Paylaş

Şangay’da “E-Ticaret İpek Yolu” kuruluyor

e-ticaret ipek yolu
Çin’in dünyaca ünlü liman kenti Şangay’da “E-Ticaret İpek Yolu” oluşturuluyor. Pilot bölge olarak faaliyete geçecek proje, sınır ötesi e-ticareti kolaylaştırmayı ve dijital ticareti teşvik etmeyi amaçlıyor.

Şangay, dijital teknoloji uygulama merkezi ve veri ticareti için uluslararası bir kurul da içeren E-Ticaret İpek Yolu iş birliği pilot bölgesinin kurulmasına öncülük ediyor. Şangay’da pilot bölge olarak kurulacak E-Ticaret İpek Yolu, bir grup uluslararası rekabetçi e-ticaret kuruluşunu bir araya getirmeyi hedefliyor. Böylece bölgesel bir bir dizi taşıyıcı kurulacak. E-Ticaret İpek Yolu ortağı ülkeler arasında ortak kalkınmayı teşvik eden proje, kamu hizmeti platformu oluşturmak gibi amaçlar da içeriyor.

E-Ticaret İpek Yolu sınır ötesi e-ticaret için önemli görevler üstlenecek

E-Ticaret İpek Yolu projesinin görevleri arasında; Şangay pilot serbest ticaret bölgesi ve Lingang özel bölgesindeki gümrük özel denetim alanlarında işlevsel bölgeler geliştirmek de bulunuyor. Ayrıca, sınır ötesi e-ticaret için küresel bir dağıtım merkezi kurmayı da hedefleyen proje için katılımcı işletmelerin büyümesini teşvik etmek, bölgede e-ticaret alt yapısını iyileştirmek ve e-ticaret için uluslararası yetenek merkezi oluşturmak gibi görevler de tanımlanıyor.

Projede en önemli hedef veri ticareti

e-ticaret ipek yolu

Projenin öne çıkan hedefleri arasında; veri ticareti kayıt hizmet sistemi ve veri ticareti için uluslararası bir kurulun kurulması yer alıyor. Ayrıca, veri dolaşımı için uluslararası standart iş birliğine katılım ve “E-Ticaret İpek Yolu” Uluslararası Düşünce Kuruluşu İttifakı kurulması öneriliyor. Aynı zamanda bulut bilişim, blockchain, büyük veri, Nesnelerin İnterneti ve dijital ikizleme gibi teknolojileri geliştiren bir Dijital Teknoloji Uygulama Merkezi’nin kurulacağı belirtiliyor.

Projede yer alan 19 görevi içeren üç temel odak alan şöyle özetleniyor; e-ticarette uluslararası veri hizmetlerinin geliştirilmesi; sınır ötesi e-ticaret için ithalatı artırmak ve sınır ötesi e-ticaret ihracatında yenilikçi gelişmeleri teşvik etmek; veri işlem kayıt hizmet sistemi ve veri işlemleri için uluslararası kurul kurulması ve veri dolaşımına ilişkin uluslararası standartlar getirilmesi.

2025’e kadar tamamlanacak

E-ticaret için pilot bölge kurulması, açık bir ekonomi inşa etmek için önemli bir hamle olarak görülüyor. E-Ticaret İpek Yolu partner ülkeleri arasında yer alan projelerin tamamı 2025 yılına kadar tamamlanmış olacak.

Şangay, 2022’de 455 milyon dolar e-ticaret işlem hacmi kaydetti

Şangay Ticaret Komisyonu Müdür Yardımcısı Zhou Lan, şehrin e-ticarette kilit rol üstlendiğini belirterek, bazı istatistikler paylaştı. Ulusal e-ticaret tanıtım şehri ve sınır ötesi e-ticaret için pilot şehir olarak belirlenen ilk şehirlerden biri olan Şangay, 2022’de 455 milyon dolar e-ticaret işlem hacmi kaydetti. Şehir ayrıca, milyarlarca dolarlık işleme sahip dokuz e-ticaret platformuna ev sahipliği yapıyor. Şehirde 2022 yılında sınır ötesi e-ticaret ithalatı ve ihracatı, 2021’e göre yüzde 38,6’lık bir büyüme göstererek 204 milyon dolara ulaştı.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Sitede Ara
Open chat
WORLDEF WhatsApp hattına hoş geldiniz; size hangi konuda yardımcı olabiliriz?