UPS, kişisel fiyatlandırmaya geçmeye hazırlanıyor

Uluslararası teslimat şirketi UPS, 2021’de iş talebinin daha fazla iyileşmesini beklemedikleri için kişiselleştirilmiş fiyatlandırmaya geçeceklerini duyurdu.
15 Şubat 2021

Abone Ol

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
15 Şubat 2021
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
UPS, kişiselleştirilmiş fiyatlandırmaya geçeceklerini duyurdu.

Amerika merkezli, çokuluslu paket teslimat ve tedarik zinciri yönetimi şirketi United Parcel Service yani “UPS”, geçtiğimiz yıl pandemi dönemindeki artan talepleri karşılamayı başardı. Geçtiğimiz tatil sezonunda salgının ortaya çıkması ve fiziksel mağazaların kapanması ile beraber e-ticarette artış olacağı biliniyordu. UPS, bu beklentileri karşıladı.

UPS CEO’su: Çok yoğun bir zirve yaşadık

UPS CEO’su Carol Tomé, “Tarihimizde çok yüksek bir hacme sahip, çok yoğun bir zirve yaşadık.” dedi. Bu çeyrekte, şirketin ortalama günlük kapasitesi yıllık yüzde 10’dan fazla arttı. Şirket, en fazla büyümeyi küçük ve orta ölçekli işletme müşterilerinde gördü. Şirketin açıklamasına göre, bu müşterilerden elde edilen gelir bir önceki yıla göre yüzde 17’den fazla arttı. Hacim de geçtiğimiz yıla göre yaklaşık yüzde 29 büyüme gösterdi. KOBİ’lerdeki artış ve şirketin ek ücret kullanımı, artan marjlarla sonuçlandı.

Amazon gibi büyük markalar, geleneksel olarak yüksek hacimli, düşük marjlı işletmelerdir. Tomé, Amazon’un 2020 yılında şirketin toplam gelirinin yüzde 13’ünden fazlasını oluşturduğunu söyledi. 2019 yılında bu rakam yüzde 11.6’ydı. UPS CEO’su Tome, Amazon ile olan ilişkilerinin özgün olduğunu; çünkü Amazon’un hem müşteri hem de rakip olduğunu sözlerine ekledi.

Kapasitesini saatte 130 bin paket olarak artıracak

Şirket, bu yıl koli pazarında yaklaşık 2 milyon paketlik bir kapasite eksikliğinden faydalandı. Atlanta merkezli şirket, 2021 yılında 7 bina ve 11 yeni uçak ile sınıflandırma kapasitesini saatte 130 bin paket olarak artıracak. Kapasite eksikliği, UPS’in küçük işletme müşterilerinin işlerini artırmaya odaklanmasını sağladı. Dördüncü çeyrekte, küçük ve orta ölçekli şirketlerin hacmi yüzde 28’den fazla arttı. Büyük müşterilerden gelen siparişler ise yalnızca yüzde 4 arttı.

UPS, artan hacmiyle beraber geçen yıl en yoğun sezonlarından birini yaşadı. Bu yoğunluk yaşanırken bazı esneklikler de yaptı. Şirket, büyük perakendecilere ücretler ekleyerek fiyatlandırmayı esnetirken, hacmi üzerinde anlaşılan bazı müşteriler için de hizmetleri azalttı. Bu, UPS’in daha fazla eve teslimat gerçekleştirmesine rağmen paket başına geliri yüzde 7,8 oranında artırmasına yardımcı oldu. Ticari sevkiyatlar bu çeyrekte yüzde 8,3 düştü.

2021’de iş talebinin artması beklenmiyor

Tome, iş talebinin bu yıl daha fazla iyileşmesini beklemediğini söyledi. Tome, bunun hakkında düşünme şekillerinin geçmiştekinden çok farklı olduğunu, bundan sonra kişiselleştirilmiş fiyatlandırmaya geçeceklerini kaydetti. UPS’in fiyatlar yükselirken hizmet iyileştirmeleri gördüğünü de kaydeden şirket CEO’su, hız açısından devam eden kazanımların, küçük işletme müşterilerinin elde tutulmasına da yardımcı olacağını belirtti. Yerel bölümün düzeltilmiş kâr marjı yüzde 8,8’e geriledi. Citigroup, bu konuda yüzde 7.2’lik bir tahminde bulunmuştu. Citigroup analisti Christian Wetherbee, “Toplu olarak bu sonuçların 2021’de kâr artışı için güçlü bir başlangıç noktası olacağına inanıyoruz.” dedi.

Dördüncü çeyrekte yaklaşık 25 milyar dolar gelir

Hava taşımacılığı da fiyatların artmasına neden oldu. Geçen yıl sık sık yolcuların yanı sıra kargo taşıyan ticari uçuşların yokluğunun ortasında uçaklar hep dolu tutuldu. Bu, şirketin faaliyet kârını yüzde 24’ün üzerine çıkardı. Bu da UPS’in faaliyet kâr marjını yüzde 11,5’e yükseltmesine yardımcı oldu. Bu rakam, 2019’un üçüncü çeyreğinden bu yana görülen en yüksek oran oldu. 2020 dördüncü çeyrekte toplam satışlar yüzde 21 artarak, 24,9 milyar dolara ulaştı. Analistler, bu rakamın 22,9 milyar dolara yükselmesini bekliyordu.

Carol Tome, geçen hafta, paket servisine odaklanmak için ilk büyük hamlesini gerçekleştirdi. Şirketin nakliye birimini satmak için bir anlaşmaya vardı. İşin sermayesinin yoğun olduğunu ve kâr marjlarının düşük olduğunu söyledi. Tome, analistlere şirketin temel ilkelerinin dışında, diğer her şeyin gözden geçirildiğini ekledi. Ayrıca, Tome, UPS Freight’ın düzenlenmesi ile iyi bir performans göstereceklerini vurguladı. UPS, kâr marjlarını artırma planları hakkında daha fazla ayrıntı sağlamak için yatırımcılarla 9 Haziran’da bir toplantı planlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü