Wish, “alışveriş eğlenceli hale geldi” sloganını kullanıyor.

Wish, “alışveriş eğlenceli hale geldi” sloganını kullanıyor. Şirket, Amerika Birleşik Devletleri’nde indirimli Çin ürünlerinin en büyük satıcılarından biri olarak ün kazandı. Eski bir Google mühendisi olan CEO Peter Szulczewski tarafından yönetiliyor. Şirket, e-ticaret platformunun arkasındaki makine öğrenimi algoritmasını önemli ölçüde geliştirdi. 2020’nin ilk 9 ayında 1,7 milyar dolar gelir elde etti. Bununla birlikte, hızla büyüyen birçok girişim gibi kayıpları da gelirlerinden daha hızlı arttı. Wish, bu yılın ilk dokuz ayında 176 milyon dolarlık net zarar bildirdi.

Wish.com’un odak noktasındaki hedef, ucuz ürünleri kitlelere eriştirmek. Szulczewski, amacının, düşük gelirli haneleri hedefleyen “dünyanın en büyük en uygun ve en ucuz fiyatlı alışveriş merkezi” olduğunu belirtti. Amazon, Amazon Prime üyeliği için yılda 119 dolar ücret alırken, Wish, kendisini tüm varlık seviyelerine sahip müşteriler için “uygun fiyatlı e-ticaret platformu” olarak markalaştırıyor ve bu değer bilinci ile tüketicilere odaklanıyor.

Çift sınıflı hisse yapısı

Wish’ın ana şirketi San Francisco merkezli ContextLogic, Nasdaq üzerindeki hissesini “WISH” kısaltma simgesi altında listelemeyi hedefliyor. Halka arz, Goldman Sachs, JP Morgan Chase ve Bank of America tarafından yönetiliyor. Halka arz izahnamesi, şirketin 3 dolarlık güzellik ürünleri ve 104 dolarlık video kameraları gibi uygun fiyatlı ürün tekliflerinin bir örneğini yatırımcılara sağlıyor. Web siteleri ise ev eşyaları, giyim eşyaları, elektronik eşyalar, oyuncaklar ve kişisel bakım ürünleri gibi çok çeşitli indirimli ürünler içeriyor.

Szulczewski’e çoğunluk oylama gücü sağlayacak halka arz planı, çift sınıflı bir hisse yapısına sahip olmayı hedefliyor. Çift sınıflı hisse yapıları, kurucu üyelere daha fazla oy hakkı verdiği için teknoloji şirketleri arasında popüler oldu. Şirketteki en büyük iki dış hissedardan biri DST Global’dir. DST, milyarder Yuri Milner liderliğindeki lider bir teknoloji yatırım şirketidir. İkinci dış hissedar, risk sermayesi şirketi 8VC’dir.

Wish.com’un arka planı

Szulczewski, e-ticaret uygulamasını 2010 yılında arkadaşı Danny Zhang ile birlikte kurdu. Zhang, daha önce yellowpages.com’da çalıştı ve Waterloo Üniversitesi’nde okurken Szulczewski ile tanıştı. Szulczewski CEO olarak görev yaparken, Zhang CTO olmuştu. Szulczewski,  Wish’i kurmadan önce Google için anahtar kelime genişletme algoritmalarını yazmada etkili bir rol oynuyordu.

Şirket, tüketiciler arasında yaygın bir başarı elde etti. Bununla beraber, web sitesinin sahte ve ayıplı malların satışını teşvik ettiği yönündeki kamuoyu algısını yönetmek site için çok zorlu oldu. Ürün kalitesi ve güvenliğiyle ilgili endişeler, PayPal’ın web sitesinden yapılan ödemeleri işleme koyma konusunda 2014 yılında geçici olarak bir durdurma politikası uygulamasına neden oldu. Buna yanıt olarak şirket, güvenilir olmayan satıcıları ortadan kaldırabilmek için yeni şirket politikaları ve uygulamalar geliştirmek için çalışmayı sürdürdü.

Wish.com, e-ticaret platformu olarak büyüyor

Wish, 2020’nin ilk 9 ayında 640 milyondan fazla ürünün satışını ve sevkiyatını kolaylaştırdı. Ayrıca, 100’den fazla ülkede 100 milyondan fazla aktif kullanıcısı olduğunu bildirdi. Hedef kitlesi büyük ölçüde düşük ve orta gelirli müşteriler. Özellikle koronavirüs salgını nedeniyle karantina önlemlerinin arttığı zamandan beri e-ticaret önlenemez bir yükselişe geçti ve birçok online perakende platformu gibi Wish de online alışverişteki artıştan yararlandı.

Şirketin Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na sunduğu halka arz izahnamesi, şirketin gelecekteki görünümünü şekillendirecek bir dizi önemli faktörü ortaya koyuyor. İzahnamenin risk faktörleri bölümü, Çin merkezli satıcılara büyük bir bağımlılık olduğunu gösteriyor. Çinli tüccarlara duyulan güvenin az olması ile birlikte Çin’deki üretici ve tedarikçilerin yoğunlaşmasının, iş modeli için dikkate değer bir risk olduğu göze çarpıyor.

ABD-Çin ticaret çatışmalarından, Çin yönetmeliklerinden veya diğer Çin temelli sorunlardan kaynaklanan üretim, tedarik zinciri ve sevkiyat gecikmeleri son derece yıkıcı olabilir ve koronavirüs pandemisinin neden olduğu gecikmeler, daha fazla kesintiye neden olabilir. E-ticaret veri firması Marketplace Pulse tarafından yapılan tahminlere göre Wish’in 500 bin satıcısının yaklaşık yüzde 94’ü Çin’de bulunuyor. Kalan yüzde 6’sı ise; ABD, İngiltere, Kanada ve Hindistan gibi ülkelerden geliyor.

Şirket, ABD merkezli tüccarların sayısını artırmak için aktif olarak çalışıyor. Amazon ve Walmart’ın da Çin’den gelen önemli sayıda satıcı ve ürünü var; ancak hiçbiri Wish kadar Çinli tüccarlara bağımlı değil. Şirket, risk yönetimi noktasında sınır ötesi gönderilerin verimliliğini artırmak için üçüncü taraf lojistik firmalarıyla ortaklık kuruyor ve aynı zamanda kendi lojistik hizmetlerini de geliştiriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü