worldef-banner 2024 istanbul
Ara
Close this search box.

ikas, 20 milyon dolar yatırım aldı!

Yeni nesil e-ticaret altyapısı ikas, Dünya Bankası kuruluşlarından Uluslararası Finans Kurumu (IFC) ve Re-Pie Portföy’ün liderlik ettiği Seri A yatırım turunda 20 milyon dolar yatırım aldı.

ikas

Türkiye merkezli global e-ticaret altyapı sağlayıcısı ikas’ın büyüme grafiği yukarı yönlü devam ediyor. Platform, Dünya Bankası kuruluşu Uluslararası Finans Kurumu (IFC) ve Re-Pie Portföy liderliğindeki Seri A yatırım turunda 20 milyon dolar yatırım aldı.

Mustafa Namoğlu: Yeni finansmanı yurt dışında büyüme için kullanacağız

ikas Kurucu Ortağı ve CEO’su Mustafa Namoğlu, yatırıma ilişkin yaptığı açıklamada, sadece iki yıl içinde Türkiye’de e-ticaret altyapı pazarında en önemli oyunculardan biri olduklarını vurgulayarak, “Bu yatırımla birlikte amacımız hem Türk KOBİ’lerini yurt dışında daha rekabetçi hale getirmek hem de Avrupa ve diğer gelişen pazarlarda sektör liderliğine oynamak.” dedi.

Mustafa Namoğlu, yeni finansmanı tamamen yurt dışı büyümeyi hızlandırmak amacıyla kullanacaklarını belirterek, “Bu yatırım turu bizi oldukça heyecanlandırsa da yolun hala çok başında olduğumuzu ve yapacak pek çok işimiz olduğu gerçeğini değiştirmiyor. ikas olarak en büyük amaçlarımızdan bir tanesi, ekibinin yaş ortalaması sadece 28 olan bu genç Türk şirketinin, yurt dışında da neler yapabileceğini herkese göstermek. Bu yolda bize güvenen, başta ikas kullanıcıları olmak üzere ekibimize, yatırımcılarımıza ve tüm destekçilerimize minnettarız.” sözlerini kaydetti.

“Yatırım almak başarı değil, büyük işler yapmak için bir adım sadece”

Namoğlu, sosyal medyada yaptığı paylaşımda ise, şu ifadeleri kullandı: “Altını çizmeliyim; yatırım almak başarı değil, büyük işler yapmak için bir adım sadece. Avrupa’da alanının en önemli şirketlerinden biri olana kadar rahat yok bize. Başta tüm ikas kullanıcıları olmak üzere, çok değerli ekibimize, iş ortaklarımıza, yatırımcılarımıza ve bizi tanımasa bile bize dua eden, bizi tanıtmak için çaba sarf eden tüm destekçilerimize sonsuz teşekkürler…”

IFC’nin Türkiye’deki en ileri teknoloji yatırımı

Uluslararası Finans Kurumu (IFC), Türkiye’de özel sektör gelişimini 50 yıldan fazla bir süredir destekliyor. IFC, son 10 yılda Türkiye’de yaklaşık 11 milyar dolarlık yatırıma imza attı. IFC’nin son ikas yatırımı, bir Türk teknoloji girişimine yaptığı en yüksek yatırım olarak kayıtlara geçti. ikas’ın Seri A turuna katılan Re-Pie Portföy ise, 2024 itibarıyla 54 milyar lirayı aşkın portföye sahip. Re-Pie Porföy, dün Modanisa’nın tamamını satın almıştı.

100 milyon dolar ARR hedefliyor

ikas, 2023 yılında “Deloitte Technology Fast 50” programına seçilerek, Türkiye’nin en hızlı büyüyen 50 teknoloji şirketinden biri olmuştu. Nisan 2022 tarihinde ise, QNBeyond Ventures, 500 Global, Revo Capital, Oyak Yatırım, Finberg ve diğer önemli yatırımcıların katılımıyla toplam 3.5 milyon dolar tohum yatırım almıştı. Şirket, 10 milyon dolarlık Yıllık Yinelenen Gelir’e (ARR) sadece 16 ayda ulaşmıştı. ARR, SaaS girişimleri için en önemli kilometre taşı olarak görülüyor. Şirket, 100 milyon dolarlık ARR hedefliyor.

ikas hakkında

ikas, 2018 yılında Mustafa Namoğlu, Ömercan Çelikler, Tugay Karaçay ve Umut Ozan Yıldırım tarafından Ankara’da kuruldu. KOBİ’lere e-ticaret ve sınır ötesi e-ticaret çözümleri sunan şirket, yeni nesil e-ticaret altyapısı yazılımı ile işletmelerin dijital dönüşümlerine rehberlik ediyor. Platform, KOBİ ve girişimcilerin teknik bilgiye ihtiyaç duymadan e-ticaret sitesi açmalarına imkan tanıyor. Yurt içi ve sınır ötesi e-ticaret satışları, POS çözümleri, ürün yönetimi, mağaza yönetimi, müşteri hizmetleri, çoklu şube desteği, raporlar, donanım desteği gibi farklı konularda KOBİ’lere destek sunuyor. Platformun rakipleri arasında Shopify, WooCommerce ve Wix gibi global e-ticaret altyapısı sağlayıcıları bulunuyor.

Yeni Nesil E-Ticaret Altyapısı İkas’ın Hikayesi | Kurucu Mustafa Namoğlu Anlattı

Days
Hours
Minutes
Seconds

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Editor Seçimleri

İlginizi Çekebilecek Haberler

teknosa
Markalar

Teknosa, e-ticarette 2 kat büyüme hedefliyor

Teknosa, 2023 yılında başlattığı ‘Dijital Odaklı Dönüşüm’ programıyla hedeflerini büyütüyor. Şirket 1 milyar TL’lik yatırım planlarken, e-ticaret hacmini iki katına çıkarmayı hedefliyor. Teknosa, e-ticaret brüt

Days
Hours
Minutes
Seconds