Walmart, finansal teknolojide bir start-up başlatacak

Walmart Inc., yatırım firması Ribbit Capital tarafından desteklenen kendi finansal teknoloji şirketini kurmayı planlıyor.

Abone Ol

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Walmart, yeni şirketinin adını veya hangi hizmetleri sunacağını henüz açıklamadı.

Walmart’ın bu yatırım platformu, Robinhood’un kişisel finans portalı Credit Karma gibi şirketlere ve sektördeki diğer büyük isimlere de yardım etmişti. Şirket, önümüzdeki pazartesi günü Ribbit Capital’in desteğiyle finansal teknoloji start-up‘ını başlatacağını açıkladı.

Amerika merkezli çokuluslu perakende şirketi Walmart, yeni şirketinin adını veya hangi hizmetleri sunacağını henüz açıklamadı. Şirket, çalışanlar ve müşteriler için benzersiz ve uygun fiyatlı finansal ürünler geliştireceğinden bahsetti. Açıklamada, “Yeni şirket; modern, yenilikçi ve uygun fiyatlı finansal çözümler geliştirmeyi hedefliyor.”  denildi.

Şirketin hisseleri arttı

Bu haber sonrası şirketin hisseleri yüzde 1,5 arttı. Şirketin güncel piyasa değeri ise 420 milyar dolara yaklaştı. Finansal teknoloji start-up’ı büyük ölçüde Walmart’a ait olacak. Yönetim kurulunda Finans Direktörü Brett Biggs ve Walmart ABD CEO’su John Furner gibi çok sayıda şirket yöneticisi yer alacak. Şirketin, yönetim kuruluna bağımsız endüstri uzmanları da atayacağı; diğer finansal teknoloji şirketlerini satın alabileceği veya onlarla ortak olabileceği belirtiliyor.

Walmart, bazı müşterilerinin bir banka ya da finans danışmanı ile bir ilişkisi bile olmadığını belirledi. Bunun üzerine milyonlarca müşteri ile etkileşim kurmak üzere planlar hazırladı. Amerika Merkez Bankası’na göre yetişkinlerin yüzde 6’sının çek, tasarruf hesabı veya banka hesabı yok. Yetişkinlerin yaklaşık yüzde 16’sı ise banka hizmetlerini “yetersiz” miktarda kullanıyor. Yani bir banka hesabına sahipler; ancak aynı zamanda havale gibi işlemler için alternatif finansal hizmet ürünleri de kullanıyorlar. Şirket, bu nedenle müşterilerine bazı finansal hizmetler sunmayı hedefliyor.

Şirket, daha önce müşterilerin para yükleyebileceği ve satın alma işlemlerinde kullanabilecekleri ön ödemeli banka kartı “Walmart MoneyCard” ürünü tüketicilere sunmuştu. Kartın; para yönetimini teşvik etmesi, kredili mevduat veya aylık ücretlerin olmaması ve minimum bakiye gerekliliği olmaması gibi özellikleri var. Bu özellikler, kredi geçmişinden dolayı banka hesabı açmakta zorluk yaşayan kişilere yardımcı oluyor.

Şirket, ayrıca, müşterilerin e-ticaret kanalları yoluyla bir ürün satın almasına ve taksitle ödeme yapmasına olanak tanıyan “Layaway” ve dar bütçeli müşteriler için alternatif ödeme planları sunan bir finansal teknoloji şirketi olan “Affirm” gibi hizmetler de veriyor.

Şirketin CEO’su John Furner, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Milyonlarca müşteri yıllardır bizden alışveriş yapıyor. Alışveriş yaptıklarında para biriktirmekle kalmayıp, aynı zamanda finansal ihtiyaçlarını yönetmeleri için Walmart’a güveniyorlar.” dedi. Furner, ayrıca, müşterilerinin, finansal hizmetler arenasında kendilerinden daha fazlasını beklenti içinde olduklarını belirttiklerini söyledi.

Walmart hakkında

 “Walmart Inc.”, eski adıyla “Wal-Mart Stores Inc.”, dünyanın en büyük perakendecilerinden biridir. Aynı zamanda dünyanın en büyük şirketlerinden biri olan Amerika Birleşik Devletleri merkezli şirketin merkezi Arkansas, Bentonville’dedir.

Wal-Mart, 1962 yılında Rogers – Arkansas’ta Sam Walton tarafından kuruldu. İlk başlarda şehir merkezleri dışında alanlara odaklandı. Böylece Sears ve Kmart gibi perakende devleriyle doğrudan rekabetten kaçındı. Şirket büyüdükçe, Sam’s Club indirim depoları (1983) ve Wal-Mart Supercenters (1988) dahil olmak üzere yeni perakende formatları geliştirdi.

Wal-Mart, 1988 yılında süpermarketler açtıktan sonraki on yıl içinde Amerika’daki en büyük market zincirlerinden biri haline geldi. Wal-Mart, sonraki yıllarda küresel anlamda liderliğini sürdürmeye devam etti ve son yıllarda Jet.com (2016) ve Moosejaw (2017) dahil olmak üzere çok sayıda e-ticaret şirketi satın almaya başladı. Şirket ismini 2018 yılında “Walmart” olarak değiştirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü