worldef-banner 2024 istanbul
Ara
Close this search box.

E-ticarette bayram dopingi; yaklaşık 300 milyar liralık satış bekleniyor

Ramazan Bayramı e-ticaret satışlarına doping etkisi yapıyor. Sektör uzmanların bu bayramda Türkiye’de 200 ila 300 milyar liralık e-ticaret satışı yapılmasını öngörüyor.

bayram

Ramazan Bayramı öncesi birçok sektörde olduğu gibi e-ticaret sektöründe de hareketlilik yaşanıyor. E-ticaret platformları, bayram öncesi online tüketicilerin alışverişlerinden memnuniyetini dile getiriyor.

Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği (ETİD) Başkanı Hakan Çevikoğlu, e-ticaret kanalarından Ramazan Ayı ve Ramazan Bayram alışverişlerinin yapılmaya devam ettiğini belirtti. Çevikoğlu, şunları kaydetti: “Tüketicilerin alışveriş alışkanlıklarının online alışverişe yönelmesi ve kampanyaların etkisiyle bu bayram alışverişlerinde de e-ticaretin ön planda olmasını bekliyoruz.”

“Bayramda 200-300 milyarlık satış bekliyoruz”

Hakan Çevikoğlu, şu ifadeleri kullandı: “Özellikle bayrama özel markaların ve pazar yerlerinin kampanyaları ile alışverişlerde yüzde 30 artış yaşandığını gözlemliyoruz. Bayram için hazırlanacak tatlı malzemeleri, çikolata, şeker, kahve gibi gıda alışverişleri ile giyim ve ayakkabı alışverişleri en fazla tercih edilen ürünlerin başında geliyor. Aynı zamanda bayram tatili nedeniyle insanlar yoğun olarak şehir dışına çıkacaklar. Yolculukları dolayısıyla internet üzerinden yaz lastiğine yöneldikleri için bu alanda da normal dönemlere göre artış görülüyor. Bununla beraber uçak rezervasyonlarında da benzer bir yoğunluğun olduğunu söyleyebilirim. Tüm ürün gruplarında yüzde 25-30 arasında indirimlerin yapıldığı Ramazan Bayramı döneminde 200-300 milyarlık bir satışın gerçekleşmesini bekliyoruz.”

“Ortalama sepet tutarı 750 TL”

Hakan Çevikoğlu, bu bayramda ortalama sepet tutarının 750 lira olarak gerçekleşmesinin beklendiğini dile getirerek, bayram alışverişi yaparken tüketicilere şu önerilerde bulundu;

“Sektörümüze ait yeni bir yönetmelik, e-ticaret şirketlerinin kafalarına göre indirim yapmalarına müsaade etmiyor. Buna göre son 30 gün içerisinde satış aldığınız fiyatın altını yazmanız gerekiyor. Yani bu şu anlama geliyor; 100 TL’lik bir ürünün satış fiyatı önce 300 TL’ye çıkarılıp sonra o ürün üzerinden yüzde 80 indirim yapılarak satılamayacak. Bunu yapan şirketler ciddi cezalarla karşı karşıya kalacağı için, tüketiciler bu dönemde gönül rahatlığıyla alışveriş yapabilirler. Bununla beraber tüketicilere alışverişlerinde ‘Güven Damgası’ olan siteleri tercih etmelerini öneriyorum.”

Days
Hours
Minutes
Seconds

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Editor Seçimleri

İlginizi Çekebilecek Haberler

teknosa
Markalar

Teknosa, e-ticarette 2 kat büyüme hedefliyor

Teknosa, 2023 yılında başlattığı ‘Dijital Odaklı Dönüşüm’ programıyla hedeflerini büyütüyor. Şirket 1 milyar TL’lik yatırım planlarken, e-ticaret hacmini iki katına çıkarmayı hedefliyor. Teknosa, e-ticaret brüt

Days
Hours
Minutes
Seconds