PANDEMİ SONRASI DÜNYADA E-TİCARET ALANINDA BEKLENEN DEĞİŞİMLER

Ana İş Ortağı

Destekleyenler

E-İHRACAT YENİ OYUN PLANI

Küresel pandemi Covid-19, hem sosyal hem de iş hayatımızda yenilikleri zorunlu hale getirdi. Yeni koşullar, “yeni normal”i ortaya çıkardı. Hem global hem de ulusal düzeyde değişimlerle karakterize olan bu yeni süreç, afetler ve kriz senaryoları için yaptığımız gibi yeni hazırlıkları da gündeme getirdi. Artık bu tür durumlar için hazırlayacağımız pandemi senaryoları da raflarımızda yerini alacak.

Bu yeni sürece katkı sunmak amacıyla e-ihracat araştırma şirketimiz WORLDEF Enterprise, Fortune Türkiye işbirliği ile Covid-19’un e-ticaret ve e-ihracata etkilerine ilişkin bir rapor hazırladı. Raporda, yeni döneme ilişkin veriler ve öngörüler var. Peki, bu yeni dönemde bizi neler bekliyor?

Bu süreç devletleri ve hükümetleri küresel vizyonlarını yeniden gözden geçirmeleri konsunda zorlayacaktır. Hemen her ülke küreselleşme ile ilgili yeni bir pozisyon alacak ve kendi konumu ile birlikte diğerlerinin konumlarını da değerlendirecektir. Liderler de politikalarını bu bağlamda tekrar gözden geçireceklerdir. Bu dönemde yaşanan tedarik ve lojistik sorunları nedeniyle devletler çoğu alanda kendi kaynaklarını geliştirmek için yeni yol ve yöntemler arayacaklardır. Başta sağlık olmak üzere bilişimden siber altyapıya, enerjiden doğal kaynaklara çoğu alanda kendi imkanlarının sınırlarını zorlayacaklardır.

Covid-19 pandemisinin en fazla etkileyeceği alanlardan birisi de şirket yönetimleridir. Geleneksel organizasyon yapılarının değişimi kaçınılmaz görünmektedir. Uzaktan çalışma giderek yaygınlaşırken, işbirliği ekonomisi daha da güçlenecektir.

Gayrimenkul şirketlerinden, perakende şirketlerine ve hızlı tüketim endüstrisine kadar her sektörde pandemiye uygun yeni iş modelleri geliştiriliyor. Teknoloji şirketleri, sosyal ağlar ve dijital platformlar daha da önem kazanıyor. Artık yeni nesil, geleneksel iş uygulamaları yerine dijital uygulamalar da işe başlayacak. Bu kuşak içerisinde mülkiyet edinme eğilimi sorgulanacak. İş süreçlerinde yapay zeka, makine öğrenmesi, giyilebilir teknolojiler, robotlar, gelişmiş yazılımlar ve yardımcı cihazlar yeni kuşakların en yakın dostu olacaktır. Pandeminin en önemli etkilerinden biri de e-ticaret ve e-ihracat alanında görülüyor. E-ticaretin geleneksel perakende satışlara oranının iki ila üç kat artacağı tahmin ediliyor. Çünkü e-ticareti tercih edenlerin sayısı giderek artıyor. Ulusal ve küresel e-ticaret satış rakamları, bu yıl ve önümüzdeki yıllarda tahminlerin çok üzerinde seyredecek. Yani hayatın her alanında ve ticaretin her aşamasında e-ticaret ve e-ihracat kavramlarını saha sık duyacağız.

Dünya genelinde ticarette ve alışverişte nakit para kullanımı da azalacak. Virüs taşıma riski olan fiziki paraların yerine dijital paralara ve cüzdanlara dikkat çeken bir yöneliş gözleniyor. Zaten son yıllarda kullanımı artan dijital paralara geçişin daha da hızlanacağını öngörmek gerekiyor.

Pandeminin ardından artık ekonomide, ticarette, sosyal hayatta ve siyasette yeni şeyler söyleyeceğiz. Yeni normale de alışacağız ve daha fazla yeni normallerle karşılaşacağız. Dahası, kişisel verilerin güvenliğini daha sık tartışacağız. Virüsten kaçarken çipli bir dünya ile karşılaşacağız. Sosyal izolasyonda fedakarlıklarımızı daha da artıracağız. Sınırlı sosyal imkanlarla yaşamaya alışacağız. Daha fazla müstakil bahçeli evler yapacağız. Etkinliklerimizi online platformlara taşıyacak, online eğitimlere aşina olacağız.

Covid-19 Pandemisinin e-ticaret ve e-ihracat üzerine etkilerini değerlendirdiğimiz bu raporun yaşanan hızlı değişimi anlamamıza ve yol haritamızı  oluşturmamıza destek olması ve çalışmalarımıza katkı sunmasını temenni ediyorum. Ana İş ortağımız Türkiye İş Bankası’na, diğer paydaşlarımız PTS Express ve T-Soft’a teşekkürü bir borç biliyorum.

Özetle dünya sahnesi hızlı bir şekilde değişiyor. Bu değişime ayak uyduramayanlar yeni dönemde sahnede olmayacaklar. Değişmek isteyenler her zaman yanlarında bizi görecekler.

Hepimize kolay gelsin..

Ömer NART

WORLDEF Başkanı

Rapor Ana Başlıkları

Pandemiden Önce
E-Ticaret

Pandemi Dönemi Dünyada Ticaret ve E-ticaret

Pandemi Dönemi Türkiye’de Ticaret ve E-Ticaret

Pandeminin Etkileri

Sektörlere Göre Problemlerin Analizi

Covid-19 ve Yeni İş Kültürü

Yeni İş Modelleri Arayışı

Covid-19’un Geleneksel Perakendeye Etkileri ve Sonuçları

En Hızlı Yükselen ve Düşen E-Ticaret Kategorileri

E-Ticaret ve E-İhracat Alanında Beklenen Değişimler

RECOMMENDED

E-Ticaret Firmaları için Öneriler

Covid-19 Döneminde Dijital Pazarlama Önerileri

Rapor Ana Başlıkları

Pandemiden Önce E-Ticaret

Pandemi Dönemi Dünyada Ticaret ve E-ticaret

Pandemi Dönemi Türkiye’de Ticaret ve E-Ticaret

Pandeminin Etkileri

Sektörlere Göre Problemlerin Analizi

Covid-19 ve Yeni İş Kültürü

Yeni İş Modelleri Arayışı

Covid-19’un Geleneksel Perakendeye Etkileri ve Sonuçları

En Hızlı Yükselen ve Düşen E-Ticaret Kategorileri

E-Ticaret ve E-İhracat Alanında Beklenen Değişimler

RECOMMENDED

E-Ticaret Firmaları için Öneriler

Covid-19 Döneminde Dijital Pazarlama Önerileri

Sitede Ara