Paylaş

Ozon, yerelden globale köprü oluyor

3 Dakika
ozon
Ozon Türkiye, Rusya’daki ürün ihtiyacıyla Türkiye’deki ürün potansiyelini birleştirmek için kuruldu. Sunduğu çözümlerle satıcıların gümrük ve lojistik gibi sıkıntıları aşmasına olanak tanıyan Ozon, e-ihracat yapmak isteyen girişimlere büyük fırsatlar sunuyor.

 Platformun Türkiye Genel Müdürü Hazal Maraş, Ozon Global’in Türkiye’ye ofis açma kararından, Türk satıcıları Rusya’da bekleyen fırsatlara kadar pek çok konu hakkında WORLDEF E-Ticaret’e önemli açıklamalar yaptı.

“Yeni lokasyonlarda yeni ticaretler yapma isteği ortaya çıktı”

Ozon’la yolunun kesişmesinin senenin üçüncü ayına tekabül ettiğini belirten Hazal Maraş, politik olayların ve Rusya’nın içerisine girdiği politik olumsuz durumun sonucunda Rus pazarında yeni pazarlar, yeni lokasyonlarda yeni ticaretler yapma isteğinin ortaya çıktığını söyledi.

Rusya’da çok büyük bir tüketici kitlesi olduğunu ve içerideki ürün ve satıcıların oluşan talebi karşılayamamaya başladığına dikkat çeken Maraş, şunları aktardı: “Bu noktada Ozon Global Operasyonu, Şubat ayından sonra globalin Çin ve Türkiye operasyonlarına ağırlık verme kararı aldı. Bizim de yolumuz Ozon’la tam bu esnada kesişti. Türkiye’ye ofis açma kararı alındığında zaten biz Stephan Gusamov ile birlikte görüşmelerimize başladık. Ağustos ayının başı itibari ile de ofisimizi kurmaya başladık.”

“Ozon sadece bir marketplace değil”

https://www.youtube.com/watch?v=QRVxvjOMpZo

Ozon Türkiye’nin vizyonu ve misyonu hakkında çeşitli bilgiler aktaran Maraş, “Ozon Global’in şu anda Türkiye ve Çin olmak üzere iki ana kolu var. Çin Operasyonu bizden birkaç ay sonra kurulmaya başladı. Yıl sonuna kadar oldukça büyük ve kapsamlı bir operasyon olacak. Türkiye operasyonun ana amacı zaten benim dediğim gibi Rusya’da şu anda 11 farklı zaman diliminde 140 milyonluk bir müşteri bazı var e-ticaret kesimine baktığımızda bu 140 milyonun 50 milyonu Ozon müşterisi aynı zamanda. Ozon, Rusya’nın bu arada en büyük pazaryerlerinden biri, dünyanın yedinci büyük pazaryeri. Ozon sadece bir Marketplace değil aynı zamanda kendi Fintech’i olan, bankası olan, seyahat acenteleri vs. olan çok büyük bir platform diyebiliriz” dedi.

Şubat ayı sonrasındaki olaylarda inanılmaz bir açık oluştuğuna dikkat çeken Maraş, “İçeride ürünler bittiğinde, markalar çekildiğinde vs. müşteriler ürünsüz kaldılar ve aradıklarını bulamamaya başladılar. Türkiye, bütün lojistik operasyonları çok rahat yürütebilen ülkelerden biri olduğu için büyük bir şekilde parladı bu sürecin içerisinde. Türkiye içerisinde çok büyük bir avantajımız var, biz üretim makinasıyız yani ticaret ülkesiyiz, üretim ülkesiyiz. Oluşan durum içerideki satıcılar, girişimciler, kobiler, esnaflar ve bizim için çok büyük bir fırsat oldu” diye konuştu.

“Rusya pazarı şu an her şeye fazlasıyla aç”

Türkiye’de e-ihracat yapan insanların belli bir pazara hizmet ettiğine vurgu yapan Maraş, “Birçok kategoride doygunluğu olan pazardan bahsediyoruz. Rusya pazarı şu an gerçekten her şeye fazlasıyla aç yani doygunluğa erişmesine en az 1sene var. Bu yüzden büyük bir fırsat var. Önümüzdeki günlerde en büyük avantajı bu diyebilirim. Biz ekip arkadaşlarımızla birlikte içeriye doğru fiyattan ve doğru stokla giren ve satmayan bir ürün görmedik. Gerçekten çok sevinerek şaşırıyoruz satışa açılan ürünlerin talebinin ne kadar çok olduğunu görmeye” diye konuştu.

Satıcılara daha iyi bir satış avantajı sağlamak için hangi ürünleri koymaları gerektiğini, hangi fiyatla koymaları gerektiğini tavsiye ettiklerini ve etmeye de devam edeceklerini aktaran Maraş, şöyle devam etti: “Bizim de işimiz onların daha fazla satış yapmalarını sağlamak ve müşteriyi öbür tarafta da memnun edelim istiyoruz. Bu sistemin ne kadar güzel ve kolay bir sistem olduğunu herkese anlatalım, Ozon Global markasını tanıtalım çünkü her ne kadar bilinse de yeni yeni tanınmaya başlıyor aslında. Bizim aslında misyonlarımızdan biri bu diyebilirim. Müşteriyi memnun etmek, satıcılarımıza güzel kazançlar sağlamak aynı zamanda da Ozon Global markasının bilinebilirliğini sağlamak.”

“Binden fazla satıcı sisteme dahil olmak için sırada bekliyor”

Türk satıcıların Ozon’a olan talebinin çok iyi bir noktada olduğu bilgisini veren Maraş, “Türkiye’de bu operasyonun lansmanını yapalı yaklaşık iki ay oldu. WORLDEF etkinlikleri sayesinde nasıl bir ilgiyle karşılaşacağımızı görmüş olduk. Bu organizasyonlarda çok kişiyle tanıştık, çok kişi bizden Ozon dinledi. İnanılmaz büyük bir yoğunluk ve talep olduğu için tabi ki yetişemedik ve çok fazla istediğimiz detaylı bilgileri veremedik ama hala orada tanıştığımız kişilerin bize bıraktıkları irtibat numaraları ve maillerle onlara bilgilendirmeler yapmaya devam ediyoruz. Bu birkaç ay daha sürecek” diye konuştu.

Türk satıcılar tarafında çok büyük bir talep olduğunu ve halihazırda binden fazla satıcının sisteme dahil olmak için sırada beklediğini belirten Maraş, şunları aktardı: “Çok büyük bir talep var ama ekstra bir şey olduğunda biz mutlaka destek oluyoruz. O kadar büyük bir talep var ki bir sene sonra içeride gerçekten çok fazla satıcı olacak ve büyük bir rekabet alanı olacak. Belki bu bir sene çok daha kısa bir süre haline gelebilir bizim için. Belki 2023 yılının ikinci çeyreğinde bile sene sonunda düşündüğümüz şeyi görüyor olacağız çünkü gerçekten herkes gelmek istiyor, herkes bu pazarda ürün satmak istiyor. Türkiye olarak iyiyiz, fırsatları iyi değerlendiren bir yapımız var bizim ticari Türk bakış açısı olarak. Talebin fazla olması bizi son derece mutlu ediyor”

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler
Sitede Ara