worldef-banner 2024 istanbul
Ara
Close this search box.

English Home, online ve fiziksel mağazacılıkta globale yayılıyor

english home

English Home; Ukrayna, Romanya ve Bulgaristan’da fiziksel ve online mağazaları ile Kazakistan ve Irak’ta fiziksel mağazalarla, toplamda 82 satış noktasında hizmet veriyor. Aynı zamanda franchise organizasyonu altında 22 ülkede 40 mağazada koleksiyonlar sunuyor. 2023’te yüzde 100’ü aşan büyüme öngören English Home, 2024 yılında yeni ülkelerin de katılacağı hızlı bir genişleme planını uygulamayı planlıyor.

“Yurt dışında ‘glocal’ yeteneğimizi korumaya devam edeceğiz”

“E-ticaret stratejinizin temelini nasıl kurguluyorsunuz?” sorusuna cevap veren Fatih Başol, şunları kaydetti:

“Online satış stratejimizi dört temel üzerine konumlandırıyoruz. Bunlar; trafik (çok kanallı pazarlama araçlarının efektif kullanımı), ürün çeşitliliği ve bulunurluğu (10 binden fazla ürün sunumu), satış öncesi müşteri deneyimi (hızlı platformlar, mükemmele yakın dijitalleştirilmiş ürünler, kolay ve çeşitli ödeme imkanları ve çoklu teslimat seçenekleri), satış sonrası hizmetler konusunda pürüzsüz hizmet (kolay iade, yedek parça temini ve yetkili servis hizmet sağlama), vermeyi hedefliyoruz.

Mükemmelleştirilmiş süreçlere ulaşmamız ile English Home kalitesini, e-ticaret kanalı odaklı, Körfez, Balkanlar ve Avrupa ülkelerinde kullanıcılarımız ile buluşturarak göstereceğiz. Yurt dışı büyümemizde ‘glocal’ diye tabir edilen globalleşirken lokal ihtiyaçlara cevap verebilme yeteneğimizi de özel koleksiyonlar sunarak korumaya devam edeceğiz.”

Başol, kasım ayı indirim dönemine ilişkin ise, “Bu dönemde planladığımız koleksiyonumuzu en uygun fiyat performans dengesi ile kullanıcılarımıza sunmayı başardığımızı düşünüyorum. Kullanıcılarımıza sen yüksek faydayı sunabilmek adına gerçek indirimlerin yanı sıra kişiselleştirilmiş kuponlar ve oyunlaştırma ile ek faydalar sunduk.” dedi.

English Home’un dijital yatırımları

English Home E-Ticaret Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Fatih Başol, markanın dijitalleşme yatırımları ve dijital pazarlama faaliyetlerine ilişkin ise şu bilgileri paylaştı;

 • Teknoloji: Web ve mobil uygulamamızı istenilen zaman diliminde kullanıcılarımızın yanında olmak için sürekli geliştirmeye devam ediyoruz. Özellikle mobil uygulama tarafındaki yatırımlarımızı bu yıl artırdık ve karşılığını gördüğümüz bir sonuç elde ettik.
 • Organizasyon: Alanında uzman ekip arkadaşlarımız ile tüm süreçlerde mükemmelleşme mottosunu gerçekleştirebilmek adına çalışmalarımızı sürdürüyoruz.
 • Dijital pazarlama: Sunduğumuz yenilik ve faydaları 360 derece pazarlama bakış açısı ile kullanıcılara ulaştırabilmek adına efektif reklam bütçesi yönetimini önceliklendiriyoruz. Paid marketing tarafındaki yatırımlarımızın yanında CRM tabanlı kullanıcılarımıza sunduğumuz faydalara odaklanan iletişim sistematiğini de daha güçlü kullanmaya başladığımız bir yıl oldu 2023.
 • Görsel içerik üretimi: Dört stüdyodan oluşan görsel içerik fabrikamız ile dijital dünyanın değişen algoritmalarına uyumlu kreatif içerikler üretiyoruz. Bu içerikleri üretirken de global trendleri ve akımları takip ediyoruz.
 • İletişim: Sosyal medya hesaplarımızın yönetim kasımızı iyi bir seviyeye getirdiğimizi düşünüyorum, bu sayede sosyal medya platformlarından gelen soru, yorum ve şikayetleri 24 saat içerisinde yanıtlıyoruz. Çağrı merkezimizde sunduğumuz hizmet kalitesini artırabilmek adına teknoloji ve işgücü yatırımlarımızı sürekli olarak artırıyoruz. Bu sayede ‘Evimizde Keyfimiz Bilir’ mottomuzla yaşam alanlarını özgürleştirerek takipçilerimize ilham alacakları bir dünya oluşturuyoruz.

