Paylaş

Amazon ile Meta’dan çığır açan e-ticaret iş birliği!

Amazon
Amazon ile Meta, Facebook ve Instagram hesaplarını Amazon hesaplarına bağlamaya imkan veren yeni bir alışveriş özelliği konusunda iş birliği yapıyor.

Amazon, Meta’nın sosyal uygulamaları üzerinden alışveriş yapılmasını sağlayan bir anlaşma için kolları sıvadı. Yeni özellik, Facebook ve Instagram uygulamalarında geçerli olacak. Kayıtlı Amazon ödeme bilgileriyle ödeme yapılabilecek. Online tüketiciler, Meta’nın sosyal ağları aracılığı ile kendi adreslerine ürün gönderimi yapabilecek. Dünyanın en popüler e-ticaret devi Amazon ile dünyanın en büyük sosyal medya devi Meta arasındaki bu iş birliği, “ilginç” ve “etkileyici” bulunuyor.

“Online alışveriş ekosisteminde çığır açan bir çağ başlayacak”

Amazon ile Meta arasındaki bu önemli iş birliği, sosyal e-ticarette yeni bir çığır anlamına geliyor. Bu iş birliği sayesinde kullanıcılar, Facebook ve Instagram’da gördükleri bir ürünü uygulamadan çıkmadan Amazon’dan sipariş verebilecek. Online tüketiciler, Amazon hesaplarında kayıtlı kredi kartları ve adreslerini kullanabilecek. Böylece Amazon’a kayıtlı Instagram veya Facebook kullanıcıları, sosyal ağlarda gezinti yaparken beğendikleri ürünü saniyeler içinde sipariş verebilecek.

Facebook veya Instagram ile Amazon kullanıcılarına hitap eden yeni alışveriş özelliği henüz ABD’de küçük bir kullanıcı kitlesi tarafından test ediliyor. Uzmanlar, yeni özellik dünya genelinde kullanıma sunulduğunda “online alışveriş ekosisteminde çığır açan bir çağ başlayacağını” vurguluyor.

Yeni sosyal e-ticaret özelliğinde neler var?

Sosyal e-ticarete çığır açan yeni alışveriş özelliğini kullanmak için müşterilerin Meta hesaplarını (Facebook veya Instagram) Amazon hesaplarına bağlamak için tek seferlik hızlı bir kurulum yapması gerekecek. Bu süreç tamamlandıktan sonra Facebook veya Instagram uygulamalarından ayrılmadan ürün reklamından Amazon’a göz atabilecek. Satışı tamamlamak için varsayılan teslimat adresi ve Amazon’dan gelen ödeme bilgileri kullanılacak.

  • Facebook veya Instagram hesapları, Amazon hesapları ile eşleşecek.
  • Kullanıcı, Meta’nın sosyal ağlarında gördüğü bir ürünü hemen satın alabilecek.
  • Bu özelliğin kullanımı için kullanıcının Amazon hesabındaki bilgilerinin, sosyal ağlarda önceden tanımlanmış olması gerekiyor.
  • Yeni özelliği kullanmadan önce Amazon’a fatura ve teslimat adresi ve kredi kartı bilgilerini kaydetmek gerekecek.
  • Çığır açacak sosyal e-ticaret özelliği, ürün alışverişi süreçlerini hem kolaylaştıracak hem hızlandıracak.

Meta ile Amazon arasındaki dev iş birliği, her iki platform için de kritik önem arz ediyor. Amazon, kullanıcıya daha kolay bir deneyim sunabilecek. Böylece satışlarını daha da artırma fırsatı bulacak. Meta ise, hedefli reklamlardaki başarı oranını arttırabilecek.

Jernigan: Gerçek zamanlı fiyatlandırma yapılabilecek

Amazon sözcüsü Callie Jernigan, TechCrunch’a yaptığı açıklamada, “Müşteriler ilk kez Amazon’un, Facebook ve Instagram reklamlarını satın alabilecek ve sosyal medya uygulamalarından ayrılmadan Amazon’dan alışveriş yapabilecek. ABD’deki müşteriler, yeni deneyimin bir parçası olarak Facebook ve Instagram’daki belirli Amazon ürün reklamlarında gerçek zamanlı fiyatlandırmayı, Prime uygunluğunu, teslimat tahminlerini ve ürün ayrıntılarını görebilecek.” ifadelerini kullandı. Jernigan, ayrıca, yeni uygulama içi alışveriş özelliğinin Facebook veya Instagram’da reklamı yapılan ve Amazon tarafından veya Amazon’un vitrininde bağımsız satıcılar tarafından listelenen belirli ürünler için geçerli olacağını da belirtti.

