worldef-banner 2024 istanbul
Ara
Close this search box.

‘Türkiye’de e-ticaret pazarı 2023 sonunda yüzde 60 büyüyecek’

Hepsiburada CEO

Hepsiburada CEO’su Nilhan Onal Gökçetekin, BloombergHT.com’un sorularını yanıtladı. Onal Gökçetekin, Türkiye’de e-ticaret pazarının 2023 sonunda yüzde 60 büyüme ile 1.2 trilyon TL’ye ulaşacağı öngörüsünü paylaşarak, Hepsiburada’nın da üçüncü çeyrek satışlarının yüzde 110 artış yakalayacağını ifade etti.

‘E-ticaretin büyümesi için hala geniş bir alan var’

Türkiye’de e-ticaret pazarı ve Hepsiburada’nın finansal performansına dair değerlendirmelerde bulunan Hepsiburada CEO’su Nilhan Onal Gökçetekin, Türkiye’nin e-ticaret pazarının büyüyeceğini söyleyerek, Türkiye’nin genç ve mobil penetrasyonu yüksek nüfusu ile e-ticaretin büyümesi için elverişli bir ülke olduğunu belirtti.

Onal Gökçetekin, “Henüz e-ticaretin penetrasyonu yüzde 20’ler seviyesinde ve bu oran gelişmiş ülkelerin oldukça altında. Bu nedenle e-ticaretin büyümesi için hala geniş bir alan var. Son yıllarda izlediğimiz büyüme trendinin güçlü şekilde devam edeceğini öngörüyorum. Yılın ilk altı ayında bizim rakamlarımız da sektörün büyümeye devam ettiğini gösteriyor. Stratejik önceliklerimizden biri de sürdürülebilir kârlı büyüme sağlamak. Bu konuda önemli kazanımlar elde ettiğimiz bir yarıyı geride bıraktık. Yılın ilk iki çeyreğinde FAVÖK pozitif gerçekleşti. Yılın tamamını pozitif FAVÖK ile bitireceğimizi tahmin ediyoruz.” diye konuştu.

Hepsiburada’nın satış hacminin yıl sonunda yüzde 110 büyümesi bekleniyor

Yılın son dört ayında okula dönüşle başlayan, ardından Efsane Kasım, Yılbaşı alışverişi ile devam eden dönemin de e-ticaret sektörü için hareketli geçmesini beklediklerini söyleyen Nilhan Onal Gökçetekin, yılın üçüncü çeyreğinde ise toplam satış hacimlerinde yaklaşık olarak yıllık yüzde 110 büyüme oranı tahmin ettiklerini aktardı.

“Yılın ilk yarısında işlem hacmimiz yüzde 90 artış gösterdi”

Hepsiburada’nın ilk çeyrekte yüzde 78, ikinci çeyrekte 101 büyüme sağladığını söyleyen Onal Gökçetekin, Nasdaq’da işlem gören bir şirket olarak çeyreklik finansal tablolarını tüm paydaşlarıyla şeffaflıkla paylaştıklarını belirtti.

Onal Gökçetekin, “Yılın ilk iki çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla sırasıyla ilk çeyrekte yüzde 78 ve ikinci çeyrekte yüzde 101 büyüdük. Böylece yılın ilk yarısında toplam işlem hacmimiz geçen yılın ilk yarısına göre yüzde 90 oranında artış göstermiş oldu. Toplam sipariş adedi, geçen yılın aynı çeyreğine göre yüzde 95 artışla 27,5 milyon adede yükseldi.” dedi.

‘En çok cep telefonu, laptop, televizyon, fritöz ve robot süpürge satıldı’

Tüketici satın eğilimlerine dair bilgiler paylaşan Nilhan Onal Gökçetekin, yaz aylarında satışı artan ürünlerin genelde güneş gözlüğü, moda aksesuar ürünleri, vantilatör ve klima olduğunu belirtti. Bu ürünlerin dışında en çok satın alınan ürünlerin yıl içerisinde çok fazla değişiklik göstermediğini söyleyen Hepsiburada CEO’su, “İlk 6 ay genelinde baktığımızda en çok satılan ürünler cep telefonu, laptop, LCD televizyon, fritöz ya da robot süpürgeler oldu. Bunun dışında hızlı tüketim malzemeleri alışverişinde de talep güçlüydü. Ancak bu sene Haziran ve Temmuz aylarında en çok ön plana çıkan ürünler, klima ve vantilatörler oldu.” ifadelerini kullandı.

