Alibaba yapay zeka modelini kullanıma sundu

Alibaba yapay zeka
Alibaba tarafından yapılan açıklama ile geliştirmiş oldukları yapay zeka modeli Tongyi Qianwen’nin kullanıma sunulduğu duyuruldu.

Yapay zeka teknolojileri alanında artan rekabet ortamında, Çin’deki yetkililerin son zamanlarda yapay zeka geliştiren şirketleri destekleme çabalarının hızlandığı belirtildi. Alibaba yapay zeka modeli Tongyi Qianwen’nin halka açılacağının duyurulmasının da geliştirilen modelin, Çin yetkilileri tarafından onaylandığına işaret ettiği ifade edildi.

Alibaba ilk olarak Nisan ayında Tongyi Qianwen’i tanıtmıştı ve o sırada ChatGPT’ye benzeyen yapay zeka dil modelinin tüm iş uygulamalarına entegre edileceğini belirtmişti.

Alibaba yapay zeka modelini geliştirmek için iş birliği yapacak

Alibaba Cloud biriminin yayınladığı bir gönderiye göre OPPO, Taobao, DingTalk ve Zhejiang Üniversitesi gibi kuruluşların kendi büyük dil modellerini eğitmek veya Tongyi Qianwen’e dayalı dil modeli uygulamaları geliştirmek için iş birliği yapacakları açıklandı.

Gönderide ayrıca yakın gelecekte geniş dil modelinin açık kaynaklı bir versiyonunun tüm toplum tarafından ücretsiz ticari kullanıma sunulacağı aktarıldı.

‘Yapay zeka çağının değişikliklerine ayak uydurmazsak yerimizden olacağız’

Alibaba Cloud biriminin başına geçen Alibaba Group CEO’su Eddie Wu, yapay zekanın Alibaba’nın gelecek stratejisinin merkezinde olacağını söyledi. Wu, önümüzdeki on yılda en önemli değişim etkeninin, tüm sektörlerde yapay zekanın etkilerinin olacağını ifade ederek, “Yapay zeka çağındaki değişikliklere ayak uyduramazsak yerimizden olacağız.” dedi.

 

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Sitede Ara
Open chat
WORLDEF WhatsApp hattına hoş geldiniz; size hangi konuda yardımcı olabiliriz?