Yeni özellik hakkındaki bilgileri Rahmey sızdırdı

Meta ile Amazon’un iş birliği haberlerini, Meta ve Google Ads ortağı ve Disruptive Digital CEO’su Maurice Rahmey LinkedIn hesabından duyurdu. Rahmey, Meta’nın, tüketicilere reklam göstermek için Amazon’dan ve Prime ile Satın Al sunan mağazalardan gelen bilgileri kullanarak daha iyi hedefleme ve optimizasyon elde edeceğini belirtti.

Buna göre, müşterilerin daha hızlı ödeme yapabilmesi nedeniyle daha iyi dönüşüm oranları elde edilebilecek. Ayrıca, Meta, kullanıcının Prime üyesi olup olmamasına göre reklam mesajlarını ve ürün sayfasını özelleştirebilecek, ardından gerçek zamanlı fiyatlandırma veya teslimat tahminleri gibi diğer bilgileri gerektiği gibi ayarlayabilecek.

Rahmey: Taraflar için büyük bir gelir fırsatı

Rahmey, “Ayrıntılar hala az olsa da, bu ortaklık Meta, Amazon ve en önemlisi reklamverenler için büyük bir gelir fırsatı olabilir.” diye yazdı. Ayrıca, Meta’nın daha fazla reklam sinyali ve daha fazla ilişkilendirilebilir dönüşüm elde edeceğini; Amazon’un ise, daha fazla işlem elde edeceğini ekledi.

Rahmeny, ayrıca, şunları yazdı: “Bu ortaklığın paylaşılan verileri nedeniyle bu aynı zamanda Apple‘ın Uygulama İzleme Şeffaflığı politikasındaki tüm zorlukları da aşıyor. Bu da gerçek bir kapalı döngü performans motoru anlamına geliyor.” Meta, kişiselleştirilmiş reklamlara güvenen küçük işletmelere zarar vereceğini iddia ettiği için gizlilik özelliğinin 2021’de tanıtılmasından bu yana Apple’ın Uygulama İzleme Şeffaflığı’na (ATT) karşı çıkıyor.

Meta, e-ticaret girişimlerinin bir başka yerinde, mağaza satıcılarını Facebook ve Instagram’da kendi ödeme deneyimini kullanacak şekilde değiştiriyor. Shopify tarafından desteklenen mağazalar hariç, Meta bu satışlardan işlem ücreti alıyor. Amazon, bu yeni anlaşmanın bir parçası olarak kendi ödemelerini gerçekleştirdiğinden Meta’nın burada ücretleri değiştireceği öngörülmüyor.

Amazon, sosyal uygulamalarda başarılı olamadı

Amazon da, bu yeni düzenlemeden yararlanıyor. E-ticaret devi, yıllar boyunca Instagram ve TikTok gibi sosyal uygulamaların kendi versiyonlarını geliştirmeyi denedi; ancak hiçbir zaman tam anlamıyla başarılı olamadı. Instagram benzeri hizmeti Spark‘ı 2019’da kapattı. Ardından geçen yılın sonlarında hem fotoğrafları hem de videoları destekleyen TikTok benzeri bir alışveriş akışını başlattı. “Inspire” olarak bilinen bu hizmet, mayıs ayında tüm ABD müşterilerinin kullanımına sunuldu. Ancak TikTok’un kendisiyle karşılaştırıldığında Inspire, satışları artıran daha etkili etkileyici içerikten yoksun olduğundan aşırı derecede ticarileştirilmiş olarak değerlendirildi.

Anlaşma, TikTok’a bir cevap olarak değerlendiriliyor

Meta-Amazon anlaşması, TikTok’un artık hem bir keşif motoru hem de e-ticaret mağazası olarak hizmet veren Amazon ile rekabet etmeye çalıştığı bir dönemde gündeme geldi. Eylül ayında ABD’de yayına giren TikTok Shop‘un lansmanı ile TikTok 150 milyondan fazla kullanıcıya ulaşabilecek. Amazon’un boyutuna ve nüfuzuna rağmen, özellikle TikTok’un daha genç Y Kuşağı ve Z Kuşağı (ve hatta bir dereceye kadar Alfa Kuşağı) tüketicilerine erişimi göz önüne alındığında, bu inandırıcı bir tehdit olarak görülebilir.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler
Sitede Ara
Open chat
WORLDEF WhatsApp hattına hoş geldiniz; size hangi konuda yardımcı olabiliriz?