BİRLEŞİK KRALLIK E-TİCARET PAZARI

Ana İş Ortağı

Destekleyenler

E-TİCARETTE KÜRESEL OYUNCU: BİRLEŞİK KRALLIK

E-ticaret artık her firmanın ana gündem maddesi haline geldi. Koronavirüs (Covid-19) pandemisi sürecinde firmalar, e-ticaretin ve dijitalleşmenin önemini daha iyi anladı. Pandemide e-ticaret altyapısı olan firmalar rekabette bir adım öne geçti. Yani e-ticaret çığ gibi büyüyor. Bu sebeple pandemiyi e-ticaret için bir milat olarak görüyorum. Yani artık “pandemi öncesi e-ticaret” ve “pandemi sonrası e-ticaret” kavramları olacak!

2020 e-ticaret verileri herkesi şaşkına çevirecek. Pandemi gibi öngörülemeyen olağanüstü durum e-ticarette tüm tahminleri alt üst etti ve öngörülemeyen bir artış oldu. Bu durum her firmanın e-ticarete ve e-ihracata daha fazla yatırım yapması gerektiğini ortaya koyuyor. E-ticaret operasyonları olan firmaların yeni gelişmelere göre gardını alması gerekiyor. E-ticaret veya e-ihracat ile hiç tanışmamış firmalar da “zararın neresinden dönersek kârdır” mantığı ile bir an önce ekosisteme adım atmalılar. Bunun yanında ülkemizdeki e-ticaret ve e-ihracat ekosisteminin küresel oyuncuları yakından takip etmesi gerekiyor. Bu oyuncuların e-ticaret rakamları, yaptıkları yatırımlar, yeni trendlere uyum süreçleri ve bu pazarlardaki e-ticaretin sunduğu yeni fırsatları görmek açısından firmaların buna ihtiyacı var.

Bu çerçeveden bakıldığında WORLDEF ENTERPRISE ve Fortune Türkiye işbirliği ile hazırladığımız “Birleşik Krallık E-Ticaret Pazarı – Pazar Araştırması Raporu” ile ekosisteme değer katmayı ve katkı sunmayı amaçladık. Bu raporun e-ticaret ekosistemine İngiltere pazarına açılmak için bir projeksiyon ve vizyon sunacağını ümit ediyorum. E-ticaretle ilgili tüm verilerin olumlu yönde sürekli arttığı bir pazarda, birçok sektörden firmaya fırsatlar var. Örneğin; e-ticaret için birçok ürün kategorisinde elverişli bir pazar olan Birleşik Krallık’ta kur farkı büyük bir avantaj. Statista verilerine göre, İngiltere e-ticaret pazarında mobil sepet ortalaması 86 pound, masaüstü sepet ortalaması da 92 pound. Kur farkından dolayı Türk e-ticaret endüstrisi için büyük bir fırsat olduğunu görüyoruz.

Diğer bir açıdan bakıldığında Birleşik Krallık, batı dünyasının en önemli ticari aktörlerinden biridir. Dünya siyaseti ve diplomasisi açısından da önemli rolleri var. BM Güvenlik Konseyi’nin beş daimi üyesinden biri olan Birleşik Krallık, NATO’nun da kurucu üyesi. Brexit ile Avrupa Birliği’nden çekilse bile ekonomi ve siyasi açıdan etkin olduğu rolleri devam ettiriyor. Bunun yanında Birleşik Krallık, Avrupa’nın en gelişmiş e-ticaret pazarına sahip. Ülkede sektörel bazda toptan ve imalat, en fazla e-ticaret satışı yapılan en büyük iki endüstri sektörü konumunda. 2019 yılında ülkedeki online satışlar, tüm perakende satışların yaklaşık yüzde 20’sini oluşturdu. Bu yıl koronavirüs pandemisinin etkisiyle ülkedeki e-ticaret satışlarının rekor düzeyde artması bekleniyor.

Tüm veriler ışığında Birleşik Krallık pazarını çok önemsiyoruz. Bu bağlamda geçtiğimiz 16 Mayıs’ta ilk kez online olarak düzenlediğimiz World E-Commerce Forum’un odağına İngiltere e-ticaret pazarını aldık. Online forumda İngiltere başta olmak üzere 34 ülkeden 6 bine yakın işletmeyi ağırladık. İki binin üzerinde ikili video görüşmeye ev sahipliği yaptık.

WORLDEF ENTERPRISE ve Fortune Türkiye işbirliği ile hazırlanan “Birleşik Krallık E-Ticaret Pazarı – Pazar Araştırması Raporu” ekosistem için önemli bir kaynak işlevi görecek. Raporda; İngiltere’de internet kullanımından ülkedeki popüler pazaryerlerine, teslimat şirketlerinden ödeme yöntemlerine kadar birçok başlık detaylı bir şekilde ele alınıyor. Rapor, İngiltere’ye özgü grafiklerle destekleniyor.

Emeği geçen herkese en içten dileklerimle teşekkür ediyorum. WORLDEF ve Fortune Türkiye işbirliği ile raporların devamı gelecek.

Ekosistemde daha çok işimiz var!

Saygılarımla…

Serkan ÇAKIR

Rapor Ana Başlıkları

Birleşik Krallık İdari Yapısı

İngiltere’de İnternet Kullanımı

Diğer Avrupa Ülkeleriyle Kıyaslama

İngiltere Ekonomisine Bakış

İngiltere ve Avrupa Ekonomilerinin Kıyası

E-Ticaret Platformları ve Online Pazaryerleri

Türkiye ve İngiltere Ekonomilerinin Kıyası

Koli Teslimat Şirketleri

İngiltere’de E-Ticaret

Ödeme Yöntemleri

Seçili Sektör: Kozmetik Ürünleri

Seçili Sektör: Online Giysi Satışı

Rapor Ana Başlıkları

Birleşik Krallık İdari Yapısı

İngiltere’de İnternet Kullanımı

Diğer Avrupa Ülkeleriyle Kıyaslama

İngiltere Ekonomisine Bakış

İngiltere ve Avrupa Ekonomilerinin Kıyası

E-Ticaret Platformları ve Online Pazaryerleri

Türkiye ve İngiltere Ekonomilerinin Kıyası

Koli Teslimat Şirketleri

İngiltere’de E-Ticaret

Ödeme Yöntemleri

Seçili Sektör: Kozmetik Ürünleri

Seçili Sektör: Online Giysi Satışı

Sitede Ara