Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Yurtiçi Kargo, saatte 30 bin kargonun geçtiği bir sistem kuruyor

Yurtiçi Kargo, dünyanın sayılı, Türkiye’nin kargo sektöründeki en büyük otomasyonunu kuruyor. Sistem sayesinde saatte 30 bin kargo paketi işlenebilecek.
Yurtiçi Kargo

Yurtiçi Kargo, pandemide kargo sektörüne öneli yatırımlar yaptı. Kapasitesini yüzde 50 artıran şirket, sektörün büyümesiyle dünyanın sayılı, Türkiye’nin kargo sektöründeki en büyük otomasyonunu geliştirdi.

Yurtiçi Kargo Genel Müdürü Fatih Önyol, Türkiye’nin, geçiş noktası olduğunu belirterek, bu sebeple güçlü bir lojistik ve kargo altyapısı bulunmasının zorunluluğunu dile getirdi. Tedarik zincirinde Uzak Doğu ve Orta Doğu’dan Türkiye’ye yöneliş olduğuna işaret eden Önyol, şunları söyledi; “Türk kargo sektörü, e-ticaretin ve diğer ticaretin büyümesinin tamamen önünü açıyor. Sektör, ciddi yatırımlar yaptı. Şu an büyüme açısından oradaki ihtiyacın önüne geçtik. Baktığımızda oradaki büyümeyi rahatlıkla karşılar durumdayız. Yurtiçi Kargo olarak bize şu an 100-200 bin daha fazla kargo gelse taşırız.”

“E-ticareti hiç kullanmayanlar e-ticarete yöneldi”

Önyol, tüm sektörlerin pandemiye plansız ve programsız yakalandığını vurgulayarak, şunları ifade etti; “Pandemide e-ticareti hiç kullanmayanlar e-ticarete yöneldi. Çünkü tüm ihtiyaçlarını oradan gidermeye başladılar. Bu artışı karşılamak için de kargo sektörü ciddi yatırımlar yaptı. ‘5 yılda hayata geçiririm’ dediği projeleri hemen devreye soktu. Baktığınız zaman biz Yurtiçi Kargo olarak kapasitemizi yüzde 50 artırdık. Sektör için de aslında bu durum geçerli oldu. Özellikle dijitalleşmede ‘5 yıl sonra bir yere gelirim’ denilen yere bir yılda gelindi. E-ticaretin önü açıldı.”

“E-ticaret firmaları kendi kargo firmalarını kurdu”

Fatih Önyol, “Son 2 yılda kargo sektörü ciddi şekilde büyüdü. E-ticaret firmaları kendi kargo firmalarını kurdular. Sektör büyüdü, yani 2 yıl önceye baktığımız zaman sektör 2 ise şu an 4 kapasiteye çıktı diyebiliriz. Yurtiçi Kargo, 2 yıl önce 15 bin kişiyse şimdi 18 bin kişi oldu. Katkı sağladığımız kişilerle baktığınız zaman istihdam sağladığımız insan sayısı 25 binlere ulaştı. Bunu aileler ile beraber ele alırsanız yaklaşık 100 bin kişiye dokunur bir şirket haline geldik.” ifadelerini kullandı.

Yurtiçi Kargo’dan saatte 30 bin kargonun geçtiği otomasyon

Yurtiçi Kargo Genel Müdürü Önyol, şöyle konuştu; “Kargomuz da artıyor, ticaret daha da büyüyor. Buradaki büyüme 3-5 yıl içerisinde 2’ye, 3’e katlanarak gidecek gibi görünüyor. Çok ciddi bir büyümenin olacağını öngörüyoruz. Ona yönelik de yatırımlar yapıyoruz. Firmalarla entegrasyonlar yapıyoruz. Önemli firmalara yurt dışı konusunda destek sağlıyoruz. Sektörün büyümesiyle yatırımlar kapsamında dünyanın sayılı otomasyon sistemlerinden birisini faaliyete geçirmek üzereyiz. Dünyanın sayılı, Türkiye’nin kargo sektöründeki en büyük otomasyonunu şu an bitirdik. Açılışını yapacağız. Saatte 30 bin kargonun geçtiği bir sistemi tamamladık.”

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Bizi Instagram’da Takip Edin!