Z kuşağı, e-ticaret satışlarında asıl hedef haline geldi

E-ticaret satışları pandemi sonrası dönemde çok büyük bir artışa sahne oldu. Tüketim alışkanlıkları bu dönemde önemli ölçüde değişirken, Z kuşağı, markaların e-ticaret satışlarındaki ilk hedefleri haline geldi.
z kuşağı

Z kuşağı olarak tanımlanan 1997-2012 yılları arasında doğan tüketicilerin tüketim payları artmaya devam ediyor. Pandemi dönemi ile beraber e-ticarete olan yönelimde yaşanan artış ve Z kuşağında yer alan tüketicilerin tüketim paylarının artması markalar için dijital pazarlamayı geliştirmeyi bir zorunluluk haline getirdi.

Dijital pazarlama, Z kuşağı’nı etki altına almada daha belirleyici bir faktör haline gelecek

E-ticaret günden güne gelişmeye devam ederken, teknolojik ilerlemeler çeşitli yeni etkiler ortaya çıkarıyor. Üçüncü taraf tanımlama bilgilerinin sona ermesiyle birlikte, dijital pazarlama, Z kuşağı’nı etki altına alma stratejileriyle birlikte giderek daha belirleyici bir faktör haline gelecek.

Teknoloji, her geçen gün yepyeni fırsatlar sunmaya devam ediyor. Yaşanan ilerlemeler dijital pazarlama kısmında çok büyük etkiler yaratmış durumda ve dijital pazarlamanın önümüzdeki yıllarda e-ticaretin gerçek lokomotifi olacağı öngörülüyor. Tüm bu gelişmeler bu yeni kuşağı hedefleyen markaların dijital pazarlama kısmındaki yatırımlarını da artırmalarına sebep olmuş durumda.

“Z kuşağının tüketim payları güçlü bir şekilde büyüyor”

Netcomm Başkanı Roberto Liscia, konu hakkında çeşitli değerlendirmelerde bulundu. Şirketlerin, 1997 ve 2012 yılları arasında doğanları içeren kuşağı hedefleme stratejilerinde dijital pazarlamanın çok önemli bir noktada olduğunu vurgulayan Liscia, “ Bu yeni kuşak oldukça ilginç bir tüketici segmenti. Çünkü tüketim payları güçlü bir şekilde büyüyor ve sosyal satın alma davranışındaki rol ve etkileri oldukça farklı.” ifadelerini kullandı.

Z kuşağını hedeflemede yaşanan zorlukların yalnızca pazarlama ve iletişim olmadığını vurgulayan Liscia, “Tüm tedarik zinciri giderek daha fazla kişiselleştirilmiş ürünler ve çok hızlı, etkileşimli ve kişiselleştirilmiş video deneyimleri sunmaya doğru yol alıyor. Son olarak, bu yeni kuşağın gelişmiş deneyimler beklediğini ve fiziksel mağazaların stratejik önemini de unutmayalım.” diye konuştu.

Dijital pazarlamaya odaklanın

Gelişen e-ticaret ekosistemi, dijital pazarlamaya ve Z kuşağına odaklanmayı zorunluluk haline getirdi. Dijital pazarlama, markaların ürünleri ve kendilerini tanıtmaları için oldukça önemli bir yer tutuyor ve markaların bu alandaki yatırımları da artarak devam ediyor.

Dijital pazarlamada gelecekte yaşanması muhtemel zorlukların ilk sırasında ise daha fazla bütçe ve daha fazla yatırım elde etmek geliyor. Listenin ikinci sırasında becerilerin ve dijital ekip pazarlamasının geliştirilmesi ihtiyacı yer alıyor.

Paylaş
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Bizi Instagram’da Takip Edin!
İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler
Sitede Ara