“İade sürecinde kolaylıklar tanıyoruz”

English Home’un tasarım ve yenilikçiliği odağına almış bir marka olduğuna dikkat çeken Başol, “Sitemizi ziyaret eden kullanıcılarımız her ziyaretlerinde yenilenmiş ürünler, şık konseptler ve farklı alternatifler ile karşılaşmaktan çok hoşlandıklarını söylüyorlar. Bu özelliğimizi daha farklı kategorilerle çeşitlendirerek devam ettirmemizi istiyorlar. Biz de satışa sunduğumuz koleksiyonlarımızı ve kategorilerimizi düzenli aralıklarla yenileyerek ve genişleterek kullanıcılarımızın bu taleplerine yanıt vermeyi amaçlıyoruz.” sözlerini kaydetti.

Başrol, şöyle devam etti: “Tercih edilirlik anlamında kaliteli ürünlerimizi fiyat ve performans dengesi odağımızı kaybetmeden kullanıcılarımıza sunuyoruz. Bunların yanı sıra hazırladığımız kampanya ve fırsatlar da bizi cazip kılan etmenlerden. Online alınan siparişlerimizde iade sürecinde kolaylıklar tanıyoruz. Geniş mağaza ağımızla kullanıcılarımız istedikleri mağazadan ve anlaşmalı kargo şirketleri üzerinden 30 gün içerisinde ücretsiz iade yapabiliyor.”

“Yemek hazırlama süreçlerine yeni bir soluk getireceğiz”

English Home E-Ticaret Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Fatih Başol, “English Home’un geleneksel satış kanallarındaki yenilikleri nelerdir?” sorusuna da şöyle cevap verdi: “Kullanıcılarımızın beğenisi karşısında alışveriş ile ödüllendirdiği yatak odası tekstili ürünlerimiz, oda kokusu gibi kozmetik ürünlerimiz, kahve fincanı gibi sunum ürünlerimizin yanında çok güçlü koleksiyonlar ile pişirme grubu ve küçük ev aletleri koleksiyonlarımız ile yemek hazırlama süreçlerine yeni bir soluk getireceğimize inanıyoruz.  Mağazalarımızda stoku olmayan ürünlerimizi çoklu kanal satış deneyim sistemimiz üzerinden adreslerine ücretsiz teslim etme imkanını kullanıcılarımızla buluşturacağız.”

E-ticaret sektörünün öncelikli problemleri

Sektörde e-ticaretin zorlukları ve English Home’un çözüm stratejilerine de değinen Başol, “Yetkin ve nitelikli çalışan bulmak, sürekli gelişen ve yeni ihtiyaçlar doğuran teknolojilere hızlı adapte olacak esnek sistem altyapısına sahip olmak, müşteri kazanım ve tutundurma maliyetlerinin yüksekliği ve nakliye giderlerini yönetebilmek e-ticaret sektörünün öncelikli problemleri arasında olduğunu düşünüyorum. Uygun fiyata sunabilmek amacı ile yukarıda belirttiğim maliyet artırıcı kalemleri sürdürülebilir hizmet alım sözleşmeleri ile müşterilerimize sunmayı hedefliyoruz.” ifadelerini aktardı.

Mehmet Fatih Başol, “Ev ve yaşam kategorileri pazarında büyümekte olan potansiyel ürün gruplarında da yeni ürünler sunarak çeşitliliğimizi artırdığımız bir dönemdeyiz. Bu ürünler yeni kitlelere erişmek için güzel fırsat olsa da pazardaki bu ürün gruplarında tecrübe geliştirmiş markalar ile rekabete girmek demek. Reklam yatırımlarımızı ve pazarlama dilimizi burada doğru yönetebilmek bizim için kritik süreçlerden…” diye konuştu.

Mehmet Fatih Başol’a göre e-ticaretin olmazsa olmazları:

 • Geniş ürün yelpazesi
 • Rekabetin kullanıcı faydasına kullanılması
 • Ödeme seçeneklerinin ve güvenliğinin artırılması
 • Hızlı teslimat
 • Sorunsuz iade
 • Yedek parça temini
 • Yetkili servis desteği

“2023 büyümesi yüzde 100’ün üzerinde olacak”

“Her yıl enflasyon üstünde büyüme sağladık, bu yıl büyümemiz yüzde 100’ün üzerinde olacak.” diyen Mehmet Fatih Başol, markanın sınır ötesi e-ticaret stratejileri ve yurt dışı operasyonları konusunda ise şunları söyledi: “Yurt dışı online satış kanalımızı değerlendirdiğimizde, 2023 yılını teknolojik yatırım olarak konumlandırdık. Kullanıcılarımıza hizmet verdiğimiz satış platformlarımızı yeniledik, ilk app uygulamamızı Romanya’da hizmete sunduk. Yüksek hizmet kalitesini uygun maliyetler ile sunan depolama ve kargo taşımacılığı entegrasyonları yaptık. 2024 yılında ülke genişleme süreçlerimize odaklanacağız.”

Başol, English Home’un yurt içi ve yurt dışı satış operasyonunu yöneten 35 kişilik bir ekibi olduğunu belirterek, “Burada e-ticaret satış ekipleri, dijital pazarlama ve satış sonrası destek ekipleri dahil bir kadromuz var. Satış ekibimiz haricinde 400 kişilik ürün geliştirme, satın alma, teknoloji ekiplerimiz gibi çok büyük bir ekip var.” şeklinde ifade etti.

“Ürün odaklı bir şirketiz”

Mehmet Fatih Başol, sözlerini şöyle tamamladı: “English Home olarak ürün odaklı bir şirketiz. Tasarımlarımız ve desenlerimiz ile çıkardığımız koleksiyonlarda bu özel dönemleri sahiplenmeyi ve talepleri karşılayan arzu edilen bir marka konumlandırmasında olmaya çalışıyoruz. Bunun için ürünü doğru zamanda, doğru fiyatlama ve kampanya ile online kanallara getirmiş olmayı önceliklendiriyoruz. Uzun yıllardır online kanalda satış yaptığımız için büyüme potansiyeli ve stok yönetimini daha rahat tahminleyebiliyoruz. Burada bazı ürünlerde sürpriz satışlarda yakaladığımız oluyor.”

Mehmet Fatih Başol kimdir?

Mehmet Fatih Başol, eğitim hayatına Çanakkale’de başladı. İlkokul, orta ve lise öğrenimini tamamladıktan sonra Bursa Uludağ Üniversitesi Tekstil Mühendisliği Bölümünden mezun oldu. Mezuniyetinin ardından kariyerine LC Waikiki’de adım attı. LC Waikiki’de 10 yıl boyunca konfeksiyon üretim organizasyonu, merchandise planlama ve merkezi planlama departmanlarında yöneticilik görevlerinde bulundu. Bu süre zarfında sektöre dair geniş bir deneyim kazandı ve liderlik vasıflarını geliştirdi.

Daha sonra, başarılı bir geçmişle dolu olan kariyerine DeFacto bünyesinde devam etti. DeFacto’da 5 yıl boyunca merkezi planlama, yurt dışı franchise satış organizasyonu ve e-ticaret satış departmanlarında üst düzey yöneticilik görevlerini üstlendi. Bu süre zarfında şirketin büyüme stratejilerine liderlik etti ve global pazardaki başarılarını artırdı.

Mehmet Fatih Başol, Eylül 2022 tarihinden itibaren English Home bünyesinde e-ticaret satış kanallarından sorumlu genel müdür yardımcısı olarak görev yapmaktadır. Bu pozisyonunda, geniş sektörel bilgi birikimi ve liderlik deneyimini kullanarak şirketin e-ticaret stratejilerini geliştirmekte ve uygulamaktadır. Başol, evli ve iki çocuk babasıdır.

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Editor Seçimleri

İlginizi Çekebilecek Haberler

shipentegra
Markalar

ShipEntegra’ya “yurt dışı lojistik entegrasyon” ödülü

Şikayetvar tarafından bu yıl 9.’su düzenlenen “A.C.E. Awards (Achievement in Customer Excellence)” Ödülleri kapsamında, sınır ötesi e-ticaret lojistiği markası ShipEntegra, “Yurt Dışı Lojistik Entegrasyon” kategorisinde