Paylaş

Ticaret Bakanlığı’ndan E-Ticarette Ürün Güvenliği Projesi

e-ticarette ürün güvenliği
Ticaret Bakanlığı, e-ticarette ürün güvenliğine odaklanan “E-Ticarette Ürün Güvenliği Projesi” hazırladı. Proje, e-ticaret ile sipariş verilen ürünlere yönelik etkin piyasa ve gözetim mekanizması için bu alandaki mevzuat düzenlemelerin bir parçası olarak hayata geçiriliyor.

E-Ticarette Ürün Güvenliği Projesi ile piyasa gözetimi ve denetimi kuruluşlarının e-ticarette ürün güvenliği denetimleri alanında altyapılarının güçlendirilmesi, elektronik ortamda ürün satan üreticiler ile alan tüketicilerin ürün güvenliğine ilişkin farkındalıklarının artırılması hedefleniyor. Ayrıca, elektronik ticaret denetimlerinde etkin koordinasyon sağlanması ve elektronik ticarette piyasa gözetim ve denetimini mümkün kılan bir yazılım geliştirilerek etkin denetim sistemi kurulması amaçlanıyor.

E-Ticarette Ürün Güvenliği Projesi 2024’te tamamlanacak

Avrupa Birliği’nin Katılım Öncesi Yardım Aracı’nın (IPA) III. Dönemi’nde (2021-2027) 2021 yılı programlamasında yer alan “E-Ticarette Ürün Güvenliği”ne ilişkin Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan proje teklifi, komisyon tarafından kabul edildi ve projenin ihale süreci başladı. 2024 yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı’nda da konuya ilişkin hedefler yer aldı.

Buna göre, e-ticarette piyasa gözetim ve denetimini etkinleştirmek üzere sistem kurulacak ve ihtiyaç duyulan mevzuat düzenleme çalışmaları yürütülecek. Uzaktan iletişim araçları yoluyla piyasaya arz edilen ürünlerin piyasa gözetim ve denetimine dair ikincil mevzuat tamamlanacak.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Sitede Ara
Open chat
WORLDEF WhatsApp hattına hoş geldiniz; size hangi konuda yardımcı olabiliriz?