Paylaş

Ticaret Bakanlığı “Potansiyel E-İhracat Pazarları Raporu” yayınladı!

e-ihracat
Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü E-İhracat, Dijital Pazarlama, Davranışsal Kamu Politikaları ve Yeni Nesil Teknolojiler Daire Başkanlığı tarafından hazırlanan “Potansiyel E-İhracat Pazarları Raporu” kamuoyu ile paylaşıldı. E-İhracat Daire Başkanı Hasan Önal, “Uzak Ülkeler Stratejisini merkeze alarak e-ihracat özelinde belirlenen potansiyel ülkelere yönelik ‘Potansiyel E-İhracat Pazarları’ raporunu hazırladık. Gerek hali hazırda yayımlanmış olan E-İhracat Destekleri Rehberi gerekse bu kapsamlı çalışmamız ile ihtiyaç duyulan desteği sağlamaya devam edeceğiz.” dedi.

Ticaret Bakanlığı E-İhracat Daire Başkanlığı öncülüğünde hazırlanan “Potansiyel E-İhracat Pazarları Raporu” yayınladı. Rapor; küresel e-ticaret görünümü, sınır ötesi e-ticaret, Türkiye’nin e-ticaret görünümü ve potansiyel e-ihracat pazarlarına yönelik analizleri içeriyor.

Ömer Bolat: Türkiye’nin e-ticaret alanında önemli bir tedarik üssü olmasını hedefliyoruz”

Ticaret Bakanı Prof. Dr. Ömer Bolat, raporun önsöz yazısında, “Türkiye Yüzyılında temel hedefimiz orta gelir tuzağını aşmak ve dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına girmektir.” dedi. Bolat, şöyle devam etti: “Bu amaçla, ekonomimizin sürdürülebilir ve istikrarlı bir büyüme patikasına girmesi gerekmektedir. E-ticaretin dünya genelinde artan önem ve trendi, ülkemizin küresel ekonomik güç olmasında e-ticaretin gücünü kullanmanın önemini açıkça ortaya koymaktadır. Ticaret Bakanlığı olarak ülkemizin dijital dönüşümüne öncülük ederek; markalarımız ile ürünlerimizin küresel pazarlara başarıyla ulaşmasını ve e-ticaret alanında da Türkiye’nin önemli bir tedarik üssü olmasını hedefliyoruz.”

“Rapor e-ihracatın payının yüzde 10’a çıkarılması hedefine hizmet edecektir”

Bu çerçevede bakanlığı “Uzak Ülkeler Stratejisi”ni merkeze aldığını vurgulayan Bolat, “E-ihracat özelinde belirlenen potansiyel ülkelere yönelik kapsamlı bir çalışma gerçekleştirdik. Söz konusu çalışma; ihracatçılarımızın potansiyel pazarlara yönelik strateji ile yol haritalarını oluştururken, ihtiyaç duyabilecekleri her bilgiye tek bir kaynaktan ulaşabilmelerini sağlamayı amaçlamaktadır. Çalışma, aynı zamanda ülkemizin genel ihracatı içinde halihazırda yüzde 1 olan e-ihracatın payının yüzde 10’a çıkarılması hedefine de hizmet edecektir.” sözlerini kaydetti.

Bolat, şu ifadeleri kullandı: “Bu kapsamlı rapor, farklı ülkelerin potansiyellerini ve eğilimlerini inceleyerek, ihracatımızı küresel ölçekte daha da güçlendirmeye yönelik stratejik bir yol haritası sunmakta; dolayısıyla ülkemizin e-ihracat sektörünün yükselişini desteklemek adına önemli bir kaynak niteliği taşımaktadır. Rapor, ülkelerin e-ticaret ekosistemlerinin genel durumunu yansıtmakta ve önemli fırsatları vurgulamaktadır.”

“E-ihracatın güçlendirilmesi adına önemli adımların önünü açacaktır”

Bakan Bolat, sözlerini şöyle tamamladı: “Uluslararası veri tabanları ve bakanlığımızın yurt dışı temsilciliklerinden elde edilen bilgilerle hazırlanan bu rapor; karar alıcılar, iş dünyası ve diğer paydaşlar için önemli bir referans kaynağı olmaya adaydır. Ayrıca, e-ihracat alanında yeni fırsatların yaratılması, ihracatçılarımızın küresel pazarlarda rekabet edebilirliğinin artırılması, ülkemiz ürünlerinin bilinirliğinin ve yüksek katma değerli ürünlerin e-ihracat yoluyla ihracatının artırılması ve ülkemizin e-ihracat sektöründeki rolünün güçlendirilmesi adına önemli adımların da önünü açacaktır.”

