worldef-banner 2024 istanbul
Ara
Close this search box.

Sınır ötesi e-ticarette 4 trilyon dolarlık hedef

sınır ötesi e-ticaret

Küresel sınır ötesi e-ticaret, platformlara erişimin ve ülkeler arası e-ticaret iş birliklerinin artması sebebiyle her geçen gün daha da gelişiyor. Pazar araştırma platformu ResearchAndMarkets.com, sınır ötesi e-ticaret odaklı bir rapor yayınladı.

Rapora göre, ülkeler arası e-ticaret pazarının büyüklüğü, 2022 yılında 969 milyar dolara ulaşarak, psikolojik sınır olan 1 trilyon dolarlık seviyeye dayandı. Bu rakamın 2028 yılına kadar 3.89 trilyon dolar yani yaklaşık 4 trilyon dolara ulaşması bekleniyor. 2022 ila 2028 yılları arasında yıllık büyüme oranının (CAGR) yüzde 26’ı geçmesi öngörülüyor.

Sınır ötesi e-ticareti büyüten faktörler

Küresel sınır ötesi e-ticaret pazarı, büyük ölçüde küresel internet penetrasyonu artması ve küresel bağlanırlık tarafından yönlendiriliyor. Bu doğrultuda tüketiciler, yerel stoklarla sınırlı olmayan geniş ürün yelpazesinden yararlanarak pazara önemli katkı sağlıyor.

Ayrıca, tüketiciler, sınırların ötesinde farklı ülkelerde fiyatları e-ticaret platformlarında karşılaştırarak, uygun maliyetli seçenekler bulabiliyor. Bu da piyasayı olumlu yönde etkiliyor. Bunun dışında uygun döviz kurları uluslararası alımları daha cazip hale getirerek, piyasayı harekete geçirebiliyor.

Bunlarla birlikte, uzmanlara göre, güvenli ödeme sistemlerinin güvenirliği ve büyüyen ekonomiler piyasayı hareketlendiriyor. Ayrıca, hızlı lojistik gelişmeler, olumlu ticaret politikaları ve basitleştirilmiş gümrük prosedürleri piyasayı canlandırıyor. Benzersiz ve küresel ürünlere yönelik artan farkındalık ve talep de pazara ivme kazandırıyor.

Mobil uygulamalar sınır ötesi e-ticareti çekici hale getiriyor

ResearchAndMarkets.com’un verilerine göre, mobil alışverişin giderek daha fazla benimsenmesi de sınır ötesi e-ticaret piyasasını canlandırıyor. Akıllı telefonların ve mobil cihazların yaygınlaşmasıyla birlikte tüketiciler artık ürünlere istedikleri zaman, istedikleri yerden e-ticaret sitelerine göz atabiliyor, karşılaştırabiliyor ve satın alabiliyor. Mobil alışveriş uygulamaları ve optimize edilmiş mobil web siteleri, kusursuz kullanıcı deneyimleri sunarak, sınır ötesi e-ticareti daha erişilebilir ve çekici hale getiriyor.

Sosyal medya platformlarının e-ticarete etkisi

Rapora göre, sosyal medya platformlarının artan etkisi piyasayı besliyor. Sosyal medya, bir iletişim aracı olmaktan çıkıp tüketicilerin uluslararası ürünleri keşfedip bunlarla etkileşime geçtiği dinamik bir pazara dönüştü. Bu görsel platformlar, markaların ürünlerini sergilemesine olanak tanıyor, tüketicilerin dikkatini çekiyor ve benzersiz sınır ötesi e-ticaret tekliflerine ilgi uyandırıyor.

Önemli bir sosyal medya bileşeni olan influencer pazarlama, uluslararası ürünleri küresel bir izleyici kitlesine tanıtmada hayati öneme sahiptir. Influencer’lar, ürünlerle ilgili deneyimlerini paylaşarak, satıcılar ve alıcılar arasındaki uçurumun sınırlarını aşıyor. Sosyal medyanın etkileşimli doğası aynı zamanda gerçek zamanlı katılımı teşvik ederek tüketicilerin sınır ötesi e-ticaret satın alma işlemi yapmadan önce bilgi, inceleme ve tavsiye aramasına olanak tanıyor.

ResearchAndMarkets.com hakkında

ResearchAndMarkets.com, uluslararası pazar araştırma raporları ve pazar verileri konusunda dünyanın önde gelen kaynağıdır. Uluslararası ve bölgesel pazarlar, önemli endüstriler, önde gelen şirketler, yeni ürünler ve en son trendler hakkında en son verileri sunuyor.

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Editor Seçimleri

İlginizi Çekebilecek Haberler

ticari mesaj
Haberler

İstenmeyen ticari mesajlara 398 milyon lira ceza

Ticaret Bakanlığı, istenmeyen ticari mesajlara 398 milyon lira ceza kesti. Bakanlığa 2015-2023 yılları arasında 866 bin şikayet yapıldı. Ticaret Bakanlığı 2023 Yılı Faaliyet Raporundan derlemeye