Yemek dağıtım platformu Deliveroo, İngiltere’nin en başarılı girişimlerinden biri oldu

Deliveroo, Amazon tarafından desteklenen bir yemek dağıtım platformu. Şirket, hisse başına 3.90 ile 4.90 İngiliz sterlini arasında bir fiyat aralığı belirledi. Bu fiyatlar, 7,6 – 8.8 milyar sterlin arasında tahmini bir piyasa değerine denk geliyor.
30 Mart 2021
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
30 Mart 2021
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
yemek dağıtım

Deliveroo, son yıllarda İngiltere piyasasına çıkan en başarılı startuplardan biri olarak ön plana çıkıyor. Yemek dağıtım platformu, bu ayın başlarında halka arz planlarını duyurdu. Piyasaya çıkışı, yılların en büyük İngiltere listelerinden biri olacak. Şirket, bu ayın başlarında Londra’da halka arz planlarını duyurdu ve Brexit sonrası İngiltere pazarına büyük bir kazanç sağladı. Teknoloji şirketlerinin ilgisini çeken şirket, bu sayede başarılı oldu.

Deliveroo, İngiltere borsasına girdi

Araştırmacılar, Google ve Facebook’un da öncülük yaptığı, çapraz kayıtlı hisse senetlerinin Londra piyasasında da uygulanmasını öneriyor. Firmalar şu anda, Londra borsasının premium segmentinde çapraz kayıtlı hisse senetlerini uygulayamıyor. Bu nedenden dolayı şirketler, FTSE100 gibi karşılaştırmalı borsa endekslerine giremiyor.

Deliveroo CEO ve kurucusu Will Shu da çapraz kayıtlı hisse senetlerini tercih etti. Shu, hisse başına 20 oy alacak. Diğer yatırımcılar ise, yalnızca bir oy hakkına sahip olacak.  Will Shu’ya gelişmiş oy hakkı veren çift sınıflı bir hisse yapısını tercih etti. Shu, hisse başına 20 oy alırken, diğer yatırımcılar yalnızca bir oy hakkına sahip olacak. Deliveroo, halka arz brüt gelirini 1 milyar sterline kadar artırmayı planlıyor.

Shu, konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı; “Londra, Deliveroo’nun faaliyet gösterdiği ilk şehir. Dolayısıyla, Londra borsasına girmek bizim için çok gurur verici. Halka açık, yeniliğe yatırım yapan şirket olmaya devam edeceğiz. Restoranları ve bakkalları desteklemek için yeni teknoloji araçları geliştireceğiz, çalışanlara daha fazla iş bulacağız, tüketiciler için daha fazla alternatif yaratacağız.”

Yemek dağıtım şirketini pandemi kurtardı

Yemek dağıtım şirketi Deliveroo, halka arz gelirlerini artırmak için pandemi döneminde yaygınlaşan market teslimatlarına yoğunlaşacaklarını vurguladı. Pazartesi günü yayınlanan gelir tablosunda, toplam değerinin iki katından fazla arttığı açıklandı. Yemek platformu, ayrıca, Covid-19 salgını nedeniyle İngiltere devlet desteği aldığını da belirtti. Deliveroo, 2020’nin başlarında bu kadar da başarılı değildi. Pandemi nedeniyle artan online paket servis uygulamalarındaki talep, yıl sonuna doğru şirketin karını artırdı.

Shu, 2021’e başarılı bir şekilde girdiklerini ve hızla büyüyen yemek dağıtım platformlarında yolculuğun başında olduklarını belirtti. Şirket CEO’su, önlerinde büyük fırsat olduğunu da ekledi. Deliveroo, 50 milyon avro değerindeki hisselerini müşterilerine satmak üzere sundu. Uygulamanın üst kısmındaki reklamda bu teklifin tanıtımı yapılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed