E-İHRACAT ORTAK AKIL TOPLANTISI RAPORU

Ana İş Ortağı

Destekleyen

“E-İHRACATTA ORTAK AKIL MEKANİZMALARI DEVREYE GİRMELİ”

Ticari hayatta her geçen gün yeni gelişmelere ve değişimlere tanık oluyoruz. Bu gelişim ve değişimler arasında en önemlisi; geleneksel ticaretin online kanallara yönelmesidir. Özellikle son yıllarda ürünlerin online satış kanalları üzerinden pazarlanma eğiliminin arttığını gözlemliyoruz. Bu durum, sınır ötesi ticarette de geçerli; artık yurt dışına pazarlanan ürünler için online kanalları daha fazla konuşuyoruz. Bunun en net örneği e-ihracattır. Geleneksel ihracattan farklı olarak özellikle KOBİ’ler için büyük avantajlar ve fırsatlar barındıran e-ihracat, bir e-ticaret platformu aracılığı ile yapılabiliyor. Bu sebeple oyuna başka oyuncular da katılıyor. Bu aşamada; e-ticaret sitesi tasarımı, pazaryerleri stratejisi, dijital pazarlama kanalları ve yurt dışı lojistik operasyonları gibi birçok faktörü hesaba katmak gerekiyor. 

Yurt dışındaki online tüketiciler, satıcıların ürünlerini e-ticaret platformları aracılığı ile bulur.  Bir ürün satıldığında e-ihracat kapsamında KDV’siz satış faturası düzenlenir. E-ihracat ve mikro ihracat, yetkili operatör firmalar tarafından düzenlenen Elektronik Ticaret Gümrük Beyannamesi (ETGB) ile gümrük prosedürlerine gerek kalmadan yapılabilir. Ancak e-ihracat ekosistemi aynı zamanda zorlu süreçlere de işaret ediyor. Bunlardan en önemlisi lojistik ve taşıma sorumluluklarıdır. Depolama, stoklama, gümrükleme ve dağıtma operasyonlarını içeren lojistik ve taşımacılık işlemleri, e-ihracat sorunlarının başında geliyor. Çünkü lojistik maliyetleri çok yüksektir. Bu sebeple e-ihracat firmaları ürün maliyetlerini minimize etmenin yollarını arıyor. 

WORLDEF ile Horoz Lojistik’in iş birliği ve Türkiye İş Bankası’nın ana iş ortaklığı ile düzenlediğimiz “E-İhracat Ortak Akıl Toplantısı”nda; e-ihracat, sınır ötesi e-ticaret ve mikro ihracat konularını enine boyuna ele aldık. Toplantıda; ekosistemin sorunları ve geleceği ile ilgili bazı tavsiyelerde ve öngörülerde bulunuldu. Ayrıca, şirketlerin ve devlet kurumlarının yapması gerekenlere değinildi. E-ihracatta yeni kurallara göre ortaya çıkan ihtiyaçlar ve hedefler gibi başlıklar irdelendi. Lojistik maliyetlerinin düşürülmesi için kümelenme sağlanmasının önemine işaret edilerek; Çin’in “Mass Merchant” modeli ele alındı. E-ihracat lojistiğinde dinamik bir destek sisteminin olmaması da önemli bir sorun olarak kayıtlara geçti. 

E-ihracatta tüm paydaşların geleneksel ve dijital platformları doğru kullanması gerekiyor. Bu noktada B2B ve B2C modellerinde ihracatı çok daha iyi bir noktaya taşıma potansiyelini hatırlatmak gerekiyor. Özetle; e-ihracatta ortak akıl mekanizmaları devreye girmeli! E-İhracat Ortak Akıl Toplantısı’nın sonuç raporu, e-ihracat ile ilgili tüm sorunları, fırsatları ve çözüm önerilerini gözler önüne seriyor. Sınır ötesi e-ticaret ve e-ihracat yapmak isteyen firmalar için stratejik bir yol haritası sunuyor. Desteklerinden dolayı Horoz Lojistik ve İş Bankası’na; raporun hazırlanmasında emeği geçen WORLDEF ekibine teşekkür ederim. WORLDEF, e-ticaret ve e-ihracat ekosistemlerinin nabzını tutmaya devam edecek. 

Saygılarımla… 

Serkan ÇAKIR

Rapor Ana Başlıkları

E-İhracat

E-İhracat Yöntemleri

Türkiye E-ihracatının Mevcut Durumu

Türkiye E-ihracatına Dair Sorunlar

Lojistik ve Taşıma

Gümrük

Satış ve Pazarlama

Ödeme

İnsan Kaynağı

Çözüm Önerileri

SWOT Analizi

Genel Değerlendirme