worldef-banner 2024 istanbul
Ara
Close this search box.

Hızlı tüketim ürünleri e-ticarette büyümeye devam ediyor

e-ticarette yerelleşme

Tüketici zekası şirketi NielsenIQ “2023 Yılının Online Alışverişçileri” araştırmasının sonuçlarını paylaştı. Araştırmanın sonuçlarını değerlendiren NielsenIQ Türkiye Genel Müdürü ve Orta Doğu & Afrika Analitik Başkan Yardımcısı Didem Şekerel Erdoğan, “Hızlı tüketim ürünlerinde çevrimiçi satışlar 2020 ve 2021 yıllarında, Covid-19 döneminde güçlü bir ivme kazandı ve 2022 yılında bir miktar normalleşme ile büyümeye devam etti. Hızlı tüketim ürünleri elektronik ticaret satışları ile offline satışları karşılaştırdığımızda birçok pazarda e-ticaret büyümesinin halen önde seyrettiğini gözlemliyoruz. Ancak bu iki kanalın geçmiş yıllardaki büyüme farkının kapandığını, hatta Çin ve Fransa gibi bazı gelişmiş pazarların e-ticaret büyümesinde geride kaldığını görüyoruz. Bu da bize e-ticaret büyümesinin dünya çapında normalleştiğini gösteriyor.” dedi.

Şekerel Erdoğan, global gelişim çerçevesinden bakıldığında gerek üreticilerin gerekse perakendecilerin çok kanallı müşteri deneyimine odaklanmaları gerektiğini belirtti.

Online alışverişte en çok giyim ve ayakkabı sipariş edildi

NielsenIQ tarafından yapılan ‘2023 Yılının Online Alışverişçileri’ araştırmasının sonuçlarını paylaşan NielsenIQ Türkiye Tüketici Araştırmaları Direktörü Nur Serenli, Türk online alışverişçilerin ağırlıklı olarak fiyat avantajı, ürün çeşitliliği ve zamandan tasarruf etme motivasyonlarıyla online alışveriş yapmaya yöneldiklerini açıkladı.

Araştırmanın sonuçlarına göre; internetten alışveriş yapanların üçte birinden fazlasının sırasıyla Giyim/Ayakkabı, Yemek Siparişi, Kişisel Bakım/Kozmetik, Süpermarket Gıda Ürünleri ve Teknoloji/Elektronik kategorilerinden sipariş verdikleri, hızlı teslimat uygulamalarının kullanımında da bir önceki yıla göre azalma gösterdiği söylendi.

FMCG ürünlerinin e-ticaret performansı

NielsenIQ’nun araştırması ile Türkiye’deki FMCG ürünlerinin çevrimiçi performansı değerlendirildi. NielsenIQ Türkiye Müşteri Hizmetleri ve E-Ticaret Direktörü Yankı Yalçın, pandemi döneminde dünya çapında güçlü büyüme gösteren elektronik ticaretin toplam hızlı tüketim ürünleri içindeki ağırlığının arttığını belirtti. Yalçın, bu oranın yeni normal dönemi olarak adlandırılan 2022 yılında normalize olduğunu ifade etti.

Gıda ve özellikle atıştırmalıklar grubunun hem online hem de offline büyüme performansıyla öne çıktığını vurgulayan Yalçın, “Online performansın daha yüksek olduğu gruplara baktığımızda başı çeken grupların özellikle sıcak içecekler, bebek bakım, kişisel bakım ve ev bakım ürünleri olduğunu görüyoruz.” diye konuştu.

‘Türkiye’de e-ticarette FCMG ürünlerinin büyümesi son aylarda ivme kazandı’

Elektronik ticaretin 2021’deki güçlü büyümesine rağmen 2022’de yüzde 100 ciro büyümesi gösterdiğini ifade eden Didem Şekerel Erdoğan, bu büyümede çoklu kanal alışveriş alışkanlıklarının artmasının önemli olduğunu belirtti.

Şekerel Erdoğan, dünya çapında alışverişçilerin yüzde 85’inin çoklu kanal alışveriş yöntemini tercih ettiğini ve Türkiye’de bu tercihin artış göstermeye devam ettiğini söyledi.

