Paypal ve Global Ödeme Sistemleri Danışmanlığı

PayPal Hesabı – Birebir Danışmanlık – Ödeme Sistemleri Entegrasyonları

Genel Bilgiler

İster yerel ister küresel ölçekte olsun e-ihracat/e-ticaret operasyonlarının en önemli konularından biri hatta birincisi ödemenin nasıl alınacağıdır. Ödeme konusuna e-ihracat mantığı ile yaklaşıldığında ister web sitesi üzerinden olsun ister global pazaryerleri üzerinden olsun yapılan satışlara ait ödemeleri minimum kayıp ve maksimum hızla tahsil edilebilmesi ve hedef bölgelerde kullanılan farklı global ödeme sistemleri ile uyum, ciroyu doğrudan etkileyen bir konudur.

Neden PayPal / Global Ödeme Sistemleri Kullanmalı?

Bilindiği üzere Türkiye’de internet alışverişlerinde tercih edilen en popüler ödeme aracı kredi/banka kartlarıdır. Hatta Visa, MasterCard ve Troy gibi kart sistemleri çok büyük oranda kullanılırken dünya genelinde elliden fazla bu ve benzeri kart sistemi bulunmaktadır. Ancak en büyük sorun tüketici güveni olarak yansımaktadır. Tüketiciler ilk kez satın alma yapmayı düşündükleri bir sitede ya da ilk kez kullandıkları bir pazar yerinde kredi/banka kartı gibi bilgilerini paylaşmak istememektedirler. Dolayısı ile bu güvensizlik dünyanın diğer bölgelerinde farklı global ödeme sistemleri ortaya çıkmıştır.

Hali hazırda en çok bilinen alternatif ödeme aracı PayPal’dır. Özellikle e-Bay ve Etsy gibi pazaryerlerinde satış yapmak istendiğinde PayPal kullanmak bir mecburiyet halini alır. Ayrıca, ödeme aracı kurumlarının verileri göstermektedir ki, başta Amerika, İngiltere olmak üzere birçok batı ülkesinde PayPal, kredi/banka kartlarına nazaran çok daha fazla tercih edilen bir ödeme yöntemidir.

Öyle ki bu ülkelerde internet üzerinden yapılan alışverişlerde kredi/banka kartları kullanım oranları toplan alışveriş potansiyelinin ancak yüzde 20 ile 35’ini oluşturmaktadır.  Bu verilere ek olarak temel tüketici alışkanlıkları göz önüne alındığında tüketici, ilk kez karşılaştığı bir sitede ya da ilk kez alışveriş yaptığı bir pazaryerine kredi/banka kartı bilgilerini vermekten rahatsızlık duymaktadır. Özellikle kendi sitesi üzerinden satış yapan firmalar için PayPal ya da benzeri global ödeme sistemleri tüketicinin güvenini daha kolay kazanmaya yardımcı olmakta ve satın alma isteğini doğrudan etkilemektedir.

Peki Sadece PayPal Yeterli mi?

Özellikle Avrupa Birliği içinde PayPal’ın ve sanal POS hizmetinin yanı sıra ülkelere göre popülerliği büyük değişkenlik gösteren birçok farklı ödeme sistemi mevcut (Almanya için Giro Pay, Hollanda ve İngiltere için Stripe gibi). Dolayısıyla hedef bölge ve pazarlarda çoklukla tercih edilen ödeme yöntemini bünyesinde bulunduran satıcılar, trafiği çok daha kolay bir biçimde ciroya dönüştürebilmekteler. Bu nedenle alternatif global ödeme sistemleri dikkatle incelenmeli ve bu ödeme yöntemlerine dahil olunmalıdır.

PayPal ve Global Ödeme Sistemleri Danışmanlığının Hedefi

Hedef Bölgenin Alışkanlıklarına Uygun Şekilde Ödeme Alabilmek: Satış potansiyeline bakarak farklı ülkelerdeki farklı ödeme sistemlerinin sisteme dahil edilmesi ile hızlı, güvenli ve mümkün olduğunca büyük bir tüketici kitlesinden ödeme alabilir duruma gelmek ve böylece satış rakamları göz önüne alınarak daha hızlı ve istikrarlı bir biçimde büyüyebilmek.

Global Ödeme Sistemleri’nin Avrupa ve Amerika genelindeki toplam e-ticaret tahsilatlarındaki pazar payı %65’ e gelmiştir ve hala artış ivmesindedir. Bunun temel sebebi ise bu sistemlerin bankalara nazaran daha düşük komisyon oranları ve daha yüksek başarı oranı ile çalışmalarıdır.

İstisnasız tüm ödeme sağlayıcı kuruluşlar ilgili ülkelerin Sermaye Piyasaları ve Bankacılık kanunları ile sıkı şekilde kontrol edilirler, diğer yandan bu kurumlar müşterilerden satıcı adına yapılan her tahsilat için sistemin güvenliğini garanti eder ve bir hata ya da kayıp yaşanması durumunda hem satıcının hem de müşterinin kayıplarını karşılamayı taahhüt etmektedir. Taşıdıkları bu tip riskler sebebi ile ödeme sağlayıcı kuruluşlar son derece yüksek teknoloji ürünü güvenlik sistemleri ile donatılmışlardır.

Evet. Paypal, birkaç yıl önce Türkiye’de ki faaliyetlerini durdurmuştur ve hali hazırda Türkiye’den yeni üye kabul etmemektedir. Bu nedenle Paypal ve özellikle Paypal Business hesaplarına sahip olabilmek için yurtdışında bir şirket gereklidir.

Bu ödeme sağlayıcı şirketler ve ülkelerin mali mevzuatlarına göre değişiklik gösteren bir durumdur.

Her ödeme sağlayıcı firma yapılan işlemlerden belirli bir oran komisyon almaktadır. Komisyon oranları firmalar arasında farklılık gösterdiği gibi üretilen toplam cironun da bu oran konusunda büyük önemi vardır.

Menü
1_enterprise_mavi

Sizi ARAYALIM

Paypal ve Global Ödeme Sistemleri Danışmanlığı

Adres:

WORLDEF Plaza – Armağanevler Mah. Akdeniz Cad. No:42 Ümraniye/İstanbul