worldef-banner 2024 istanbul
Ara
Close this search box.

Önder Türker: SMS Pazarlamanın tamamen marketing amaçlı kullanılmaması gerekiyor

sms pazarlama
sms pazarlama
BusinessUp Kurucusu Önder Türker

Worldef.net’e açıklamalarda bulunan BusinessUp Kurucusu Önder Türker, SMS Pazarlamanın aslında mail marketing gibi biraz daha geriye düşmeye başlayan pazarlama kanallarından bir tanesi olduğu görüşünde. SMS’in sadece marketing amaçlı kullanılmaması gerektiğini belirten Türker, SMS’lerin biraz daha bilgilendirme amaçlı kullanıldığı taktirde daha doğru bir kanal olacağını söyledi.

“SMS geçmiş dönemde çok daha iyi çalışan bir marketing kanalıydı”

SMS’lerin, artık herkes mobil kanalları kullandığı için bilgilendirme amacıyla kullanılmasının daha iyi sonuçlar ortaya çıkaracağına inandığını söyleyen Önder Türker, “SMS Pazarlama geçmiş dönemde çok daha iyi çalışan bir pazarlama kanalıydı. Çünkü Türkiye açısından düşünürsek ileti yönetim sistemleri gibi sorumluluklar yoktu açıkçası. Ve o dönemde dataya sahip olan, elinde böyle bir data olan sms’i atıyordu ve ilgisini çeken insanlar buradan tıklıyordu, alışveriş yapıyordu. Ama şimdi öyle bir durum yok herkesin datası kendine gibi bir durum söz konusu.” dedi.

Gelecek dönem hakkındaki öngörülerini de paylaşan Türker, “Mail marketing başlangıçta çok kullanılıyordu ancak gelinen noktada kullanımı çok düşmüş durumda. SMS’de de öyle bir durum söz konusu. SMS’in ömrünü çok fazla kısıtladıkları için artık bu noktada marketingini gerçekten iyi yapmış olduğunuz bir kampanya ve atmış olduğunuz SMS’lerde frekansı düşük tuttuğunuzda sonuç vermeye devam ediyor.” İfadelerini kullandı.

“Bazen 100 bin kişiye gönderilen SMS’den bir tane alışveriş gelebiliyor”

Genelde SMS linklerini daha sonrasında gelirleri ölçümlenebilecek şekilde koyduklarını belirten Türker, 100 bin kişiye gönderilen SMS’den bazen bir tane alışveriş gelebildiğini ve o zamanda çok fazla bu kanalda diretmemek gerektiğini söyledi.

Markaların SMS Pazarlama stratejilerinin nasıl olması gerektiğine de değinen Türker, “Bence genel marketingten kaçınmak lazım. Herkese aynı şeyi atmamak lazım. Örneğin bir erkeğe gönderilen SMS ile bir kadına gönderilen SMS aynı olmamalı. İkisinin de ilgilendiği kategorilerde eğer indirimler mevcutsa ya da marka genelinde bir indirim mevcutsa, bunlar SMS ile duyurabilir. Ama diğer türlü SMS’in kişiye göre segmente edilmesi gerektiğini düşünüyorum.” sözlerini kaydetti.

Days
Hours
Minutes
Seconds

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Editor Seçimleri

İlginizi Çekebilecek Haberler

worldef istanbul 2024
Haberler

WORLDEF ISTANBUL 2024 sona erdi!

WORLDEF ISTANBUL 2024, İstanbul Yenikapı Etkinlik Alanı’nda 3 gün boyunca global e-ticaret ekosistemini ağırladı. Etkinlikte 20 binden fazla ziyaretçi yer aldı.

Days
Hours
Minutes
Seconds