Paylaş

“Geleneksel ticaretin oyuncuları dijitale taşınıyor”

ticaret
Denizli’de “E-İhracat Eğitim Programı” düzenlendi. Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) öncülüğünden düzenlenen programda konuşan DENİB Başkanı Hüseyin Memişoğlu, “İhracatçılar için yeni dönem stratejilerimizi oluşturma ve dijital bir dönüşümün içinde yer almamız anlamına geliyor. Özetle, geleneksel ticaretin oyuncuları dijitale taşınıyor. Araçlar değişse de amaçlar aynı. İhtiyacı keşfeden ilişkiyi yönetir.” dedi.

Denizli’de Ticaret Bakanlığı’nın koordinasyonu ve Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) ile Türkiye İhracatçılar Meclisi E-İhracat Sekretaryası iş birliğiyle DENİB binasında “E-İhracat Eğitim Programı” düzenlendi. E-ihracat yapan veya e-ihracat yapma potansiyeli olan firmalara yönelik etkinlikte 180 katılımcı yer aldı. Programda katılımcılar, e-ihracat ile ilgili uzman kişilerden bilgi alma fırsatı buldu.

“İhracatçılar dijital dönüşümde yer almalı”

Programın açılığında konuşan DENİB Başkanı Hüseyin Memişoğlu, “E-ticaret, giderek daha da artan bir ivme kazanıyor. E-ticaret hacmi 2019 yılında 136 milyar TL, 2022 yılında yaklaşık 6 kat artışla 800,7 milyar TL’ye ulaştı. Bu gelişmedeki temel faktörü insanların alışveriş alışkanlarında yaşanan değişimler olarak değerlendiriyorum.” dedi.

Memişoğlu, şöyle devam etti. “Günümüzde tüketiciler, ihtiyaçları olan ürün ya da hizmet çeşidi fark etmeksizin mobil cihazlarından çok kolay bir şekilde erişim imkanına sahip. Dünya çapında akıllı telefon kullanıcı sayısı 6,5 milyara ulaşmış durumda. Dünya nüfusunun neredeyse yüzde 83’üne karşılık gelen bu rakam tüketim alışkanlıklarının net bir şekilde değiştiğinin göstergesi. Bu durum, biz ihracatçılar için yeni dönem stratejilerimizi oluşturma ve dijital bir dönüşümün içinde yer almamız anlamına geliyor. Özetle, geleneksel ticaretin oyuncuları dijitale taşınıyor. Araçlar değişse de amaçlar aynı. İhtiyacı keşfeden ilişkiyi yönetir.”

“Mikro ihracat, global pazara açılmanın en etkili yolu”

Hüseyin Memişoğlu, “Sınır ötesi e-ticaret olarak adlandırılan e-ihracat, küresel ticaret ortamında giderek daha fazla önem kazanıyor. Günümüz internet teknolojisinde coğrafi sınırların ortadan kalkmasıyla ortaya çıkan e-ihracat, dijital kanalların yaygınlaşması, lojistik olanakların genişlemesi ve online ödeme yöntemlerinin kolaylaşmasıyla daha da hızlı bir şekilde gelişiyor. Bilindiği üzere, brüt ağırlığı 300 kilogramdan az ve değeri 15 bin avroyu geçmeyen eşyalar mikro ihracat kapsamında yurt dışı alıcılarla buluşturuluyor. Mikro ihracatı, girişimciler ve küçük ölçekli işletmeler için global pazara açılmanın en etkili yolu olarak değerlendirebilirim.”

“5986 sayılı Karar kapsamında e-ihracata yönelik uygulanan devlet desteklerinin 2023 yılı için açıklanan e-ticaret hacmimize yansıyacağını düşünüyorum.” diyen Memişoğlu, “Bu kapsamda, firmalarımızın küresel anlamda uyum ve dönüşüm süreçlerine yönelik olarak geliştirilen yeni devlet desteği mekanizmaları için bakanlığımıza teşekkürlerimizi sunuyorum.” diye konuştu.

E-ticaret ve e-ihracat programına kimler katıldı?

Programa katılarak sunum yapan isimler sırasıyla şöyle; Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü, E-İhracat, Dijital Pazarlama, Davranışsal Kamu Politikaları ve Yeni Nesil Teknolojileri Dairesi Şube Müdürü Işıl Alper, Türkiye İhracatçılar Meclisi E-İhracat Sekretaryası, E- İhracat Uzmanı Simge Ceylan ve Ali İhsan Bars, Akdeniz İhracatçı Birlikleri Genel Sekreter Yardımcısı Hasan Okan Şenel, Mega Merchant CEO’su Yaman Alpata, Exporgin CEO’su Mehmet Erdemi, Ticaret Bakanlığı Gümrükler Genel Müdürlüğü Muafiyetler Dairesi Başkanı Deniz Okan Savaş, ShipEntegra CEO’su Ali Ceylan, Seçil Sore, Dijital Pazarlama Yöneticisi Damla Erayhan, E-İhracat ve Dijital Dönüşüm Uzmanı Dr. Emre Reçber, Mentoreis CEO’su İlhan Selçuk, BR Medya CEO’su Ali Akkuş, ASKON Demir, E-Ticaret ve Marka Müdürü Barış Karamil ve Sistem Global Danışmanlık Uluslararası Genişleme Müdürü Hazal Bedir.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Sitede Ara
Open chat
WORLDEF WhatsApp hattına hoş geldiniz; size hangi konuda yardımcı olabiliriz?