Xentral, KOBİ’lere yazılım geliştirmek için yatırım aldı

Almanya merkezli Xentral, KOBİ’lerin arka plan yazılımları yönetebilmeleri için Sequoia şirketinden 20 milyon ABD dolar finansman sağladı.

Abone Ol

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Xentral, 20 milyon dolarlık A serisi fon aldı.

Küçük işletmeler, iş piyasasının en az hizmet alan segmentlerinden biri olmaya devam ediyor. Ancak son yıllarda bulut tabanlı hizmetlerin büyümesi ve bu hizmetleri satın alma ve tedarik etmenin daha kolaylaşması, bu durumun değişmesine neden oldu.

Xentral, 20 milyon dolarlık A serisi fon aldı

Xentral, bu anlamda KOBİ’lerin imdadına yetişiyor. Avrupa dışındaki KOBİ’lerin online işlemleri yürütebilmeleri için yazılım geliştiren, umut verici girişimlerden Xentral, bu hizmetlerden yararlanma ve KOBİ segmentinin artan taleplerini karşılamak üzere yeni bir finansman sağladı. Almanya merkezli Xentral, KOBİ’lerin arka plan yazılımları yönetebilmeleri için Sequoia şirketinden 20 milyon ABD dolar fon aldı.

Xentral, küçük ve orta ölçekli işletmeler için çeşitli arka plan işlevlerini kapsayan kurumsal kaynak planlama yazılımları geliştiriyor. Bir Alman girişimi olan Xentral, 20 milyon dolarlık A serisi fon aldı. Şirketin platformu; sipariş ve depo yönetimi, paketleme, sipariş karşılama, muhasebe ve satış yönetimi gibi hizmetleri kapsıyor. Bin müşterisinin çoğu Almanya‘da bulunuyor. Şirketin bünyesinde; YFood, KoRo, Nu ve Flyeralarm gibi doğrudan tüketiciye satış yapan markalar da bulunuyor.

Müşteriler daha fazla hizmete entegre olabilecek

Xentral’ın kurucu ortağı ve CEO’su Benedikt Sauter, hizmetlerini, Avrupa ülkelerinde ve diğer kıtalardaki ülkelere yaymak istediklerini söyledi. Sauter, ayrıca, müşterilerin daha fazla hizmete entegre olmasını sağlayan güçlü bir API (Uygulama Programlama Arayüzü) gibi hizmetleri kurumsal kaynak planlama sürecine dahil etmek istediklerini kaydetti.

Sauter, ayrıca, böyle bir API sayesinde bir işletmenin kendi e-ticaret sitesinde satış yaparken, aynı zamanda Amazon, eBay, sosyal platformlar ve benzeri e-ticaret platformlardan da satış yapabileceğini vurguladı. Girişimin temel amacının “müşterilerinin kendi işlerini daha iyi sürdürebilmeleri için daha iyi bir ekosistem oluşturmak” olduğunu belirtti.

Sequoia Capital’ın ilk yaırımı

Finansman Sequoia Capital tarafından yönetiliyor ve Visionaires Club (Berlin dışında B2B odaklı bir risk sermayesi şirketi) de destek veriyor. Anlaşma, üretken ve yüksek profilli risk sermayesi şirketi Sequoia Capital’ın ticarete resmen açılmasından bu yana Avrupa’daki ilk yatırımı olmasıyla dikkat çekiyor. Sequoia, bundan önce Avrupa’da Graphcore, Klarna, Tessian, Unity, UiPath, n8n ve Evervault da dahil olmak üzere bir dizi girişime destek vermiş; ancak tüm bu anlaşmalar uzaktan yapılmıştı.

Kendi donanımlarına şirketlerin ilgisi arttı

Augsburg merkezli Xentral, 2018 yılından beri bir start-up olarak faaliyet gösteriyor ve start-up şirketi modeliyle de devam ediyor. Benedict Sauter ve şirket kurucu ortağı Claudia Sauter, ilk ürün prototipini aslen kendileri için yaptılar. İkili, kendi işlerini yürütüyordu. 2008 yılında kurdukları bir donanım şirketi, tasarladıkları devre kartlarının yanı sıra bilgisayarları ve diğer bağlantılı nesneleri üretmek için diğer donanımları satıyordu. 2013 yılında işletme hız kazanmaya başladı. Bunun üzerine gerçek işleri olan donanım ürünleri geliştirmek için daha fazla zamana ve daha iyi araçlara ihtiyaç duyduklarına karar verdiler.

Ancak Benedikt Sauter, bu aşamada bir sorun fark etti. Küçük işletmeler, ön planda e-ticaret sürecini yöneten Shopify’e ve diğer başka uygulamalara erişim sağlayabilirken; arka planda sürecin birçok bölümüne gelince, kolay çözümler sağlayabilecek şirketler yoktu. Kendi donanımlarını üreten ve teknik anlamda çok başarılı olan Sauter, üniversitede donanım mühendisliği eğitimi almıştı ve kullanmak istediği araçları kendi başına yapmaya karar verdi.

Sauter’lar, bu araçları yıllarca kullandı; ta ki çok fazla çaba harcamadan yazılımı kullanmak için diğer online işletmelerden ilgi görmeye başlayana dek… Bu, Sauter’ların hem kendi donanım işlerini dengelemelerini hem de yazılımlarını satmalarını sağladı. 2017 ila 2018 yılları arasında donanım operasyonlarını yavaşlatmaya ve yazılımlarına tam zamanlı odaklanmaya karar verdiler. Böylece Xentral doğdu. Şirket, şu anda bin müşteriye ve 65 çalışana sahip.

“KOBİ’nin işlerini online yürütmesi için fiili bir platform”

Sequoia partner yöneticisi Luciana Lixandru, bu yatırımın sıfırdan ve Avrupa dışından yeni bir tür yazılım sağlayıcısı oluşturmak için özellikle altın bir fırsat olduğuna inanıyor. Lixandru, bir röportajda, “Xentral’ın herhangi bir KOBİ’nin işlerini online yürütmesi için fiili bir platform olduğunu görüyorum. Xentral, çok yalın ve kullanımı kolay; çünkü tek bir modülle başlayıp daha fazlasını ekleyerek ilerleyebiliyorsunuz ve bu sistem KOBİ’lerin çok basit şekilde kullanabileceği bir sistem.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü