worldef-banner 2024 istanbul
Ara
Close this search box.

Amazon sağlık birimlerinde yüzlerce çalışanı işten çıkarıyor

amazon sağlık

Teknoloji ve e-ticaret devlerinde işte çıkarma furyası devam ediyor. Amazon sağlık birimlerinde, Amazon Pharmacy’de ve temel sağlık bakım şirketi One Medical’de yüzlerce kişi işten çıkarılıyor. Amazon, kişisel ve sanal bakım hizmetleri sunan sağlık hizmetleri için yaklaşık 4 milyar dolar harcamıştı.

“Kaynakları yeniden konumlandırabileceğimiz alanlar belirledik”

Amazon Sağlık Hizmetleri Kıdemli Başkan Yardımcısı Neil Lindsay, işten çıkarmaların, üyeliğe dayalı birinci basamak sağlık hizmeti One Medical zincirindeki “birkaç yüz pozisyonu” etkileyeceğini söyledi. Lindsay, çalışanlara gönderdiği notta; şirketin, müşterileri ve üyeleri doğrudan etkileyen “buluş ve deneyimlere” yatırım yapacağını; bu sebeple kaynakları yeniden konumlandırabilecekleri alanları belirlediklerini belirtti. Lindsay, şu ifadeleri kullandı;

“Müşterilerimiz ve her yaştan üyelerimiz üzerinde doğrudan etkisi olan buluşlara ve deneyimlere yatırım yapabilmemiz için kaynakları yeniden konumlandırabileceğimiz alanlar belirledik. Maalesef bu değişiklikler One Medical ve Amazon Pharmacy‘de birkaç yüz rolün ortadan kalkmasıyla sonuçlanacak.”

“Amazon sağlık hizmetleri muazzam büyüme kaydetti”

Lindsay, ayrıca, Amazon sağlık hizmetleri işletmelerinin muazzam bir büyüme kaydettiğini ve Amazon Clinic’in yüzde 96 müşteri memnuniyeti puanı gördüğünü vurguladı. Diğer taraftan, şirketin “sağlık hizmetlerini daha basit hale getirme misyonuna devam edeceğini de sözlerine ekledi. Lindsay, işten çıkarılanlara geçiş dönemi boyunca mali destek ve sosyal yardımların devam edeceğini; kariyer yardımı yapılacağını ve kurumdaki yeni rollere başvuru fırsatı verileceğini de kaydetti.

Amazon sağlık birimlerinden önce ana şirket ve iştiraklerinde, 2023 yılının başından bu yana 27 binden fazla çalışanı işten çıkardı. Statista’ya göre, Amazon, 2023’ün üçüncü çeyreği itibarıyla 1,5 milyon tam ve yarı zamanlı çalışanı istihdam etti.

“Maalesef bu değişiklikler birkaç yüz rolün ortadan kalkmasıyla sonuçlanacak”

Amazon sağlık birimleri yöneticisi Neil Lindsay’in çalışanlara yazdığı not şöyle;

Geçtiğimiz yıl, tüm sağlık hizmetleri işletmelerimiz için inanılmaz derecede heyecan vericiydi. Amazon Pharmacy, One Medical ve Amazon Clinic için muazzam bir büyüme görüyoruz. Müşterilerin ihtiyaç duydukları reçeteli ilaçları RxPass, otomatik kuponlar, ortaklıklar ve daha fazlası aracılığıyla almasını daha uygun fiyatlı ve kullanışlı hale getirmek için 2023 boyunca Amazon Pharmacy deneyimini yeniden tasarladık.

Amazon Clinic’i ülke geneline genişlettik ve piyasaya sürülmesinden bu yana pazarda yüzde 96’lık bir müşteri memnuniyeti oranı görüldü. One Medical, yeni Prime üye avantajı gibi Amazon’un artan farkındalığından yararlanarak üyeliğini büyütmeye devam ediyor ve aynı zamanda One Medical ve One Medical Seniors genelinde üyelerin bakım deneyimini sürekli olarak iyileştirmenin yollarına odaklanıyor. Amazon’un Liderlik İlkelerinin yanı sıra One Medical’in DNA’sından ve CI-CARE gibi ölçeklendirme mekanizmalarından öğrenme enerjimizi koruyoruz.

İnsanların sağlıklı olmasını ve sağlıklı kalmasını kolaylaştırmaya devam ederken, müşterilerimiz ve her yaştan üyelerimiz üzerinde doğrudan etkisi olan buluşlara ve deneyimlere yatırım yapabilmemiz için kaynakları yeniden konumlandırabileceğimiz alanlar belirledik. Maalesef bu değişiklikler One Medical ve Amazon Pharmacy’de birkaç yüz rolün ortadan kalkmasıyla sonuçlanacak.

Bu rol ortadan kaldırma işlemlerinin hem etkilenenler hem de onlarla birlikte çalışmış olanlar için zor olduğunun farkındayız. Etkilenenleri, geçişlerine yardımcı olmak için finansal destek, yardımların devamı ve kariyer yardımının yanı sıra kuruluştaki yeni rollere başvuru fırsatıyla destekleyeceğiz.

Doğrudan etkilenen insanlarla konuşana kadar genellikle bu sonuçlar hakkında iletişim kurmayı bekleriz. Ancak ekip arkadaşlarımızdan biri bu bilgiyi dışarıya sızdırdığı için detayları doğrudan benden duymanızı istedim. Bu ideal değil ve bunu ilk önce dışarıdan duyduysanız özür dilerim. Etkilenen çalışanlarla yarın iletişime geçeceğiz.

Lütfen, liderlik ekibimin ve benim, bu değişiklikleri takiben izlenecek yol konusunda rehberlik sağlayacağımızı bilin. Müşterilerimizin ve üyelerimizin sağlıklı olmasına ve sağlıklı kalmasına yardımcı olmaya devam etmek için sizinle birlikte çalışmayı dört gözle bekliyorum.”

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Editor Seçimleri

İlginizi Çekebilecek Haberler

shipentegra
Markalar

ShipEntegra’ya “yurt dışı lojistik entegrasyon” ödülü

Şikayetvar tarafından bu yıl 9.’su düzenlenen “A.C.E. Awards (Achievement in Customer Excellence)” Ödülleri kapsamında, sınır ötesi e-ticaret lojistiği markası ShipEntegra, “Yurt Dışı Lojistik Entegrasyon” kategorisinde