worldef-banner 2024 istanbul
Ara
Close this search box.

WORLDEF 2021 FAALİYET RAPORU

Ana İş Ortağı

E-TİCARET VE E-İHRACATTA GLOBAL VİZYON

WORLDEF olarak dolu dolu bir yılı daha geride bıraktık. Küresel pandemiden yavaş yavaş sıyrıldığımız bu dönemde, e-ticarette ve e-ihracatta farkındalık oluşturma misyonumuzu yerini getirmek için var gücümüzle çalıştık. Ana iş ortağımız Türkiye İş Bankası’nın gücünü arkamıza alarak, e-ticaret ekosistemine omuz verdik! 2021 yılı, pandemi kısıtlamalarının kaldırılmasının ardından e-ticarette temkinli bir büyümeye sahne oldu; ancak öngörüldüğü gibi e-ticarete ve e-ihracata yöneliş devam etti. Türkiye’de e-ihracat, toplam ihracattan sadece yüzde 1,3 oranında pay alıyor. Yani e-ihracatta alınacak daha çok yol var! KOBİ’ler için e-ihracatta büyük bir hareket alanı var. Bu alana yönlenenler, döviz kuru dalgalanmalarından etkilenmeden işlerini büyütebiliyor.

WORLDEF olarak firmalara e-ticaret ve e-ihracat ekosistemindeki potansiyeli göstermeye çalışıyoruz. Bu sebeple 2021 yılında da “yeni dünya düzeninde yer almanın yolu e-ticaret ve e-ihracattır” dedik. 2022’de de bu hedefi savunmaya; firmaları e-ticarete ve e-ihracata teşvik etmeye devam edeceğiz.

2021 yılında çok önemli bir etkinliğe imza attık. E-ticaret ekosistemini sekizinci kez WORLD E-COMMERCE FORUM’da bir araya getirdik. Geniş bir katılımla düzenlediğimiz FORUM’da önemli B2B eşleşmelere ev sahipliği yaptık. Ayrıca, ekosistemin sorunlarını ve geleceğini konuştuk; çözüm önerilerini ele aldık. Bu arada, FORUM’u yurt dışına açıyoruz. İngiltere’de çok daha geniş bir vizyonla benzersiz bir FORUM planlıyoruz.

Bölgesel e-ticaret ve e-ihracat konferanslarına da yeninden start verdik. Bursa, Kayseri ve Denizli’de düzenlediğimiz konferanslarımızın büyük bir ilgi gördü. Anadolu’da e-ticaret ve e-ihracat farkıdalığına katkı sunmaya devam edeceğiz. Bunun yanında Türkiye’nin MEB onaylı ilk e-ticaret okulu WORLDEF BUSINESS SCHOOL (WBS) bünyesinde e-ticaret ve e-ihracat eğitimlerine de aralıksız devam ediyoruz.

2022 yılında bizi çok yoğun bir mesai bekliyor. Mart ayında büyük bir e-ticaret buluşmasına ev sahipliği yapıyoruz. Benzersiz bir konseptle kurguladığımız WORLD ECOM EXPO’da global e-ticaret ekosisteminin aktörlerini bir araya getiriyoruz. Dünyada örneği olmayan bir e-ticaret etkinliğine hazırlanıyoruz.

Bizim hedeflerimiz var! Türkiye’yi global pazarlarda öne çıkarmak istiyoruz. Stratejik konumu, nitelikli iş gücü ve kaliteli ürünleri ile Türkiye’nin bölgesel e-ticaret merkezi olmasına katkı sağlama vizyonu ile çıktığımız yolda emin adımlarla ilerliyoruz. Bu yolda WORLDEF’i destekleyen, yanında olan ve iş birliği yapan ana iş ortağımız Türkiye İş Bankası başta olmak üzere partnerlerimize, sponsorlarımıza ve iş ortaklarımıza gönülden teşekkür ediyoruz.

Ömer NART

WORLDEF BAŞKANI

Rapor Ana Başlıkları

Başkanın Mesajı

Vizyonumuz

Manifesto

WORLDEF Tarihçe

ECOM LEADERS CLUB

WORLD E-COMMERCE FORUM

Bölgesel Konferanslar

b2

WORLDEF BUSINESS CHOOL

Çalıştaylar

Ecom Talent Camp

WORLD ECOM EXPO

WORLDEF Yayınları

Days
Hours
Minutes
Seconds