Didem Şekerel Erdoğan, Türkiye’nin hızlı tüketim ürünlerinde görülen elektronik ticaret büyümesinin özellikle son aylarda ivme kazandığı bilgisini paylaştı. Şekerel Erdoğan, NielsenIQ Türkiye E-Ticaret Paneli’nin sonuçlarına göre e-ticaret satışlarının özellikle Sevgililer Günü, Okula Dönüş, 11.11 ve Cuma İndirimleri dönemlerinde artış gösterdiğini belirterek bu dönemleri doğru yönetmenin hem perakendeciler hem de üreticiler için önemli olduğunu belirtti.

Her dönemin farklı kategori dinamikleri olduğunu belirten Didem Şekerel Erdoğan, alışveriş sezonunun yoğun yaşandığı 11.11’de en çok satan 5 kategorinin dekoratif kozmetik, Türk kahvesi, elde bulaşık deterjanları, cilt bakım ürünleri ve çamaşır deterjanları olduğunu aktardı.

2023 yılında e-ticaret güçlü performansını sürdürmeye devam ediyor

Türkiye’de e-ticaret için 2023 yılının ilk yarı sonuçlarını da paylaşan Didem Şekerel Erdoğan, 2022’deki güçlü performansın 2023 yılında da sürdüğünü ve yılın ilk yarısında satış cirosunun bir önceki yıla göre yüzde 122 büyüme gösterdiğini açıkladı.

2023’ün ilk yarısındaki bu güçlü büyümenin bileşenlerini değerlendiren Şekerel Erdoğan, özellikle kişisel bakım, ev bakımı ve yiyecek ve içecek kategorilerinde online büyümenin offline büyümeyi geride bıraktığını ve toplam hızlı tüketim ürünleri içindeki online payın arttığını ifade etti.

‘Çoklu kanal müşteri deneyimi içi hal gelişim alanları var’

Hem üreticiler hem de perakendeciler için çoklu kanal müşteri deneyimi için hala gelişim alanlarına sahip olduğunu aktaran Didem Şekerel Erdoğan, gelişim alanı olarak 4 ana eksenin öne çıktığını söyleyerek bu 4 ana ekseni, bulunurluk, derleme ve sunma, yakınlık ve aciliyet ve heyecan şeklinde açıkladı.

Didem Şekerel Erdoğan, alışverişçilerin ürünlere fiziksel ve dijital ortamda sorunsuz ulaşma isteği açısından bulunurluk ekseninin önemli olduğunu söyleyerek, perakendecilerin tedarik zinciri otomasyonu ile hatasız teslimat sürecini garanti altına almalarının önemli olduğunu ifade etti.

Online alışveriş deneyiminin gelişen bir ekseni olarak derleme ve sunma eksenini işaret eden Şekerel Erdoğan, “Perakendeciler bu başlıkta arama platformlarıyla uyumlu bir yapı yaratarak online ürün arama sürecini geliştirmeli; alışverişçiyi öneri ve içerik yönetimi yoluyla doğru ürüne yönlendirmeli. Üreticiler ise marka mesajlarını dikkatli ve amaca uygun bir biçimde yönetmeli; marka değer önerilerini en çok araması yapılan ürün özellikleriyle paralel hale getirmeli.” dedi.

Yakınlık ve aciliyet ekseni noktasında ise perakendecilerle alışverişçiler arasında yeni temas noktaları oluşturulmasının önemli olduğunu söyleyen Şekerel Erdoğan, “Üreticiler, markalarının sepete katacağı değer önerisini doğru konumlamalı ve dijital uyaranlarla anlık/plansız alışverişleri desteklemeli.” diye konuştu.

Heyecan ekseninin ise etki bakımından ideal alışverişçi deneyiminde en çok öne çıkan ve en çok fırsat sunan eksenlerden biri olduğunu belirten Şekerel Erdoğan, “Perakendeciler ileri müşteri hizmetleri deneyimi ile sadakat sağlayarak sonraki alışverişleri garantileyebilirler. Üreticiler ise oyunlaştırmaya başvurarak alışverişçilerin eğlence isteği ve kazanma arzusunu ateşleyebilir; bu sayede düzenli alışverişi ve sadakati garantileyebilir. Üreticiler ayrıca sosyal platformlarda alışverişçileri birleştirebilir, marka deneyimlerini paylaşmalarını teşvik edebilir ve buna yönelik kampanyalar yapabilir.” ifadelerini kullandı.

