta Asya e-ticaret pazarı 2028 yılına kadar 66,8 milyar dolara ulaşacak

Days
Hours
Minutes
Seconds

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Editor Seçimleri

İlginizi Çekebilecek Haberler

worldef istanbul 2024
Haberler

WORLDEF ISTANBUL 2024 sona erdi!

WORLDEF ISTANBUL 2024, İstanbul Yenikapı Etkinlik Alanı’nda 3 gün boyunca global e-ticaret ekosistemini ağırladı. Etkinlikte 20 binden fazla ziyaretçi yer aldı.

Days
Hours
Minutes
Seconds