Ara
Close this search box.

Ozon Global’deki Türk satıcıların cirosu 11 kat arttı

ozon global

Ozon Global, 2023 yılı 3. çeyrek verilerini açıkladı. Buna göre, Ozon Global’deki bütün satıcıların 2023 yılı 3. çeyrek cirosu, 2022 yılının 3. çeyreğine kıyasla 5 kat yükseldi. Türk satıcıların cirosu ise, 11 kat arttı. Bu sonuçlara göre, 2023 yılı 3. çeyrek ciro artışı yüzde 90 ila 100 seviyelerine yükseldi.

Ozon Global’de sipariş adedi 250 milyonu aştı

Ozon’un Temmuz-Eylül 2023 tarihleri arasında 2,3 kat büyüdü ve sipariş sayısı 251,1 milyon adede ulaştı. Bir yıl içerisindeki aktif kullanıcıların sayısı 10 milyonu aşarak, 42,4 milyon kişiye ulaştı. Bu rakamlarla birlikte Rus e-ticaret devi, online tüketicilerde kullanıcı deneyimini daha iyi hale gelmek için çeşitli yenilikler ve geliştirmeler yapmaya devam ediyor.

Her alıcı 1 yılda 19 sipariş verdi

Öte yandan, online müşterilerin Ozon’a olan sadakati de arttı. Son 1 yılda her Ozon alıcısı ortalama 19.2 adet sipariş verdi; bu sayı bir önceki yıl 11,7 olarak ölçümlenmişti. Bununla birlikte Türk satıcıların ürünlerine duyulan sadakat daha da fazla artış gösterdi. 2023 yılının başından itibaren Ozon’un lojistik alt yapısının oluşturduğu toplam alan yüzde 70 artış göstererek, 2 milyon metrekareyi geçti. Teslimat noktalarının sayısı ise 40 bini aştı.

Hazal Maraş: Türk satıcıların sayısının 5 kat arttı

Ozon Türkiye Genel Müdürü Hazal Maraş, son 1 yıl içinde platformda ürünlerini listelemeye başlayan Türk satıcıların sayısının 5 kat artış gösterdiğine dikkat çekti. Maraş, şöyle devam etti: “Rusya’daki 42 milyon müşterimiz farklı coğrafyalardan farklı fırsatlar ile gelen ürünlere erişmek için Ozon’u tercih ediyor. Bizler de ekiplerimizle birlikte teslimat sürelerini kısaltarak ve müşterilerimize sunduğumuz servisleri geliştirerek, Türkiye’deki ürünlerin ve satıcıların popülerliğinin artmasına katkıda bulunmaya devam ediyoruz. Şu anda Ozon’un Rusya’daki alıcıları, Türkiye’den satın aldıkları ürünlerini sipariş verdikten 5-10 gün sonra teslim alabiliyor. Bu süre, uluslararası bir operasyon için oldukça iyi bir süre…“

Sipariş başına işlen giderleri 2 kat azaldı

Tüm bunlara ek olarak, 2023 yılının 3. çeyreğindeki bir sipariş başına hesaplanan işlem giderleri neredeyse 2 kat azalarak, 76 ruble seviyesine geriledi. Ozon Global, operasyonel verimliliğini ve finansal istikrarını artırmaya devam ediyor. Yıl sonu itibariyle tüm bu rakamların daha da artması öngörülüyor. Bu sebeple Ozon Global, Rusya pazarına satış yapmak isteyen Türk satıcıların en ilgi çekici platformlarından biri olarak görülüyor.

OZON GLOBAL’E KAYIT İÇİN TIKLAYIN!

Days
Hours
Minutes
Seconds

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Editor Seçimleri

İlginizi Çekebilecek Haberler

Days
Hours
Minutes
Seconds