Abonelik servisleri büyümeye devam edecek

NielsenIQ Türkiye Genel Müdürü ve Orta Doğu & Afrika Analitik Başkan Yardımcısı Didem Şekerel Erdoğan, e-ticaretin dinamik bir unsuru olan abonelik servislerinin gelişimi hakkında bilgiler paylaştı. Küresel elektronik ticaret pazarı altındaki abonelik pazarının büyüklüğünün 2022’de 120 milyar dolardan 2026’da 904 milyar dolara çıkmasının beklendiğini ifade eden Şekerel Erdoğan, “Abonelik hizmetleri çoğunlukla e-ticaret gelişiminin olgunlaştığı pazarlarda mevcut olmakla beraber, e-ticaretin geliştiği yerlerde halen büyüme fırsatları vadetmeye devam ediyor.” dedi.

Şekerel Erdoğan, alışverişçilerin yenileme, derleme ve sunma ve erişim ihtiyaçlarından kaynaklanan e-ticaret abonelik türlerinin de önemli olduğunu hatırlattı.

Pazaryerleri e-ticaret satışlarının üçte ikisini oluşturuyor

Şirket tarafından yapılan araştırma hakkında değerlendirmede bulunan NielsenIQ Türkiye Müşteri Hizmetleri ve E-Ticaret Direktörü Yankı Yalçın ise pazaryerlerinin dünya çapında artan önemini vurgulayarak, pazaryerlerinin 2022’de daha güçlü bir büyüme sergilediğini ve toplam e-ticaret satışlarının üçte ikisini oluşturduğunu aktardı. Yalçın, “Orta Doğu ve Afrika, ilk 100 pazaryeri arasında 3 pazaryerine sahip.” dedi.

Türkiye ve Orta Doğu büyümede öne çıkan pazarlar

NielsenIQ Perakendeci Hizmetleri Orta Doğu ve Afrika E-Ticaret Direktörü Turan Konu da büyümede Türkiye ve Orta Doğu pazarlarının öne çıktığı belirterek, e-ticaretin Türkiye’de son yıllarda hızlanan büyümesinin 2022 yılında da devam ettiğini söyledi.

Konu, “E-ticaret açısından gelişmeye devam eden Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Suudi Arabistan pazarlarına baktığımızda ise offline pazara kıyasla çok güçlü bir büyüme performansı görüyoruz. Küresel olarak öne çıkan bu üç ülkede, gıda kategorilerinin e-ticarette en çok büyüyen gruplar arasında önde yer alması ise alışverişçilerin giderek daha fazla çoklu kanal alışkanlığı kazandığı anlamına geliyor.” dedi.

Sosyal ticaret önemli

Konu, ayrıca e-ticaret altında büyüyen bir alan olan sosyal ticaretin artan önemini vurguladı. Turan Konu, “2022’de sosyal ticaret üzerinden 992 milyar dolarlık e-ticaret satışı yapıldı. 2026’da bu rakamın 2,9 trilyon dolar olması bekleniyor ki bu önemli bir rakam.” diye konuştu.

Konu, sosyal ticaretin bir tür “sosyal reklamcılık” olmadığını vurgulayarak bu kavramın; içerik, deneyim ve topluluk boyutları ile e-ticaret ve sosyal medyanın bir karışımı olduğunu vurguladı.

 

Days
Hours
Minutes
Seconds

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Editor Seçimleri

İlginizi Çekebilecek Haberler

worldef istanbul 2024
Haberler

WORLDEF ISTANBUL 2024 sona erdi!

WORLDEF ISTANBUL 2024, İstanbul Yenikapı Etkinlik Alanı’nda 3 gün boyunca global e-ticaret ekosistemini ağırladı. Etkinlikte 20 binden fazla ziyaretçi yer aldı.

Days
Hours
Minutes
Seconds