Hasan Önal: Eşi ve benzeri yok!

Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü E-İhracat, Dijital Pazarlama, Davranışsal Kamu Politikaları ve Yeni Nesil Teknolojiler Daire Hasan Önal, rapora ilişkin yaptığı açıklamada, raporun, küresel e-ticaret görünümü, sınır ötesi e-ticaret, Türkiye’nin e-ticaret görünümü ve potansiyel e-ihracat pazarlarına yönelik analizler içerdiğini söyledi. Hasan Önal, “Uzak Ülkeler Stratejisini merkeze alarak e-ihracat özelinde belirlenen potansiyel ülkelere yönelik Potansiyel E-İhracat Pazarları raporunu hazırladık. Gerek hali hazırda yayımlanmış olan E-İhracat Destekleri Rehberi gerekse bu kapsamlı çalışmamız ile ihtiyaç duyulan desteği sağlamaya devam edeceğiz.” dedi.

E-İhracat Daire Başkanı Hasan Önal, “Bu kapsamlı yayın, farklı ülkelerin potansiyellerini ve eğilimlerini inceleyerek, ihracatımızı küresel ölçekte daha da güçlendirmeye yönelik stratejik bir yol haritası sunmakta; dolayısıyla ülkemizin e-ihracat sektörünün yükselişini desteklemek adına önemli bir kaynak niteliği taşımakta olup, eşi ve benzeri yoktur.” ifadelerine yer verdi.

Potansiyel E-İhracat Pazarları Raporu’nda neler var?

Potansiyel E-İhracat Pazarları Raporu, e-ihracat ekosistemine yönelik kapsamlı veriler içeriyor. Raporda; Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Almanya, Avustralya, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Brezilya, Birleşik Krallık, Çin, Endonezya, Filipinler, Fransa, Güney Afrika, Güney Kore, Hindistan, İspanya, Japonya, Kanada, Malezya, Meksika, Mısır, Nijerya, Pakistan, Rusya, Şili, Suudi Arabistan, Tayland, Vietnam ülkelerini kapsıyor.

Raporun “Pazaryerleri ve Özel Günler” alt başlığı altında yapılan değerlendirmeler, ülkelerin e-ticaret pazarlama stratejilerini inceleyerek büyük ölçekli kampanya ve etkinliklerin e-ticaret hacmine olan etkisini ortaya koyuyor.

Sosyal Medya” ve “E-Ticarete Yönelik Düzenlemeler” alt başlıkları, dijital platformların e-ticaret üzerindeki etkilerini ve ülkelerin e-ticaret alanında uyguladıkları düzenlemelerin etkinliğini değerlendiriyor.

Gümrük Vergileri ve Muafiyetleri” alt başlığı altında, sınır ötesi e-ticarette karşılaşılan gümrük prosedürlerinin ve vergi politikalarının e-ticareti nasıl etkilediği ele alınıyor.

Dijital Cüzdanlar ve Ödeme Sistemleri ile Hızlı Kargo Firmaları” alt başlığı, ödeme ve lojistik süreçlerinin e-ticaretin gelişimine katkısını ele alarak, ihracatçıların bu alandaki stratejilerini güçlendirmeyi hedefliyor.

Ülkenin Lojistik Performans Endeksindeki Sırası” alt başlığı altında yapılan değerlendirmeler, e-ticaret lojistiği için önemli bir gösterge olarak, etkili adımların atılmasını destekliyor.

İpuçları” bölümü ise, sınır ötesi e-ticaret pazarında başarılı olmak için dikkate alınması gereken önemli faktörleri içeriyor. Ayrıca, ihracatçıların ve sektördeki paydaşların yol haritasını şekillendirmeye katkı sağlıyor.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Sitede Ara
Open chat
WORLDEF WhatsApp hattına hoş geldiniz; size hangi konuda yardımcı olabiliriz?