worldef-banner 2024 istanbul
Ara
Close this search box.

Ozon Global, 2023 yılına ilişkin ön sonuçları açıkladı

ozon global

Ozon Global, 2023 yılında beklentileri aşarak yüzde 110’luk ciro büyümesi kaydetti. Toplamda 1,7 trilyon ruble (17 milyar dolar) gelir elde eden Ozon’un aktif müşteri sayısı yıl içinde üçte bir oranında artarak 46 milyona ulaştı. Toplam sipariş sayısı ise iki katına çıktı. Lojistik ağını da genişleterek teslimat hızını artıran pazaryeri, Türkiye pazarındaki aktif büyüme ile Türk satıcıların cirosunu 5 kat, sipariş sayısını ise 6,5 kat arttırdı.

Ozon Global, 2023 yılına ait bazı istatistikler paylaştı. Ozon tarafından yapılan açıklamada, “Ozon’un 2023 yılı ön sonuçlarını açıklıyoruz” denilerek, şu ifadelere yer verildi; “Kendi tahminimizi aştık: Ciro büyümesini (GMV) %90-100 beklerken, yaklaşık %110 oldu. Bu da 1,7 trilyon ruble (17 milyar dolar ) demek. Bunun 1,4 trilyon rubleden (14 milyar dolar) fazlası girişimcilerin satışlarıdır. İki kat büyüme, müşteri sayısındaki ve sadakatlerindeki artıştan kaynaklandı.”

Ozon Global aktif müşteri sayısı 46 milyona ulaştı

Açıklama şöyle devam etti. “Aktif müşteriler yıl içinde üçte bir oranında arttı; şu anda 46 milyon müşteri var. Her biri Ozon’da yılda ortalama 20’den fazla sipariş veriyor. 2020’de her müşteri yılda sadece 5 sipariş veriyordu ve şu anki müşteri sadakatini hayal bile edemiyorduk. 2023’te toplam sipariş sayısı iki katına çıktı, yılda neredeyse 1 milyar oldu. Siparişleri daha da hızlı teslim etmek için bölgelerdeki lojistiği genişlettik. Şu anda Rusya ve Bağımsız Devletler Topluluğu’nda 2,5 milyon metrekareyi kapsıyor.”

Ozon Global açıklamasında şu ifadelere yer verildi; “Sadece her şeyi evinize yakın bir yerden almanızı sağlamakla kalmayan, aynı zamanda sokağınızda Ozon’un reklamını yapan sipariş teslim noktalarının sayısı 45 binden fazla ile neredeyse üç katına çıktı. Biz sadece büyümüyoruz, verimli bir şekilde büyüyoruz: Söz verdiğimiz gibi, tüm yıl için düzeltilmiş FAVÖK ilk kez pozitif oldu ve işletmenin nakit akışı 80 milyar rubleyi (80 milyon dolar) aştı.”

Ozon’da Türk satıcıların sitedeki cirosu 5 kat arttı

Ozon Global açıklamasında, Türkiye’de aktif olarak büyümeye devam edildiği belirtilerek, “Türk satıcıların sitedeki cirosu 5 kat, sipariş sayısı ise 6,5 kat arttı! Türkiye’den aktif satıcıların sayısı da artıyor. Türkiye’den geçen yıl 1500’den fazla satıcı en az bir satış yaptı. Daha da fazlası gelecek! 2023 sonunda hesaplarımızda yaklaşık 170 milyar ruble var. Satıcılar ve alıcılar için hizmetleri geliştirmeye devam etmek için finansal istikrarımızı koruyoruz.” ifadeleri yer aldı.

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Editor Seçimleri

İlginizi Çekebilecek Haberler

ticari mesaj
Haberler

İstenmeyen ticari mesajlara 398 milyon lira ceza

Ticaret Bakanlığı, istenmeyen ticari mesajlara 398 milyon lira ceza kesti. Bakanlığa 2015-2023 yılları arasında 866 bin şikayet yapıldı. Ticaret Bakanlığı 2023 Yılı Faaliyet Raporundan derlemeye