worldef-banner 2024 istanbul
Ara
Close this search box.

Yemeksepeti’nin iştiraki Yemekpay faaliyet izni aldı

yemekpay

Yemeksepeti, Yemekpay ile fintech sektörüne giriyor. 2020 İstanbul’da kurulan Yemekpay ya da diğer adıyla Yemeksepetipay, Yemeksepeti’nin restoran üye iş yerleri ile kullanıcıları da dahil olmak üzere sanal POS ve elektronik para cüzdan hizmetlerinin tamamını müşterilerinin hizmetine sunacak. Peki, Yemekpay nedir? Yemek pay ne zaman faaliyete başlıyor? Yemek pay ne işe yarıyor?

Yemekpay elektronik para ihracı hizmetleri sunacak

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Yemek pay Elektronik Para ve Ödeme Hizmetleri AŞ’ye elektronik para kuruluşu olarak faaliyet izni verdi. TCMB’nin kararı, Resmi Gazete’nin 31 Ocak 2024 tarihli sayısında yayımlandı. Karara göre, Yemek pay Elektronik Para ve Ödeme Hizmetleri AŞ, ödeme hizmetleri ile elektronik para ihracı hizmetleri sunacak. Bu kapsamda şirket, elektronik para kuruluşu olarak faaliyet gösterecek. Söz konusu karar, Ödeme ve Menkul Kıymet Mutabakat Sistemleri, Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları Hakkında Kanun uyarınca alındı.

Resmi Gazete’deki açıklama:

 “20/6/2013 tarihli ve 6493 sayılı Ödeme ve Menkul Kıymet Mutabakat Sistemleri, Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları Hakkında Kanunun (Kanun) 14, 15, 18 ve 19 uncu maddeleri kapsamında yapılan değerlendirme neticesinde; Yemekpay Elektronik Para ve Ödeme Hizmetleri A.Ş.’ye Kanun’un 12 nci maddesinin birinci fıkrasının (a), (b) ve (c) bentlerinde belirtilen ödeme hizmetleri ile Kanun’un 18 inci maddesinin ikinci fıkrasında belirtilen elektronik para ihracı hizmetini sunmak üzere elektronik para kuruluşu olarak faaliyet izni verilmesine karar verilmiştir.”

“Yemeksepetipay olarak büyük heyecan duyuyoruz”

Yemekpay.com’da yapılan açıklamada, şu ifadeler yer aldı; “Yemeksepetipay olarak gerek örnek uygulamalarımız ve tasarlanmış kullanıcı dostu süreçlerimiz, gerekse müşteri odaklı bakış açımızla bir yandan parçası olduğumuz fintech grubuna dahil olan diğer ülkelerdeki kuruluşlar için birer örnek uygulama olmayı hedeflerken, bir yandan da Yemeksepeti’nin restoran üye iş yerleri ile kullanıcıları da dahil olmak üzere sanal POS ve elektronik para cüzdan hizmetlerinin tamamını değerli müşterilerimizin hizmetine sunacak olmaktan büyük heyecan duyuyoruz. Yemekpay Elektronik Para ve Ödeme Hizmetleri A.Ş, faaliyet iznini, TCMB Banka Meclisi’nin 22 Aralık 2023 tarih ve 11567/21166 sayılı kararı ile 31.01.2024 tarihi itibari ile almıştır ve sizlere en iyi hizmeti sağlamak için hazırlık çalışmalarına devam etmektedir.”

Öte yandan, Bankalararası Kart Merkezi Pazar Geliştirme Komitesi eski Başkan Yardımcısı Serkan Yazıcıoğlu, Yemeksepeti’nin finans teknolojileri şirketinin genel müdürlüğü pozisyonuna geçeceğini kaydetmişti.

Yemekpay nedir?

Yemeksepetipay ya da Yemek pay Elektronik Para ve Ödeme Hizmetleri A.Ş., 26 Kasım /2020 tarihinde tescil ve ilan edilerek, DH FINANCIAL SERVICES HOLDING GmbH’in yüzde 100 iştiraki olarak İstanbul’da kuruldu. Delivery Hero Financial Services Holding GmbH; Delivery Hero SE iştiraki olan Yemekpay, 72 ülkede e-ticaret ve ödeme sistemleri konusunda hizmet veren bir ekosistemin parçasıdır.

Yemeksepeti nedir?

Yemeksepeti ise, ana ortağı Delivery Hero SE’nin iştiraki olup, Yemeksepeti Elektronik İletişim Perakende Gıda Lojistik A.Ş. olarak 20 yılı aşkın süredir e-ticaret sektöründe faaliyet gösteren grup şirketidir. Yemeksepeti, yıllar içinde ekosistemindeki tüm paydaşlarına sağladığı yenilikçi çözümleri ile Türk halkının en çok kullandığı uygulamalardan biri haline geldi.

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Editor Seçimleri

İlginizi Çekebilecek Haberler

shipentegra
Markalar

ShipEntegra’ya “yurt dışı lojistik entegrasyon” ödülü

Şikayetvar tarafından bu yıl 9.’su düzenlenen “A.C.E. Awards (Achievement in Customer Excellence)” Ödülleri kapsamında, sınır ötesi e-ticaret lojistiği markası ShipEntegra, “Yurt Dışı Lojistik Entegrasyon” kategorisinde