Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

WORLD E-COMMERCE FORUM, global e-ticaret ekosistemini buluşturuyor

“E-ticaretin Davos’u” WORLD E-COMMERCE FORUM için geri sayım başladı. 21 Ekim’de İstanbul’da düzenlenecek etkinlik, e-ticaretin liderlerini buluşturacak.
WORLD E-COMMERCE FORUM

Küresel salgın Kovid-19 ile birlikte dijitalleşme hız kazanırken, şirketler e-ticaret için yeni yol arayışlarını hızlandırdı. Bu dönemde yeni network kanalları daha da öne çıktı. Doğru kanalda buluşmak isteyen şirketlerin adresi ise WORLD E-COMMERCE FORUM oldu. Uluslararası e-ticaret ve e-ihracat platformu WORLDEF tarafından düzenlenen WORLD E-COMMERCE FORUM’un sekizincisi için geri sayım başladı. FORUM, “E-Ticaretin Rönesansı-Avrasya’nın Dijital Başkenti: İstanbul” ana temasıyla, 21 Ekim’de Shangri-La Bosphorus İstanbul’da düzenlenecek. Etkinlik, e-ticaretin liderlerini bir araya getirecek.

Ticaret Bakanı Mehmet Muş’un da katılması beklenen etkinlikte, İngiltere’nin eski Dışişleri Bakanı Jack Straw, Lüksemburg Başbakanı ve eski Avrupa Parlamentosu Başkanı Jean-Claude Juncker konuşmacı olarak yer alacak. WORLDEF Başkanı Ömer Nart, etkinlikte, e-ticaretin yeni yol haritasının çıkarılacağını belirterek, “Forumda, İstanbul’u Avrasya’nın dijital başkenti yapma misyonuna hizmet edeceğiz.” diyor.

400’den fazla katılımcı

Ticaret Bakanı Mehmet Muş’un foruma katılarak, açılış konuşması yapması bekleniyor. Etkinlikte, İngiltere’nin eski Dışişleri Bakanı Jack Straw, Lüksemburg Başbakanı ve eski Avrupa Parlamentosu Başkanı Jean-Claude Juncker da yer alacak. Dünyanın önde gelen e-ticaret firmalarının üst düzey yöneticilerinin de katılacağı FORUM’da; Hepsiburada, Turkcell, Trendyol, UPS, N11 ve ebebek gibi sektörün lider markalarının üst düzey yöneticileri ve e-ticaret profesyonelleri deneyimlerini katılımcılarla paylaşacak.

FORUM’da; ‘Kovid-19’un Uluslararası Ticarete Etkileri’, ‘E-Ticaret, Dijital Diplomasi ve Mevzuat Uygulama’, ‘E-Ticaret, Otomasyon ve Sürdürülebilirlik’ ve ‘Pandemi ve Küreselleşme’ başlıklarıyla 5 farklı panel düzenlenecek. 400’den fazla misafirin ağırlanacağı FORUM’da, dünyadaki e-ticaretin rotası tüm yönleriyle masaya yatırılacak, sorunlara çözüm önerileri aranacak. Türkiye İş Bankası’nın ana iş ortağı olduğu forumda, UPS ve T-Soft ‘Diamond’ sponsor, Turkcell Pasaj ‘Platin’ sponsor, TRT World medya sponsoru olarak yer alıyor.

E-ticaretin Davos’u

WORLDEF Başkanı Ömer Nart, WORLD E-COMMERCE FORUM’un “global e-ticaretin Davos’u olma” yolunda hızla ilerlediğini söyledi. 2018 yılından beri etkinliğin aralıksız devam ettiğine dikkat çeken Nart, “Biri Bakü’de, bir diğeri ise online olmak üzere yedi kez düzenlediğimiz forumun sekizincisini İstanbul’da gerçekleştiriyoruz. En başından bugüne artan bir ilgiyle takip edilen forum dünyanın önde gelen e-ticaret firmalarını buluşturarak katılımcılara yeni network imkanı sağlıyor. 21 Ekim’de, ‘E-Ticaretin Rönesansı-Avrasya’nın Dijital Başkenti: İstanbul’ ana temasıyla düzenleyeceğimiz forumda, İstanbul’u Avrasya’nın dijital başkenti yapma misyonuna hizmet etmek istiyoruz.” dedi.

 200 bin yeni şirket, 1 milyon ek istihdam

Pandeminin Türkiye’de e-ticaretin miladı olduğunu vurgulayan WORLDEF Başkanı Nart, “Pandemide e-ticaret hacmi dünyada yüzde 18 büyürken Türkiye’de bu oran yüzde 65’leri buldu. E-ticaret artık alternatif bir modelden ana akım ticaret modeline dönüştü. Son iki senedir artan e-ticaret hacmi ile birlikte 200 bin yeni şirket e-ticaret yapmaya başladı. Bu şirketlerin 1 milyon ek istihdam açığı var.” diye konuştu.

Bu kapsamda WORLD E-COMMERCE FORUM’un çok önemli bir platform olarak öne çıktığına dikkat çeken Nart, “Bu forum küresel aktörlerin bir araya gelip e-ticareti tüm yönleriyle masaya yatırıldığı bir platform. Fiziki olarak düzenleyeceğimiz bu etkinlikte, pandeminin uluslararası ticarete etkilerinden dijital diplomasiye, otomasyondan küreselleşmeye kadar birçok konuda alanında uzman isimler tecrübelerini paylaşacak.” şeklinde konuştu.

WORLDEF, 27 bin kişiye eğitim verdi

Pandemi döneminde e-ticaret eğitimlerine talebin patladığını belirten Ömer Nart, “Yapılan araştırmalar üniversitede okuyan gençlerin girişimci olmak istediğini ortaya koyuyor. E-ticaret sektöründe genç aktörlerin sayısı artarken bu alanda eğitim ihtiyacı da her geçen gün artıyor.” ifadelerini kullandı. WORLDEF olarak bugüne kadar 27 bin kişiye e-ticaret eğitimi verdiklerini kaydeden Nart, talebin çok güçlü olduğunu sözlerine ekledi.

E-ihracat yaptı, ABD’de showroom açtı

WORLDEF’den eğitim alan e-ticaret girişimcisi Nüket Dokuz, büyük beden kadın abiyeleri yapıyor. Eski bir hostes olan Dokuz, 42 bedenden 62 bedene kadar abiye elbiseleri kurduğu web sitesinde satıyor. Bugün yurt dışına da ihracat yapan Dokuz’un, Amerika’da ise bir showroom mağazası bulunuyor. Dokuz, “Eğer bu işi yapmasaydık emekli bir kadın olarak evde oturuyordum. Şu anda tüketici değil üreticiyim, devlete katkı sağlıyorum. Kendimi de özgüvenli ve mutlu hissediyorum.” diyor.

İşlerini 3 yılda 40 kat büyüttü

WORLDEF’den eğitim alan e-ticaret girişimcisi ise Fatih Şentürk ise, “Girişimci olmak en büyük hayalimdi.” diyor. Şentürk, bugün kurduğu GSS Commerce’i dijital ağırlıklı moda şirketine dönüştürmüş durumda. 2018’den bugüne işlerini yaklaşık 40 kat büyüten Şentürk, “Biz bu operasyonlarımızı günlük 250 bin siparişle yürütüyoruz. Dünya e-ticaretinin nabzının İstanbul’da atıyor olduğunu görmek bize büyük bir destek ve büyük bir heyecan veriyor.” ifadelerini kullanıyor.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Bizi Instagram’da Takip Edin!