2020 AVRUPA E-TİCARET RAPORU

Ana İş Ortağı

Destekleyen

E-TİCARETİN ODAĞINDAKİ AVRUPA, E-TİCARETİN GELECEĞİNİ ŞEKİLLENDİRİYOR

Küresel e-ticaret sektörü dönüm noktasında! Perakende mağazacılık, çok kanallı yapıları da kapsayacak şekilde e-ticarete evrilmiş durumda. Bu değişim, her ülkede farklı hızlarda ve farklı uygulamalarla devam ediyor. Avrupa, bu değişimin tam merkezinde bulunuyor.

Global e-ticaret ekosisteminin odağında yer alan Avrupa, son derece rekabetçi hale gelen küresel e-ticaret pazarında güçlü aktörlere ev sahipliği yapıyor. Çok zorlu ve farklı pazarlardan oluşan bu dev kıta, ekosistem için çok sayıda fırsat da barındırıyor. Avrupa pazarında 34 ülke var. Bu ülkelerde yaşayan insanların yaklaşık yüzde 90’ı internete erişebiliyor, yaklaşık yüzde 70’i de online alışveriş yapıyor.

Avrupa, e-ticaret bakımından olgun bir pazara sahip olsa da bireysel tüketicilerin farklı davranışları ve alışkanlıkları var. Doğu ile batı arasında bile bu farklılıklar görülebiliyor. Batı Avrupa e-ticarette liderken, bu pazarda Birleşik Krallık liderliği elinde bulunduruyor. Doğu Avrupa’da B2C e-ticaret cirosu yüzde 70 civarında.

Bununla birlikte Avrupa Birliği (AB) e-ticaret ile yakından ilgileniyor. Avrupa Birliği’ne üye olan 27 ülkede yeni KDV reformları uygulanmaya başlanacak. Buna göre, Temmuz 2021’de tek noktadan KDV sistemi,
değeri az olan ithalat ürünlerinden KDV alınması, pazaryerlerinin nihai tedarikçi olarak kabul edilerek, bu platformlardan KDV tahsil edilmesi gibi birçok yenilik getiriliyor. Bu reform, Avrupalı işletmelerin e-ticarette büyümesinin önündeki engelleri kaldırarak, sektörde eşitlik sağlayacak. Yani AB’deki e-ticaret işlemlerinde eşit şartlara sahip bir oyun alanı oluşturulmuş olacak. Türkiye’nin yanı başındaki Avrupa, Türk online perakendeciler için de önemli fırsatlar sunuyor. 

Sınır ötesi e-ticarette özgün ürünlerle rekabet şansı artırılabilir. Her durumda e-ticaret şirketlerinin gelişebileceği elverişli bir ortam olan Avrupa, ayrıca, sektör için güçlü bir siyasi vizyona da sahip! WORLDEF ENTERPRISE ve Fortune Türkiye işbirliği ile hazırlanan “Avrupa E-Ticaret Pazarı – Pazar Araştırması Raporu”, Avrupa’da e-ticaret sektörünün büyüme potansiyelini gözler önüne seriyor. 

Raporda, sınır ötesi e-ticaret ya da e-ihracat yapmak isteyen firmalar için önemli veriler, grafikler ve bilgiler yer alıyor. E-ticaret işletmeleri Avrupa’nın dijital geleceğini nasıl şekillendirecek? Hangi kategorilerde talep fazla? Avrupa pazarında küresel ölçekte rekabet edebilmek için nasıl bir strateji izlemek gerekiyor? Bu ve benzeri birçok soruya bu raporda cevap bulabilirsiniz.


Raporun hazırlanmasında emeği geçen herkesi tebrik ediyorum. WORLDEF ile Fortune Türkiye işbirliği ile hazırlayacağımız raporlarla ekosisteme katkı sunmaya devam edeceğiz.
Saygılarımla…

Serkan ÇAKIR

Rapor Ana Başlıkları

Avrupa E-Ticaretine Genel Bakış

Covid-19 Etkisi

Avrupa E-Ticaret Pazaryerleri ve Alışveriş Alışkanlıkları

İngiltere

Almanya

Fransa

İspanya

İtalya

Hollanda

Polonya

Rapor Ana Başlıkları

Avrupa E-Ticaretine Genel Bakış

Covid-19 Etkisi

Avrupa E-Ticaret Pazaryerleri ve Alışveriş Alışkanlıkları

İngiltere

Almanya

Fransa

İspanya

İtalya

Hollanda

Polonya

Sitede Ara