Hepsiburada’da satılan elektrikli bisiklet ve scooterların sayısındaki artışın bir diğer dikkat çeken konu olduğunu belirten Nilhan Onal Gökçetekin, hem çevreci hem de ekonomik bir ulaşım yöntemi olması nedeniyle Haziran ve Temmuz aylarında, Nisan ve Mayıs aylarına kıyasla elektrikli bisiklet siparişlerinde yüzde 113’lük büyük bir artış kaydedildiğini söyledi.

‘En çok sipariş pazartesi günü verildi’

E-ticarette en çok satışın gerçekleştiği gün, saatlere ve ödeme şekilleri hakkında bilgi paylaşan Onal Gökçetekin, “Müşterilerimizin en çok sipariş verdiği saat aralığı genelde 12.00 ile 15.00 ve 21.00 ile 23.00 arasında, verilen siparişlerin yüzde 25’i 12.00 ile 15.00 aralığında, yüzde 21’i de 21.00 ile 23.00 aralığında veriliyor. En çok sipariş verilen gün ise Pazartesi.” diye konuştu.

E-ticaretin doğası gereği en fazla kullanılan ödeme şeklinin kredi kartı olduğunu ifade eden Onal Gökçetekin, son çeyrekte Hepsiburada üzerinden yapılan toplam işlem hacminin yüzde 86’sının Hepsipay üzerinden gerçekleştiğini belirtti. Hepsiburada CEO’su, Yine alışveriş tutarını birden fazla kredi kartına bölerek ödeme yönteminin, müşteriler tarafından tercih edilen bir yöntem olduğunu ve Hemen Al Sonra Öde çözümlerinin en çok tercih edilen ödeme çözümleri olduğunu ifade etti.

‘Yapay zeka yatırımı ile rota optimizasyonu yapıldı’

Teknoloji altyapısına yaptıkları yapay zeka yatırımıyla rota optimizasyonu sağlayan Hepsiburada’nın, kuryelerin mesafesinde yüzde 8’lik azalış kaydettiği bildirildi. Hepsiburada’nın böylelikle karbondioksit salınımında yıllık yaklaşık 30 bin ağaca denk azalış sağladığı belirtildi.

Ayrıca platformda 45 bini aşkın kadın girişimcinin bulunduğu ve 2017 yılında yüzde 8 olan kadın girişimci oranının, bu yıl yüzde 25’e ulaştığı vurgulandı.

‘Hepsiburada, Azerbaycan ve İsrail gibi bölge ülkelerinde testler yapmaya başladı’

Yurtdışı yatırım planları hakkında bilgi veren Hepsiburada CEO’su Nilhan Onal Gökçetekin, Azerbaycan ve İsrail gibi bölge ülkelerinde testler yapmaya başladıklarını söyledi. Onal Gökçetekin, farklı dillerde farklı para birimlerinde hizmet vermeye başladıklarını belirterek, Türkiye’nin ihracatına önümüzdeki günlerde ve yıllarda önemli katkılar sunacaklarını aktardı.

‘Ticaretin dijitalleştirilmesine yön veren inovatif teknolojilere yatırım yapacağız’

Kültürel ve tarihsel bağların olduğu coğrafyalarda iş birlikleri ve ortaklıklar üzerine çalıştıklarını ifade eden Onal Gökçetekin, “Hepsiburada olarak ticaretin dijitalleşmesine yön veren inovatif teknolojilere yatırım yapmayı hedefliyoruz. Bu tür fırsatlar çıktığında değerlendireceğiz. D4 Ventures ile ortaklaşa işletmelerin sanal POS’larını, anlaşmalı ödeme, e-para kuruluşlarını ve alternatif ödeme yöntemlerini tek merkezden kolayca yönetmelerini sağlayan Craftgate’e 1 milyon dolar yatırım yaptık. Farklı fırsatlar çıkarsa yine değerlendirebiliriz.” dedi.

Days
Hours
Minutes
Seconds

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Editor Seçimleri

İlginizi Çekebilecek Haberler

teknosa
Markalar

Teknosa, e-ticarette 2 kat büyüme hedefliyor

Teknosa, 2023 yılında başlattığı ‘Dijital Odaklı Dönüşüm’ programıyla hedeflerini büyütüyor. Şirket 1 milyar TL’lik yatırım planlarken, e-ticaret hacmini iki katına çıkarmayı hedefliyor. Teknosa, e-ticaret brüt

Days
Hours
Minutes
Seconds